• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Varanasi Indie 01
azja -> Indie
Raul Raul
Raul
Data: 04-03-2012 18:30
Wszystkie punkty:186 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.97
Głosy: 8    zobacz
Opracowanie albumu:153 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 13
Wizyty: 3744
Varanasi Indie 01
Varanasi - najświętsze miasto hinduizmu, duchowa stolica Indii, święte miasto. Tego miasta nie da się przedstawić nawet w tysiącu fotograficznych odsłonach, w tysiącu filmach, w tysiącu opowieściach, ale podejmijmy próbę.

Święte miasto, święta rzeka ... ale dlaczego święte ?
Jak głosi przypowieść, to właśnie tu jedno z największych hinduskich bóstw - Shiva, pierwszy raz spotkał Parvati - z tego związku narodził się Ganesha - bóg z głową słonia. To pierwszy powód uświęcenia. Jeden z kłów boskiej głowy wspomnianego Ganeshy, posłużył do spisania najdłuższego utworu literackiego na świecie - Mahabharaty. Obok Ramajany należy do głównych dzieł literatury tego kraju. Ponad milion ślok, a śloka to dwa wersy po 16 sylab ... pisali trzy lata. Starożytny mędrzec Wjasa dyktował z pamięci, Ganesha pisał kłem ... Iliada razem z Odyseją stanowią jedną dziesiątą część objętości tej opowieści. Potężny to utwór, a powstał właśnie tu - w Varanasi. Jedną z części Mahabharaty jest Bhagawadgita - najświętsze dzieło hinduizmu ... to drugi powód uświęcenia. I mamy wreszcie trzeci powód - Ganges. To nie woda, to nie rzeka - to Matka Narodu. Tam kierują swój wzrok, umysł, ciało i duszę pielgrzymi z całego kraju ... z całego świata.
Oczywiście Varanasi nadal funkcjonuje w ścisłym związku z szeregiem legendarnych, mitycznych, boskich postaci, które stąd się wywodzą i tu miały swoją siedzibę. Obce to wszystko dla nas, skomplikowane, niezrozumiałe - prawda ? Ale skoro tu przyjechałeś, skoro Twoje stopy pokrył kurz z ulic tego miasta - to starasz się zrozumieć, ogarnąć, pojąć, zbliżyć.

Kawa ... intensywny zapach świeżo zaparzonej porannej kawy potrafi obudzić. Wisi w powietrzu, niewidzialny, niematerialny - drażni Twoje zmysły - otwierasz oczy, budzisz się.
Tak właśnie jest w pokoju hotelowym o 5 rano - nagle otwierasz oczy, bo coś wisi w powietrzu i Ty to czujesz, musisz wyjść.
Bez względu na to gdzie mieszkasz, najpierw usłyszysz, a potem zobaczysz mniejsze lub większe grupy wiernych podążających w jednym kierunku - nad brzeg świętej rzeki. Przy dźwiękach bębnów, dzwonków i śpiewów podążasz za nimi ... czeka Ciebie jedno z przeżyć, które zrozumiesz dopiero po powrocie do kraju ... i będziesz chciał tego doświadczyć jeszcze raz ... i jeszcze raz ...
Słyszysz ten plusk ? Zapraszam.
w28.wrzuta.pl/audio/aI5pefvYP0j/prem_joshua_-_habibi
Lista zdjęć
47
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 13
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Raul
Raul Raul komentarzy: 32
0 pkt
10.03.2012 czas 19:31
pokaż komentarz
Beato, Zbyszku - dziękuję bardzo. Cieszę się tym bardziej, że znalazłem w Waszym komentarzu refleksję, skłonność do zadumy. Zapewniam Was, że spotkanie z Indiami - to nie tylko stosy, dym i pływające zwłoki - to również, a może przede wszystkim, bardzo silny impuls, bodziec, aby zweryfikować swoje stanowisko dotyczące takich pojęć jak - szczęście, dobrobyt, radość, sukces, życiowe powodzenie, bieda, nędza, ból, cierpienie, tragedia ...
"Sens ... każdej podróży" - piszecie, a czytam - sens życia, istnienia, egzystencji. Właśnie dlatego trzeba tam pojechać, aby lepiej zrozumieć, zgłębić, rozważyć - co w tym życiu jest tak naprawdę ważne.
Pozdrawiam serdecznie.


bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
06.03.2012 czas 11:32
pokaż komentarz
Niesamowite opowieści zdjęciowe i słowne - chcielibyśmy to zobaczyć w "realu" - a to coś przedstawił skłania nas do zadumy nad sensem ... każdej podróży. Pozdrawiamy
Raul
Raul Raul komentarzy: 32
0 pkt
06.03.2012 czas 02:15
pokaż komentarz
Northface, Pipolux, dziękuję bardzo - pozdrawiam serdecznie.
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
05.03.2012 czas 13:30
pokaż komentarz
Raul potrafisz stworzyć niesamowity klimat. Zarówno wstęp, jak cudowne zdjęcia i ich trafione, niekiedy szokujące opisy sprawiają, że człowiek czuje się, jak w innej czasoprzestrzeni. I chyba o to Ci chodziło :) Odebrałam album strasznie pozytywnie i z dużym szacunkiem dla hinduskiej kultury, tak innej od naszej, tak specyficznej. Nawet kąpiele nie były dla mnie tak obrzydliwe, jak wcześniej! Dzięki :) I czekam na więcej!
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
05.03.2012 czas 03:13
pokaż komentarz
Robi to ,cholerka, wrażenie, ale na codzień wolę Ursynów i smródkę Nad Dolinką ;)))
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza