• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Uxmal W Cieniu Piramidy Czarownika
kasia kasia
kasia
Data: 26-01-2011 13:57
Wszystkie punkty:113 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.41
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:104 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 3882
Uxmal W Cieniu Piramidy Czarownika
Półwysep Jukatan, to kolebka majańskiej cywilizacji. Uxmal, to jedno z najciekawszych miast z „nowego imperium” Majów. Uxmal w języku maja znaczy „budowany trzy razy” archeologowie doliczyli się jednak 5 różnych okresów budowy – prace rozpoczęto w tzw. okresie klasycystycznym (VI VII w. n.e.) a rozkwit miasta nastąpił w latach 600-900.

Najciekawszą budowlą kompleksu Uxmal jest Piramida Czarownika.

„Tylko wyobraźnia potrafi wlać życie w te martwe kamienie, zaludnić sylwetkami schody świątyń i piramid, wypełnić pióropuszami kapłanów mroczne wnęki 24 pomieszczeń tej gigantycznej świątyni, świadka niezliczonych misteriów sprawowanych na prześwietlonym od słońca placu. Tylko okiem wyobraźni możemy ujrzeć tą barwną i makabryczna procesję ofiarników schodzących z górnej platformy na dolną, kolorowy orszak pląsający w rytm warczenia bębnów, jazgotu piszczałek i ostrego świstu gwizdków. Na schodach możemy dostrzec tancerzy palących słodkawo-cierpki kapal i zawodzących ceremonialne zaklęcia. Zatrzymywali się przy słupie, przy którym odbywała się pierwsza część rytuału. Ubiczowaną ofiarę, jeżeli nie skonała u stóp monolitu, zabijano obsydianowym nożem na ołtarzu jaguara, w obecności tłumu podekscytowanego uroczystością i środkami halucynogennymi. Może tej jeszcze nocy otworzą się niebiosa i ujęty hojną ofiara Chac pośle czterech Bacabów z konwiami i pozwoli im zrosić ziemię spragnioną dżdżu? „

Cyt. "W ojczyźnie Majów" Jan Gać


Lista zdjęć
36
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
terraver
terraver terraver komentarzy: 114
0 pkt
17.06.2011 czas 20:08
pokaż komentarz
Polak to zawsze deszcz przyniesie nawet dla suchej dżungli, świetne te iguany
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
17.06.2011 czas 17:49
pokaż komentarz
Tereniu dziekuję za wszystkie komentarze, miło mi że oglądasz "meksykańskie" albumy. Jak dotychczas była to moja "podróż życia" pewnie dlatego, że było tam tak wesoło i kolorowo. Pozdrawiam serdecznie
Terenia
Terenia Terenia komentarzy: 366
0 pkt
17.06.2011 czas 10:33
pokaż komentarz
Album świetny. Nastrój zdjęć tak romantycznie oddany.Ciekawe opisy dużo się można dowiedzieć o tak odległym świecie.Zdjęcia piramid świątyń-piękne.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi