• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Chesterfield -Anglia
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 10-01-2013 08:50
Wszystkie punkty:103 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.20
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:95 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 1
Wizyty: 2600
Chesterfield -Anglia
Witam, dzisiaj pokaze Wam kolejne miasto angielskie –Chesterfield lezace w hrabstwie Derbyshire , ok 70 mil na polnoc od Birmingham, w srodkowo- wschodniej Anglii (East Midlands).

Największą atrakcją tego miasta jest kościół Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych a zwłaszcza tzw Pokręcona Wieża „Crooked Spire”. Otóż wieża na tym kościele jest przekręcona o 45 stopni i jest odchylona od pionu o 2 metry i 89 centymetrów i podobno nadal się pochyla , iglica wiezy sięga 228 stóp wysokosci. Są różne opowieści jak do tego doszło jedna mówi, że wieża tak była zdziwiona, że prawdziwa dziewica bierze ślub, że aż się przechyliła , aby to zobaczyć, podobno się wyprostuje, gdy znów jakaś panna o nieskalanej duszy i ciele stanie tam przed ołtarzem. Inna opowiada, że kowal z pobliskiego Bolsover podkuwał diabła, no i mu wbił gwoździa w racicę i ten jak skoczył nie patrząc gdzie leci to zahaczył o iglicę wieży i ją tak pokręcił. Inna znowu twierdzi , że to Lucyfer się tu raz zatrzymał na wieży, w kościele odbywała się msza i zapach kadzidła spowodował, że on kichnął no i tak nim rzuciło, że aż wykrzywiło wieżę bo się łapkami i ogonkiem trzymał żeby nie spasc. Budynek został poświęcony w roku 1234. Iglica została dobudowana do wieży, a ukończono to w 1362 roku i jest to interesujaca konstrukcja , drewniana iglicę pokryto ołowiem (o wadze 32 ton) . Niektórzy tłumaczą pokręcenie faktem, że użyto świeżego drewna (Green oak), inni, że nie było doświadczonych fachowców, budowano to 12 lat po epidemii Czarnej Śmierci jaka przetoczyła się przez całą Europę, jeszcze inni twierdzą, że były tam błędy konstrukcyjne. Mówi się nawet, że przekręcenie było intencjonalne, a pochylenie przypadkowe, bo są podobnie pokręcone wieże na kontynencie europejskim. Najciekawszy jest fakt, że drewniana plyta na ktorej wspiera sie konstrukcja iglicy i murowana wieża nie są połączone na stałe w żaden widoczny sposób, a iglica po prostu utrzymuje się na miejscu dzięki własnemu ciężarowi. Na wiezy znajduje sie carrilion dzwonow od najmniejszego po najwiekszy wazacy 1244 kilogramy , kiedy dzwony zaczynaj grac , slychac je podobno w promieniu 10 km od miasta. Niestety kosciol byl zamkniety i nie pokaze wam zdjec z wnetrza kosciola , moze kiedys tam wroce . Na cmentarzu stoi zachowana pierwsza lampa gazowa oswietlajaca rynek od roku 1821 . Miasto to dostało przywileje targowe od Króla Jana (brata krola Ryszarda Lwie Serce) w 1204 roku i ta tradycja targowa nadal trwa, bo w każdy poniedziałek, piątek i sobotę środek miasta zamienia się w gigantyczne targowisko z około 200 straganami. Jest to największe takie centrum handlowe pod chmurkę w Wielkiej Brytanii. W roku 1165 szeryf Derbyshire zanotowal pierwszy wplyw dla miasta z tytulu oplat targowych w kwocie 2 szylingow i 7 pensow. Chesterfield zdołał utrzymać niektóre z jego średniowiecznych uliczek i budynków, To warto przespacerować się wąskimi uliczkami od Rynku Głównego . W Irongate stoi "Royal Oak"(krolewski dab) , jeden z najstarszych domów publicznych (pubow) w miescie Pierwsze wzmianki o gospodzie mowia , ze byl to dom odpoczynku dla krzyżowców z zakonu Templariuszy.

Zapraszam do spaceru po tym interesujacym miesie , pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
33
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 1
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
17.01.2013 czas 09:01
pokaż komentarz
To miasteczko w porównaniu do innych pokazanych przez Ciebie mniej mi się podoba, ale wieża jest super :)
Nativ
Nativ Nativ komentarzy: 249
0 pkt
12.01.2013 czas 07:34
pokaż komentarz
Mnie tez podobają się domy z muru pruskiego.
piteros19
piteros19 piteros19 komentarzy: 97
0 pkt
11.01.2013 czas 17:02
pokaż komentarz
Miasteczko, jak miasteczko, ale wieża robi wrażenie. pozdrawiam
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
11.01.2013 czas 09:11
pokaż komentarz
to może niech zostanie taka pokręcona ;DD
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
+1 pkt
11.01.2013 czas 09:01
pokaż komentarz
patrzac na angielska weekendowa rozpuste i upijanie sie do nieprzytomnosci przez mlode Angielki oraz ich brak zahamowan w seksualnym zaliczaniu przypadkowych , spotykanych w pubie pijacych mezczyzn nie dziwie sie , ze wieza kosciola w Chesterfield nadal jest krzywa i wyprostuje sie kiedy trafi tam przed oltarz prawdziwa cnotliwa dziewica , pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
10.01.2013 czas 20:28
pokaż komentarz
Fajny ten dach wieży :) pozdrawiam
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi