• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Shrewsbury -Anglia
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 12-01-2013 11:52
Wszystkie punkty:149 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.18
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:140 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 2395
Shrewsbury -Anglia
Miasto Shrewsbury to stolica hrabstwa Shropshire , miasto lezy w regionie West Midlands nad rzeka Severn, liczy ok 100 tys. mieszkańców. Shrewsbury jest historycznym miastem gdzie zachowana jest oryginalna sredniowieczna architektura, zabudowa centrum miasta w duzej mierze pozostala niezmieniona od stuleci. W centrum znajduje sie 660 historycznych budynków drewnianych z XV i XV wieku. Shrewsbury zostalo zalozone ok – roku 800 AD. Rozkwit miasta nastapil w XIV i XV wieku kiedy nabralo handlowego znaczenia, glównie z powodu handlu welna z reszta Brytanii z wykorzystaniem rzeki Severn jako drogi transportu . Krol Henryk VIII zamierzal zrobic z Shrewsbury stolice biskupia po formacji Kosciola Anglikanskiego, ale obywatele miasta odmówili. Przez wieki Shrewsbury bylo miejscem wielu konfliktów o wladze , szczególnie miedzy Anglikami i Walijczykami. Shrewsbury chlubi sie slynnym mieszkancem miasta ktory tu sie urodzil (12 lutego 1809r.) i wyksztalcil (w Shrewsbury School) Karolem Darwinem. Darwin opublikowal prace naukowa – (On Origin Species) - o pochodzeniu gatunkow i teorie doboru naturalnego. Shrewsbury prezentuje wiele przykladów architektury Tudorow. Miasto uniknelo bombardowania w czasie II wojnie swiatowej i wiele z jego średniowiecznych budynków pozostala nietknieta . Jednakze, duzy obszar drewnianych domów w historycznym centrum zostal zniszczony, by zrobic miejsce dla budowanego wielokondygnacyjnego parkingu Raven Meadows. Miasto uniknelo dalszej dewastacji w latach 60 i 70 ubieglego wieku z powodu jego polozenia geograficznego, stoi w zakolu rzeki Severn. Centrum miasta czesciowo jest zbudowane na wzgórzu. Najdluzsza rzeka w Anglii Severn, plynie przez miasto, tworzac meander dookola jego centrum. Zapraszam na spacer uliczkami i ogrodzie kwiatowym Shrewsbury , pozdrawiam z Anglii ,Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
05.06.2016 czas 19:50
pokaż komentarz
Ciekawe to miasto, właściwie to jeden wielki skansen jak podejrzewam, średniowieczny, park też bardzo ładny, kolorowo, piękne kwiaty i krzewy, pewnie i zapachy kwiatowe przyprawiające o zawrót głowy! Przy okazji dowiedziałam się skąd pochodzi Karol Darwin! To fajna ciekawostka:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
17.01.2013 czas 06:50
pokaż komentarz
dzieki za zyczliwe komentarze , wkrotce (w weekend) pokaze Wam Cotswold-angielska prowincje z domkami z zoltego wapienia, pozdrawiam z zimowej Anglii , Andrzej
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
16.01.2013 czas 23:59
pokaż komentarz
Andrzej... twoje albumy są najlepszym, najciekawszym, najładniejszym przewodnikiem po Wielkiej Brytanii, jaki w życiu widziałam! Bardzo mi się podoba! Budynki w moim ulubionym stylu i piękna roślinność!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
14.01.2013 czas 21:39
pokaż komentarz
Ciekawe miejsca prezentujesz, a park przepiękny. Pozdrawiam Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi