• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Birmingham -moje miasto
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 17-02-2013 17:01
Wszystkie punkty:153 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.27
Głosy: 6    zobacz
Opracowanie albumu:140 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 3747
Birmingham -moje miasto
Witam , mieszkam tu juz 10 lat a ciagle odkrywam moje miasto na nowo zapraszam Was na spacer po centrum

Birmingham
Liczba mieszkańców city: ok. 1,1 mln. . Birmingham jako metropolia liczy ok 3 mln wraz z przyleglymi miastami m.in. Coventry, Wolverhampton, Dudley, Walsall i jest drugim pod względem ludności skupiskiem (po Londynie) w Wielkiej Brytanii .
Birmingham jest glownym miastem hrabstwa West Midlands (Srodkowo-Zachodnia Anglia), zamieszkalego przez ok 8 mln osob. Ta niezwykle zróżnicowana etnicznie i kulturowo metropolia zajmuje powierzchnie ok 270 km2, gestosc zaludnienia wynosi ok 3649 osob na km2, znaczaca ilosc mieszkancow to Hindusi ok 30%.
Rozbudowany przemysl oraz zdecydowanie niższe koszty utrzymania w stosunku do Londynu przy porównywalnie wysokich zarobkach to glowny powod przyjazdu dziesiatek tysiecy Polakow (wedlug roznych szacunkow –mieszka i pracuje tutaj od 40 do 60 tysiecy naszych rodakow .

Birmingham to ważny ośrodek:
przemysłowy
(m.in. zakłady samochodowe Jaguara (sprzedane hinduskiemu koncernowi TATA), zaklady wytworcze Land Rovera , fabryka czekolady - Cadbury,

kulturalny
(stad pochodza muzycy Led Zeppelin oraz slynna City of Birmingham Symphony Orchestra,

akademicki (trzy uniwersytety),
miasto znane jest z systemu kanałów, bardziej rozbudowanego niż wenecki. W miescie znajduje sie Klub Polski , sklepy z polska zywnoscia ,wiele polskich firm uslugowych, w Kosciele odbywaja sie polskie msze.

Atrakcje miasta

Birmingham Museum & Art Gallery
Muzeum ze znanymi kolekcjami malarstwa - największa na świecie kolekcja Edwarda Burne-Jones’a.
Czynne codziennie do godz. 17,wstęp bezpłatny.

Birmingham Thinktank
Muzeum nauki, najnowsze muzeum w mieście, część kompleksu Millennium Point w centrum miasta. Jedną z atrakcji jest kino IMAX oraz planetarium. Na czterech piętrach mieści się 10 galerii tematycznych.


Jewellery Quarter
Dzielnica jubilerów, największa w Europie, której historię można poznać w znajdującym się tam Museum of the Jewellery Quarter.
Czynne cały rok od wtorku do soboty w godzinach 11.30-16.00

Sarehole Mill
XVIII-wieczny młyn wodny. 300 metrów od tego miejsca mieszkał przez pewien okres swojego dzieciństwa słynny pisarz J.R.R. Tolkien (widział nawet młyn z okna swojego domu). Miejsce to jest często odwiedzane przez jego miłośników. Czynne od 8 kwietnia do 29 października bez poniedziałków, w godzinach 11.30-16.00.

Gun Quarter
Dzielnica produkcji broni, niegdyś największy ośrodek tego typu w Anglii. Obecnie broń jest produkowana w tych zakładach, już nie na tak wielką skalę.

Barber Institute of Fine Arts
Galeria sztuki oraz sala koncertowa. Można zobaczyć znane prace Vincenta van Gogh’a oraz Pabla Picasso, a także jeden z największych i najlepszych zbiorów monet na świecie. Czynne codziennie do godz. 17. Wstęp bezpłatny na wystawy stałe oraz płatny na wystawy tymczasowe.

Muzeum historii czekolady oraz firmy Cadbury. Zwiedzający mają okazję dowiedzieć się, jakie są poszczególne etapy produkcji czekolady. Muzeum znajduje się dzielnicy Bournville. jest to jedna z popularniejszych atrakcji w Anglii:

Stadion Villa Park
Z Birmingham pochodzą dwie bardzo znane drużyny piłkarskie: Aston Villa oraz Birmingham City ze swoimi stadionami Villa Park oraz St. Andrews. Ten pierwszy to jeden z największych stadionów w Anglii.

Sutton Park i inne
Birmingham posiada parki o łącznej wielkości 8000 akrów. Największy z nich to Sutton Park o powierzchni 2400 akrów, co czyni ten park największym miejskim parkiem w Europie. Inny duży i znany park to Cannon Hill Park.

Birmingham Botanical Gardens
Warto również wybrać się do ogrodu botanicznego , bogata kolekcja kwiatow, krzewow


St Philip's Cathedral
Katedra świętego Filipa z XVIII w. położona w samym centrum biznesowym miasta, znajduje się na angielskiej liście najważniejszych zabytków (klasa 1). Znajdują się tutaj przepiękne witraże, znane na całym świecie autorstwa Sir Edwarda Burne-Jones'a. Katedra zaprojektowana została w stylu angielskiego baroku przez Thomasa Archer’a.

National Sealife Centre
Akwarium z ponad 60 różnymi wystawami. Jedna z nich to legendarne, zatopione miasto- Atlantyda. Wielką atrakcją jest także 360 stopniowy akrylowy tunel, całkowicie przezroczysty z fantastycznym widokiem na rekiny, żółwie i różnego rodzaju stwory morskie.

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
05.08.2016 czas 21:28
pokaż komentarz
:) Cieszę się, że nie znalazłam nigdzie spluwy:) ten "Bullring" przypomina mi wieloryba:) Twoje miasto musi być piękne, już sam widok kanałów o tym świadczy, uwielbiam miasta nad kanałami, to musi być niesamowita rozrywka taki rejs po kanałach w słoneczny weekendowy dzień. E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.02.2013 czas 18:37
pokaż komentarz
Krzy$ widze , ze poszedles na calosc i hurtowo skomentowales moje ostatnie albumy , dzieki , ciesze sie , ze cie zainspirowalem . Pokaze Wam jutro drugi i ostatni album z Birmingham a w niedziele pierwszy z 6 albumow z malutkiej ale ciekawej Malty, pozdrawiam Andrzej
Krzy$
Krzy$ Krzy$ komentarzy: 1271
0 pkt
22.02.2013 czas 15:50
pokaż komentarz
Ciekawe miasto i ta fabryka Jaguara…

Bardzo podobają mi się tak charakterystyczne dla Anglii czerwone butki telefoniczne, zadziwiające jest, że tak wiele ich pozostało.
….i te czarne taksówki…
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
18.02.2013 czas 22:50
pokaż komentarz
Powtórzę po Kasi, że fajnie zobaczyć "Twoje" miasto :) Liczę na kolejne albumy :)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
17.02.2013 czas 21:57
pokaż komentarz
Witaj piteros19 , dzieki za komentarz ,moze jeszcze cos pokaze z Birmingham , zdjec mam ponad 500 , pozdrawiam Andrzej
piteros19
piteros19 piteros19 komentarzy: 97
0 pkt
17.02.2013 czas 21:23
pokaż komentarz
Ładne miasto. pozdrawiam
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
17.02.2013 czas 20:10
pokaż komentarz
Nieźle, hmmm ja też bym niestety oddała
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
17.02.2013 czas 19:55
pokaż komentarz
Witaj Kasiu , dzieki za mile slowa , ciekawostka -w hotelu ze zdjecia No-10 jakies 2-3 lata temu dwaj polacy remontujacy kanaly klimatyzacyjne znalezli w ich wnetrzu duza kase ponad 250.000 funtow i spluwe i oddali to policji ,ciekaw jestem co Wy zrobilibyscie znajdujac taka kase , prosze o szczere odpowiedzi ,czekam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
17.02.2013 czas 19:40
pokaż komentarz
Fajnie, ze pokazałeś nam "swoje" miasto. Pozdrawiam serdecznie Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi