• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Birmingham -czesc 2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-02-2013 21:24
Wszystkie punkty:136 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.91
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 2637
Birmingham -czesc 2
Witam , postanowilem pokazac Wam moje miasto Birmingham jeszcze raz , miasto ma wiele fascynujacych miejsc, W poprzednim albumie podalem sporo encyklopedycznej wiedzy o miescie a wiec dzisiaj napisze o innych rzeczach. Historia miasta jest podobna do wielu innych miast angielskich ktore Wam juz pokazywalem , niewiele informacji udalo sie zdobyc historykom i archeologom o poczatkach , wiadomo , ze byl tu rzymski oboz wojskowy wokol ktorego powstala osada , Pierwsza wzmianka o miescie pochodzi z roku 1086 zapisana w Domesday Book mowiaca o malej osadzie targowej.

To miasto mialo swoj rozkwit dopiero w czasach angielskiej rewolucji przemyslowej , a wspolczesne prawa miejskie uzyskalo po raz kolejny dopiero w 1889 roku , jako duze silnie rozwiniete przemyslowo miasto ze zdominowana produkcja zbrojeniowa w czasie 2 wojny swiatowej bylo wielokrotnie celem niemieckich skoncentrowanych atakow bombowych w poczatkach wojny z Anglia , a w pozniejszym okresie na miasto spadaly niemieckie rakiety V1 i V2 wystrzeliwane z terenu polnocnej Francji , zginelo wtedy wielu mieszkancow a dziesiatki domow zostalo zburzonych , to spowodowalo po zakonczeniu wojny potrzebe odbudowy i przebudowy miasta , zbudowano wiele nowych budynkow ale miasto nazwano ”betonowa pustynia”. Pod koniec XX wieku centrum miasta zostało ponownie poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski, który okreslany jest mianem "drugiego miasta" Wielkiej Brytanii. Miasto jest rozlegle terytorialnie, jest stolica hrabstwa metropolitarnego West Midlands , a osrodek skupiajacy okoliczne miasta jest drugi pod wzgledem ludnosci po Londynie , zamieszkuje go ok. 5 milionow ludzi. Miasto jest wielokulturowe , znaczacy procent mieszkancow urodzilo sie poza Anglia i mowi ok 60 roznymi jezykami , w wielu miejscach spotyka sie informacje w roznych jezykach i nie sa to wylacznie europejskie jezyki , ok 10% ludnosci to muzulmanie z wielu krajow ,w tym miescie jest wiecej meczetow niz kosciolow katolickich czy anglikanskich. W scislym centrum znajduje sie kilkanascie luksusowych hoteli gdzie nocleg kosztuje od 100 funtow do 1000 funtow za noc. W samym centrum miasta przy Victoria Square gdzie znajduje sie ratusz jest punkt od ktorego mierzone sa odleglosci do innych miast angielskich. W centrum znajduje sie pokazany na kilku zdjeciach ICC ( International Convention Centre) zaprojektowane przez Artec Consultants Inc z Nowego Jorku, a jej otwarcie nastąpiło w 1991 Posiada 2262 miejsc siedzących na czterech piętrach. Od roku 2001 dysponuje 6000 piszczałkowymi organami. W Symphony Hall oferowany jest rozmaity program - muzyka klasyczna, jazz, folk, rock, pop oraz występy kabaretowe. Season Concert International promuje orkiestry oraz muzyków z całego świata . Symphony Hall jest odwiedzana przez około 370 tysięcy osób w ciągu 320 wydarzeń w roku. Orientacyjne ceny biletów od 8 do 50 funtow od osoby.

Napisze jeszcze krotko o wspolczesnym symbolu miasta Bullringu i stojacym przed nim pomnikiem admirala Nelsona ktory jest na pierwszym zdjeciu nowej galerii . Posag z brazu Horatio Nelsona –angielskiego bohatera byl pierwszym pomnikiem finansowanym z publicznych pieniedzy (skladek mieszkancow Birmingham), zostal wykonany w roku 1809 i odsloniety niedlugo po wizycie Nelsona w miescie zanim poplynal walczyc z flota Napoleona . Nelson stoi w mundurze , jedna reka wsparty na kotwicy statku HMS Victory. Pomnik stoi na prostym postumencie w otoczeniu zelaznej balustrady . 25 pazdziernika 2009 roku odbyla sie uroczysta ceremonia z okazji 200 lecia odsloniecia pomnika , miasto wybilo z tej okazji pamiatkowe medale z Nelsonem .

A teraz o Bullringu zdan kilka , na poczatek troche o historii tego miejsca. W roku 1154 Peter de Bermingham , lokalny właściciel ziemski, uzyskał Karte Praw Targowych od króla Henryka II , tak rozpoczela sie historia lokalnego targu w osadzie ktora przybrala nazwe od nazwiska wlasciciela. W poczatkowym okresie handlowano glownie welna (jako ciekawoste przytocze, ze dla Petera pracowalo .... czterech tkaczy, kowal, krawiec .. takie byly poczatki . A teraz przyblize Wam skad wziela sie nazwa Bull Ring – Anglia to nie goraca Hiszpania slynaca z corridy –walki bykow , ale w zwiazku z gwaltowna rozbudowa miasta i zwiekszajacym sie zapotrzebowaniem na swieze mieso , czesc placu targowego przeznaczono na plac do przechowywania bydla na rzez , a zabudowania wokol placu mialy kulisty ksztalt stad wziela sie nazwa ring a , ze w srodku placu znajdowaly sie byki na rzez stad juz blisko do nazwy Bull Ring. Wspolczesnie to miejsce wyglada zupelnie inaczej , zbudowano tam gigantyczny hipermarket oddany do uzytku w 2003 roku zajmujacy kubature 1miliona 348 tysiecy 718 metrow kwadratowych w tym 125 tysiecy m2 zajmuje powierzchnia sklepowa , ponad 160 sklepow i ok 50 milionow klientow rocznie .

Zapraszam do zwiedzania , pozdrawiam Andrzej


Lista zdjęć
44
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
24.02.2013 czas 09:07
pokaż komentarz
Witam , opowiem Wam ciekawa przygodę jaka spotkala mnie 9 lat temu w Birmingham , po początkowej pracy na czarno u Hindusa tuz po przyjeździe do UK ,szukałem pracy legalnej –poszedłem do West Midlands Travel-wielkiej firmy obslugujacej autobusowy transport pasażerski w miescie , aby zapytać czy nie potrzebują kierowcow , rozmawiałem z jednym z menedzerow z biura obsługi –miał na imie Simon, zapytal czy mam prawo jazdy , odpowiedziałem tak mam polskie prawo jazdy B na samochody osobowe , odpowiedział , ze to nie problem –potrzebna jest wymiana na angielskie prawo jazdy a później kurs na zmiane kategorii na autobusy (koszty kursu pokrywa WMT a czas spędzony na kursie jest placony jak za prace) ale najpierw chce sprawdzić czy nadaje się na kierowcę autobusu , powiedział chodz ze mna ,wyszliśmy z biurowca na teren zajezdni autobusowej – Simon mowi do mnie wybierz sobie autobus , stało tam ich ok 30 roznych ,małych ,dużych-pietrowych . Wybrałem normalny autobus , Simon wlaczyl podświetlenie tablicy -Sorry No service i mowi jedziemy do miasta , byłem lekko przerażony ale tez zaciekawiony –nigdy nie jezdzilem takim wielkim pojazdem a tym bardziej w dużym ulicznym ruchu . Pytam go o biegi a on mowi tym się nie przejmuj autobus ma skrzynie biegow automatyczna, wyjechałem z zajezdni i skierowałem się do pobliskiego city , jadac powoli ok 20-30 mil/h( tj. 30-40km/h),starałem się nie uszkodzić samochodow stojących na poboczach silnie koncentrując się na jeździe a Simon stojący obok mowil do mnie dosyć cicho jedz tu ,skrec w lewo , po ok 40 minutach jazdy po centrum –mowi OK wracamy do bazy , wrocilismy do zajezdni udało mi się zaparkować autobus pomiędzy innymi i oddając klucze uslyszalem od Simona – all right- nadajesz się na kierowcę , wracamy do biura –podasz mi swoje dane i numer telefonu kontaktowego a jak zmienisz prawo jazdy na angielskie to skontaktujesz się ze mna a ja wysle Cie na kurs . Prawo jazdy zmieniłem na angielskie (trwalo to ok miesiąca ) ale w tym czasie znalazłem inna legalna prace i już nie byłem zainteresowany praca jako kierowca autobusu , w WMT pracuje wielu polskich kierowcow , aktualnie na starcie dostaje się 340 funtow tygodniowo a po stazu 430 zupelnie niezle pieniądze , pozdrawiam z Birmingham , Andrzej

Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
22.02.2013 czas 22:06
pokaż komentarz
Kasiu dzieki za komentarz , staram sie , zbieram duzo informacji , duzo czytam , czesto korzystam ze zrodel angielskich , opracowuje teksty ale potrzeba na to wiele czasu , a poniewaz jestem zawodowo bardzo zajetym facetem (czesto pracuje tez w weekendy) to czestotliwosc prezentacji nowych miejsc jest rzadka , pozdrawiam Ciebie i innych aktywnych uzytkownikow portalu , Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
22.02.2013 czas 21:34
pokaż komentarz
Z ciekawością obejrzałam, poza tym imponuje mi Twoja wiedza na temat miasta w którym mieszkasz :) Pozdrawiam serdecznie
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi