• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Birmingham -czesc 2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-02-2013 15:24
Wszystkie punkty:136 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.91
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 2313
Birmingham -czesc 2
Witam , postanowilem pokazac Wam moje miasto Birmingham jeszcze raz , miasto ma wiele fascynujacych miejsc, W poprzednim albumie podalem sporo encyklopedycznej wiedzy o miescie a wiec dzisiaj napisze o innych rzeczach. Historia miasta jest podobna do wielu innych miast angielskich ktore Wam juz pokazywalem , niewiele informacji udalo sie zdobyc historykom i archeologom o poczatkach , wiadomo , ze byl tu rzymski oboz wojskowy wokol ktorego powstala osada , Pierwsza wzmianka o miescie pochodzi z roku 1086 zapisana w Domesday Book mowiaca o malej osadzie targowej.

To miasto mialo swoj rozkwit dopiero w czasach angielskiej rewolucji przemyslowej , a wspolczesne prawa miejskie uzyskalo po raz kolejny dopiero w 1889 roku , jako duze silnie rozwiniete przemyslowo miasto ze zdominowana produkcja zbrojeniowa w czasie 2 wojny swiatowej bylo wielokrotnie celem niemieckich skoncentrowanych atakow bombowych w poczatkach wojny z Anglia , a w pozniejszym okresie na miasto spadaly niemieckie rakiety V1 i V2 wystrzeliwane z terenu polnocnej Francji , zginelo wtedy wielu mieszkancow a dziesiatki domow zostalo zburzonych , to spowodowalo po zakonczeniu wojny potrzebe odbudowy i przebudowy miasta , zbudowano wiele nowych budynkow ale miasto nazwano ”betonowa pustynia”. Pod koniec XX wieku centrum miasta zostało ponownie poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski, który okreslany jest mianem "drugiego miasta" Wielkiej Brytanii. Miasto jest rozlegle terytorialnie, jest stolica hrabstwa metropolitarnego West Midlands , a osrodek skupiajacy okoliczne miasta jest drugi pod wzgledem ludnosci po Londynie , zamieszkuje go ok. 5 milionow ludzi. Miasto jest wielokulturowe , znaczacy procent mieszkancow urodzilo sie poza Anglia i mowi ok 60 roznymi jezykami , w wielu miejscach spotyka sie informacje w roznych jezykach i nie sa to wylacznie europejskie jezyki , ok 10% ludnosci to muzulmanie z wielu krajow ,w tym miescie jest wiecej meczetow niz kosciolow katolickich czy anglikanskich. W scislym centrum znajduje sie kilkanascie luksusowych hoteli gdzie nocleg kosztuje od 100 funtow do 1000 funtow za noc. W samym centrum miasta przy Victoria Square gdzie znajduje sie ratusz jest punkt od ktorego mierzone sa odleglosci do innych miast angielskich. W centrum znajduje sie pokazany na kilku zdjeciach ICC ( International Convention Centre) zaprojektowane przez Artec Consultants Inc z Nowego Jorku, a jej otwarcie nastąpiło w 1991 Posiada 2262 miejsc siedzących na czterech piętrach. Od roku 2001 dysponuje 6000 piszczałkowymi organami. W Symphony Hall oferowany jest rozmaity program - muzyka klasyczna, jazz, folk, rock, pop oraz występy kabaretowe. Season Concert International promuje orkiestry oraz muzyków z całego świata . Symphony Hall jest odwiedzana przez około 370 tysięcy osób w ciągu 320 wydarzeń w roku. Orientacyjne ceny biletów od 8 do 50 funtow od osoby.

Napisze jeszcze krotko o wspolczesnym symbolu miasta Bullringu i stojacym przed nim pomnikiem admirala Nelsona ktory jest na pierwszym zdjeciu nowej galerii . Posag z brazu Horatio Nelsona –angielskiego bohatera byl pierwszym pomnikiem finansowanym z publicznych pieniedzy (skladek mieszkancow Birmingham), zostal wykonany w roku 1809 i odsloniety niedlugo po wizycie Nelsona w miescie zanim poplynal walczyc z flota Napoleona . Nelson stoi w mundurze , jedna reka wsparty na kotwicy statku HMS Victory. Pomnik stoi na prostym postumencie w otoczeniu zelaznej balustrady . 25 pazdziernika 2009 roku odbyla sie uroczysta ceremonia z okazji 200 lecia odsloniecia pomnika , miasto wybilo z tej okazji pamiatkowe medale z Nelsonem .

A teraz o Bullringu zdan kilka , na poczatek troche o historii tego miejsca. W roku 1154 Peter de Bermingham , lokalny właściciel ziemski, uzyskał Karte Praw Targowych od króla Henryka II , tak rozpoczela sie historia lokalnego targu w osadzie ktora przybrala nazwe od nazwiska wlasciciela. W poczatkowym okresie handlowano glownie welna (jako ciekawoste przytocze, ze dla Petera pracowalo .... czterech tkaczy, kowal, krawiec .. takie byly poczatki . A teraz przyblize Wam skad wziela sie nazwa Bull Ring – Anglia to nie goraca Hiszpania slynaca z corridy –walki bykow , ale w zwiazku z gwaltowna rozbudowa miasta i zwiekszajacym sie zapotrzebowaniem na swieze mieso , czesc placu targowego przeznaczono na plac do przechowywania bydla na rzez , a zabudowania wokol placu mialy kulisty ksztalt stad wziela sie nazwa ring a , ze w srodku placu znajdowaly sie byki na rzez stad juz blisko do nazwy Bull Ring. Wspolczesnie to miejsce wyglada zupelnie inaczej , zbudowano tam gigantyczny hipermarket oddany do uzytku w 2003 roku zajmujacy kubature 1miliona 348 tysiecy 718 metrow kwadratowych w tym 125 tysiecy m2 zajmuje powierzchnia sklepowa , ponad 160 sklepow i ok 50 milionow klientow rocznie .

Zapraszam do zwiedzania , pozdrawiam Andrzej


Lista zdjęć
44
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza