• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Algarve cz-3 Lagos
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 25-03-2013 01:32
Wszystkie punkty:136 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.91
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:127 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 1
Wizyty: 2545
Algarve cz-3 Lagos
Witam w 3 czesci podrozy po słonecznym południu Portugalii regionie nazywającym się Algarve. Algarve to najbardziej oblegany przez turystow z Europy rejon Porugalii (ok 10mln turystow rocznie -tyle ile wynosi ludnosc tego kraju) , ze wzgledu na piekne plaze , klify , cieply Atlantyk i 320 dni slonca w roku. Algarve rozni sie od reszty Portugalii klimatem srodziemnomorskim w ktorym idealne warunki do wegetacji maja rozne rosliny ,warzywa i owoce takie jak pomidory ,truskawki , granaty, sliwki, brzoskwinie, jablka , cytryny, mandarynki, drzewa oliwne i migdalowce. Wiele z tych owocow jest sprzedawane wprost z sadow , za duzy worek niesamowicie soczystych , slodkich pomaranczy (ok 15 duzych owocow ) zaplacilem 2 euro.

Slow kilka o miescie Lagos Jest bardzo starym miastem , zalozone 2500 lat temu (w I tysiącleciu pne) przez Celtow , oblegane przez Kartagene ,Rzymian ,Wizygotow, Maurow. W roku 1248 odbite z rak Maurow przez chrzescianskiego krola Portugalii Alfonsa III. Zniszczone w wyniku gigantycznego trzesienia ziemi w Święto Zmarłych, 1 listopada 1755 roku. oraz w następstwie tsunami , miasto podupada i traci status stolicy prowincji Algarve na rzecz Faro. W Lagos znajduja się dwa zabytkowe XVI wieczne koscioly Matki Boskiej ( Igreja de Santa Maria) i kosciol św. Antoniego ( Igreja de Santo António) polaczony z muzeum (Museu Municipal) gdzie dziś można obejrzeć zbiory archeologiczne , rzymskie monety , mozaiki i artefakty sztuki sakralnej. Miasto jest male liczy obecnie ok 30.000 mieszkancow

Wsrod miast i miasteczek rejonu wiele jest wartych odwiedzenia , dzisiaj pokaze Wam Lagos , miejsce szczegolne zwiazane z XV i XVI wiecznymi odkryciami geograficznymi –oplynieciem Przyladka Dobrej Nadziei , droga morska do Indii , odkryciem Madery, Azorow czy Brazylii w Ameryce Poludniowej . Lagos stalo sie centrum szkutniczym , tu powstawaly karawele –genialne konstrukcje drewnianych statkow ktore laczyly w sobie cechy duzej ladownosci , zwrotnosci i latwosci w zeglowaniu ktore pozniej uczestniczyly w wyprawach w Epoce Wielkich Odkryc , to stad ksiaze Henryk Zeglarz –trzeci syn krola Portugalii Jana I wysylal zaglowce na poludnie wzdluz zachodniego wybrzeza Afryki (w centrum miasta stoi jego pomnik) . Henryk Zeglarz to niezwykla postac , troche Wam ja przyblize - w wieku 21 lat razem z bracmi kierowal podbojem Ceuty twierdzy Maurow w Maroku lezacej naprzeciwko Gibraltaru, juz wtedy Henryk zainteresowal sie geografia i bogactwami Afryki , Ceuta po zdobyciu stala sie chrzescijanska i utracila status najbogatszego handlowego miasta polnocnej Afryki , jedynym sposobem na dostanie sie do bogatych w zloto , srebro , cenne przyprawy korzenne i inne surowce terenow bylo poszukiwanie drogi morskiej obok terenow Maurow . Ksiaze Henryk byl sponsorem wypraw w nieznane chociaz sam nigdy nie wybral sie dalej jak na polnocne wybrzeze Afryki , przeniosl sie z dworu w Lizbonie do Sagres lezacym na najbardziej wysunietym na poludniowy zachod cyplu Europy, zbudowal tam twierdze stojaca do dzisiaj , sprowadzil uczonych kartografow, konstruktorow przyrzadow nawigacyjnych , to tutaj zostaly stworzone nowe mapy stale uaktualniane przez powracajacych z kolejnych morskich wypraw zeglarzy , to sztab ludzi Henryka wymyslil konstrukcje lekkich , zwrotnych statkow morskich ktorego replika stoi w porcie w Lagos. W Lagos w poblizu murow miejskich stoi jeszcze jeden pomnik , smialego zeglarza Gila Eannesa , ktoremu udalo sie poplynac w roku 1433 poza Przyladek Bojador –lezacy troche dalej na poludnie za Wyspami Kanaryjskimi , zeglarze bali sie tego odcinka twierdzac, ze 5 km od brzegu moze jest plytkie na 2 metry , prady morskie tak silne , ze zaden statek nie jest w stanie zawrocic a slonce swieci tak mocno , ze zywa istota nie jest w stanie przetrwac upalu . W latach 1424-1434 ksiaze Henryk Zeglarz wyslal tam 15 ekspedycji jednak zadna nie odwazyla sie polpynac dalej za legendarny Przyladek. Zniecierpliwiony ksiaze Henryk zmusil Gila Eannesa do zlozenia przysiegi przed Bogiem , ze poplynie jeszcze raz poza Przyladek i nie zawroci , Gil aby uniknac plycizn blisko ladu poplynal nieco na zachod oddalajac sie od ladu , kierujac sie ku otwartemu morzu a potem zawrocil na wschod i w ten sposob znalazl sie poza niebezpiecznymi wodami , od tego czasu ludzie Henryka zeglowali coraz dalej na poludnie Afryki. W tym miescie mial miejsce pierwszy w Europie targ niewolnikow przywiezionych z Afryki.
Lagos ktore jak wszystkie bez wyjatku miasta nadbrzezne Portugalii ucierpialo z powodu gigantycznego trzesienia ziemi i tsunami sprzed 250 lat , ma rowniez ciekawa historie dotyczaca ocalenia oltarza sw Antoniego w zlotym kosciele (ktory Wam pokaze w albumie –sorry za jakość zdjęć- były one robione ukradkiem z biodra ponieważ strażnicy nie pozwalali robic zdjęć we wnetrzu ) otoz kosciol runal a przepiekny oltarz zostal na swoim miejscu nienaruszony (cudownie?) ocalony.

No dosyc historii , pamietam jak byłem malym chlopcem i jak bardzo interesowaly mnie XV, XVI wieczne odkrycia geograficzne –z wypiekami na twarzy czytałem o tym książki , czasem z latarka pod koldra kiedy rodzice gonili mnie zebym już spal , geografia to byl moj ulubiony przedmiot , dzisiaj jako juz troche starszy chlopiec moge odwiedzac takie miasta jak Lagos gdzie tworzyla sie historia nowozytnego swiata.

Zapraszam do zwiedzania ze mna Lagos , pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
44
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 1
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza