• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Granada -Alhambra cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 30-03-2013 13:50
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 2683
Granada -Alhambra cz-1
Witam swiatecznie , rozpoczynam krotka serie albumow z południowej Hiszpanii (Andaluzji) , dzisiaj pokaze Wam moje spojrzenie na Alhambre w Granadzie. W czasach swietnosci Alhambra składała się z murów zamkniętych czterema bramami i 23 wieżami, a wewnątrz znajdowało sie siedem pałaców, domy dla pracowników, łaźnie, meczety, warsztaty. Niestety wiele z tych budowli nie dotrwało do dziś , w obu albumach ktore Wam pokaze nie będzie zdjęć z Palacu Nasrydow ponieważ bilety do Palacu skonczyly się zanim dotarłem do kasy stojąc w długiej kolejce , dzienna liczba biletow wstępu jest mocno ograniczona (1800 szt do Palacu Nasrydow ) a na reszte obiektow sprzedaje sie 6300 biletow dziennie –sa tylko dwie kasy –jedna obsluguje kolejkowiczow placacych gotowka , przed wejściem na tablicy wynikow wyswietla się ilość wolnych biletow –cena dla dorosłych 7 euro (Generalife+ Alcazaba) lub 13 euro (Generalife + Palac Nasrydow + Alcazaba) a druga kasa wydaje bilety zakupione on-line. Udalo mi się kupic bilet do Generalife-letniej rezydencji z ogrodami , Alkazaby –fortecy , Palac Karola V zwiedza sie za darmo , czyli wszystko z wyjątkiem Palacu Nasrydow – to znak , ze trzeba tam wrocic i obejrzeć Palac Nasrydow przy następnej wizycie w Granadzie. Generalife został zbudowany w XIV wieku, obok Alhambry, z ogrodami a w nich z licznymi miejscami ocienionymi z duza iloscia fontann majacych nawilzac suche letnie powietrze –wladcy wraz z licznymi zonami unikali upalu szukajac odpoczynku w ocienionych ustronnych miejscach. Jeśli przyjedziecie do Granady autobusem na Dworzec Wschodni (East Bus Terminal) wystarczy wsiasc do autobusu linii 3 lub 33 (bilet 1,20euro) i wysiasc na 9 przystanku w pobliżu katedry w centrum miasta , stad już jest blisko do Alhambry ale ostrzegam przed dlugotrwalym podejściem stromo pod gore (ok 700 m) ja idąc szybko pod gore zasapalem się w polowie drogi . Kasy sa na końcu kompleksu obok wejścia do Ogrodow Alhambry-można podjechać busem spod katedry wprost pod kasy. Szkoda, ze zabrakło biletow do Palacu bo reszta zespołu palacowego ktora zwiedzilem, lekko mnie rozczarowala , nagroda był widok z najwyższej wiezy Alcazaby na osniezone szczyty pobliskich Granadzie wysokich gor Sierra Nevada , w miescie było wtedy 27C a na bliskim horyzoncie zima w gorach (autobusem z Granady można dojechać w zimowe góry w 30 min.)

Przyblize krotko historie Alhambry (nazwa Alhambra -pochodzi z jezyka arabskiego i oznacza czerwona wieza z powodu koloru kamienia z ktorej zostala zbudowana-pierwotna forteca -nazywana po arabsku qa`lat al-Hamra (Czerwony Zamek) ), to warowny zespol palacowy , ktory był jednocześnie alcazaba (fortecą), alcázarem (pałacem) i medina (miastem). Zbudowany w latach 1232-1273 za panowania emirow z dynastii Nasrydow i pozniej rozbudowywany jako główna kwatera wojskowa, ośrodek administracyjny i rezydencja królewska. W Alhambrze panowalo 25 władców z dynastii Nasrydów przez 250 lat. Alhambra stoi na wzgórzu La Sabica gorujacym nad miastem Granada. Kompleks Alhambry sklada sie z Alcazaby-fortu obronnego z 27 wieżami gdzie stacjonowalo wojsko , Palacu Nasrydow z kilkoma dziedzincami, Generalife -letniej rezydencji emirow Granady z ogrodami na sasiednim wzgorzu oraz obecnie z ruinami mediny czyli malego miasteczka wewnatrz murow kompleksu oraz odstajacego stylem od reszty zabudowan reneseansowego Palacu- Karola V (Carlos V) zbudowanego po zdobyciu Alhambry przez wojska katolickiej pary krolewskiej Ferdynanda i Izabelii –ktorych szczatki leza w Kaplicy Krolewskiej dobudowanej do katedry w Granadzie . Alhambra w Granadzie byla ostatnim miejscem w Andaluzji w ktorym rezydowali Maurowie – dzieki zrecznej polityce , placeniu daniny krolom katolickim i zdradzieckiej pomocy wojskowej w zwalczaniu innych punktow oporu Maurow w Andaluzji w czasie rekonkwisty. Po militarnym wygnaniu Maurow z powodu ich odmowy placenia coraz wyzszych danin , z czasem Alhambra popadla w ruine sluzac jako schronienie dla bezdomnych zebrakow , koszary dla wojsk Napoleona -ktorzy w czasie odwrotu zaminowali wszystko chcac zostawic po sobie tylko ruiny -podobno zapobiegl temu kulawy zolnierz Jose Garcia ktory z powodu ulomnosci zostal w tyle i w ostatniej chwili rozbroil ladunki wybuchowe ratujac budynki . Zwiedzanie warto rozpocząć od Alcazaby, gdzie można wejśc na dach Torre de la Vela i podziwiać wspaniałą panoramę miasta, całej Alhambry i nie tak odległych gór Sierra Nevada . Alhambra byla tez krotko wiezieniem , brak dbalosci o palace i budynki spowodowal mocne zniszczenia , dopiero w XIX wieku Alhambra zostala w czesci odbudowana z wiernym odwzorowaniem mauretanskiego stylu , dzisiaj zachwyca turystow z calego swiata jest zabytkiem światowego dziedzictwa kultury i przyrody.

Dzisiaj patrzac na Alhambre okiem turysty widzimy piekno architektury, doskonałość ówczesnej myśli technicznej i sprawnego systemu nawadniania. Zapraszam na pierwsza czesc spaceru po Alhambrze, czesc druga jutro w swiateczna niedziele , pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
04.04.2013 czas 08:40
pokaż komentarz
Uwielbiam to miasto i pałac. Piękne miejsce, do którego chętnie w albumach wracam!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
30.03.2013 czas 19:17
pokaż komentarz
Zgadzam się, że Alhambrę trzeba koniecznie zobaczyć, ale...wszyscy wychodzą z takiego założenia , dlatego są tam tłumy i trochę pryska nastrój miejsca. W sumie to dobrze, że wprowadzono ograniczenia odwiedzających. Najwygodniej jest zamówić bilet przez internet, później bez kolejki można pobrać bilet z automatów. Andrzeju trafiłeś na przepięknie ukwiecone ogrody Generalife, zachwycające jest „morze” wisterii na fot. 42.
Życzę Ci wszystkiego dobrego, Wesołych, Ciepłych Świąt i czekam na świąteczną część Alhambry
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi