• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kozubnik Opuszczony ośrodek wypoczynkowy
opuszczone opuszczone
opuszczone
Data: 01-04-2013 10:01
Wszystkie punkty:76 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 1.62
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:68 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 4380
Kozubnik Opuszczony ośrodek wypoczynkowy
Dookoła walają się szkła z rozbitych szyb, elementy konstrukcji zdewastowanych budynków, na ścianach widać dziesiątki kolorowych graffiti. Zapraszam do zapoznania się z historią tego niezwykłego miejsca.

Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – były ośrodek nieistniejącego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.

Znajdował się w Porąbce (przysiółek Kozubnik) w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW, własną stację benzynową. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczną. Do dyspozycji była także karetka pogotowia.

Ośrodek wypoczynkowy Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego wybudowany został na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Otoczony górami, luksusowy kompleks hotelowy stał się samowystarczalnym miasteczkiem, które dysponowało m.in. własnym ujęciem wody, awaryjnym systemem zasilania czy oczyszczalnią ścieków. Przez Kozubnik przewijało się nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie, od wszelkiego rodzaju czerwonych świń z Polski i krajów "zaprzyjaźnionych" po szeregowych pracowników państwowych przedsiębiorstw. Do dyspozycji gości był szereg kawiarni i restauracji, kompleks sportowy z krytą pływalnią i funkcjonującym zimą wyciągiem narciarskim, salon odnowy biologicznej, sale konferencyjne i wiele innych miejsc, które w ówczesnych czasach były czymś więcej niż luksusem.

Wedle niektórych źródeł, w czasie trwania stanu wojennego ośrodek stał się koszarami zomo oraz miejscem internowania dysydentów.

Wraz z zachodzącymi w Polsce przemianami gospodarczymi, upadkiem HPR, zaniknięciem funduszy wczasów pracowniczych i generalnie mniejszym popytem na usługi turystyczne ośrodek zaczął borykać się z problemami finansowymi, a w 1994 roku został zamknięty. Nieudolnej próby wznowienia działalności podjęła się spółka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Skończyła się ona jednak zajęciem większości majątku przez syndyk. Od 1998, kiedy to zamknięta została ostatnia kawiarenka, wszystko co pozostało zaczęła być konsekwentnie rozkradane i dewastowane. Dzisiaj zajmujący ponad 7-hektarowy teren kompleks jest już zupełną ruiną i z dużym dystansem trzeba spoglądać na wszelkie wizualizacje wieszczące reanimację trupa. Tym bardziej, że prawdopodobnie wciąż nierozwiązana jest kwestia gruntów, o które batalię prowadził Powiat Bielsko-Biała.
Ma jednak dzisiejszy Kozubnik swój niepowtarzalny klimat i z całą pewnością jest jednym najpopularniejszych miejsc przyciągających miłośników miejskiej eksploracji i fotografii. Szczególnej specyfiki dodaje temu miejscu fakt, że w jego bezpośrednim sąsiedztwie stoją domy mieszkalne, sporo z nich było tam pewnie jeszcze przed rozpoczęciem budowy ośrodka. Mało tego, ktoś zamieszkuje także niewielką część jednego z budynków hotelowych, który w zdecydowanej większości jest zrujnowany!

Zdecydowanie najciekawszym elementem wycieczki po ruinach kurortu jest tzw. Kiczora, czyli najwyższy budynek kompleksu, który na swój dach zaprasza ludzi chcących pokonać swój lęk wysokości poprzez wspinaczkę po przestarzałych i pozbawionych poręczy schodach. Na górze czekają świetne widoki na góry oraz okoliczne domy.

Zdjęcia prezentują stan z lipca 2011r.

---
Dostępność obiektu - ograniczona z powodu rozbiórki
---

Kompleks znajduje się w Kozubniku przy ulicy Mała Puszcza. Do ośrodka prowadzi wąska, górska dróżka, na której dawniej znajdowała się sygnalizacja świetlna, co na tamte czasy było nowością.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
piteros19
piteros19 piteros19 komentarzy: 97
0 pkt
07.04.2013 czas 15:04
pokaż komentarz
Piękne okolice. Aż wierzyć się nie chce, że taki ośrodek do dziś ruiną stoi. Zdj. 40 kojarzy mi się z miasteczkiem westernowym. Fajnie, że zacząłeś tu publikować. pozdrawiam
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
05.04.2013 czas 17:26
pokaż komentarz
fajne do zabawy w chowanego :)
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
02.04.2013 czas 17:22
pokaż komentarz
Witamy - straszne dziadostwo pozostało. Pozdrawiamy
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
02.04.2013 czas 14:05
pokaż komentarz
Ciekawa jestem, jak wyglądał kurort w czasach świetności!
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
01.04.2013 czas 10:08
pokaż komentarz
Oj poganiałbym po tym osrodku, świetne miejsce na plener i fotki :) pozdrawiam
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi