• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Oxford cz-3
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 14-04-2013 07:45
Wszystkie punkty:157 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.35
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 2096
Oxford cz-3
Zapraszam Was na trzecia czesc spaceru po Oxfordzie , zazwyczaj ograniczam sie do prezentacji maksymalnie dwoch albumow z jednego miejsca, ale Oxford zasluguje na wyjatek , podziwiając wspaniałe budowle, nie dziwi fakt, że Oxford należy do Miast Dziedzictwa Narodowego w Wielkiej Brytanii.

W tym miescie nie tylko budynki ale i niektóre zwyczaje przetrwały przez wieki. Od lat dzwon umieszczony na wieży Christ Church, zwany Wielkim Tomem, co wieczór o godzinie 21:05 ogłasza ciszę nocną dla studentów. Sygnał ten jest całkowicie ignorowany , życie studenckie rządzi się swoimi prawami.Ta jedna rzecz nie zmieniła się od stuleci.

Najważniejsze atrakcje znajdują się w centrum, a dzieli je dystans, który mozna pokonac na nogach. Jako turysci, mozemy sobie obejrzeć miasto, dziedzince i muzea, jednak wiele atrakcyjnych wnętrz jest zarezerwowanych tylko dla studentow i wykładowców .
Charakterystyczne dla centrum Oxfordu są ciasno poustawiane setki rowerów, na których poruszają się studenci i wykladowcy..

Oxford jest to najstarszy uniwersytet w krajach języka angielskiego, obok Cambridge to najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie. Stale zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce wszelkich światowych rankingów uczelni wyższych. System kolegialny uniwersytet przejął od sredniowiecznego Uniwersytetu Paryskiego. Najstarszymi istniejącymi kolegiami są St Edmund Hall (1226 r.), University College (1249 r.), Balliol College (1263 r.) i Merton College (1264 r.). W XIX w. uniwersytet przeszedł reorganizację na wzór uniwersytetów niemieckich (łączenie funkcji dydaktycznej z prowadzeniem badań naukowych), rozbudowano podział na wydziały, wprowadzono laboratoria, pracownie, instytuty uniwersyteckie. Położono większy nacisk na rozwój nowoczesnych nauk ścisłych i przyrodniczych. Tradycyjnie kolegia rywalizują ze sobą, co roku publikowany jest ranking kolegiów na podstawie wyników akademickich studentów.

Na koniec slow kilka o slynnych regatach na Tamizie wszystko zaczelo sie 12 maja 1829 roku kiedy Cambridge zaproponował wyścig Oxfordowi i to dało początek tradycji, która przetrwała do dziś, organizatorem wyścigu w danym roku jest zawsze przegrany z poprzedniego roku.

Pozdrawiam z Anglii , Andrzej

PS za tydzien , w weekend rozpoczynam serie albumow z objazdu Majorki , pokaze Wam stolice Majorki -Palme ale takze Alcudie, Andratx, Capdepere, Deie, Formentor, Lluc, Portochristo, Soller, Sa Calobre

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza