• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
San Fernando, Pampanga Krwawa Wielkanoc na Filipinach
Saabway Saabway
Saabway
Data: 25-04-2013 13:14
Wszystkie punkty:93 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 1.99
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:73 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 17
Wizyty: 2406
San Fernando, Pampanga Krwawa Wielkanoc na Filipinach
Na Filipinach, które są jedynym katolickim, ze względu na hiszpańskich kolonizatorów, krajem w Azji obchodzi się Wielkanoc w bardzo szczególny sposób. W rejonie o pięknej nazwie Pampanga od wielu lat mają miejsce rytuały, które służyć mają uczczeniu tego ważnego, dla każdego wierzącego, okresu w roku. Od wielu lat i pokoleń od środy wieczorem na ulicach spotkać można dziesiątki osób, które z zakrytymi twarzami na znak pamięci o męczeństwie Jezusa biorą udział we współczesnej drodze krzyżowej.
Lista zdjęć
13
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 17
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
26.04.2013 czas 21:23
pokaż komentarz
Co roku czytam o tej tradycji i co roku zastanawiam się czy oni mają wszystkich w domu? Fotorelacja bardzo ciekawa ale nie będę do niej wracał:)
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
26.04.2013 czas 20:36
pokaż komentarz
W takim razie czekam :) trochę wywołałaś " wilka z lasu" bo czytam właśnie "Uwięzionych w raju" Mitchella Zuckoffa, książka jest generalnie o Nowej Gwinei, ale występuje tam wiele wątków związanych z Filipinami i ten splot okoliczności, czyli Twój album + książka mocno rozbudziły moją ciekawość :)
Saabway
Saabway Saabway komentarzy: 10
0 pkt
26.04.2013 czas 17:49
pokaż komentarz
Dziękuję Kasiu! Postaram się w takim razie wrzucić jeszcze coś ciekawego, co pokaże Wam Filipiny, które ukradły mi serce..
Pipolux - co Jezusa, głównej postaci w czasie ukrzyżowania - pierwszego z nich, jak wspominałam - jest wybierany spośród chętnych. Jak się dowiedziałam, większość z nich chciałaby Nim być, a do wyboru powpływana jest specjalna komisja, której zadaniem jest wybranie osoby najlepiej spełniającej kryteria, większość z nich z tego, co wiem, dotyczy podobieństw wizualnych. Ten, kto spełnia je najlepiej zostaje 'number one'.
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
25.04.2013 czas 20:31
pokaż komentarz
Unikalna relacja ! nie wiedziałam, że współcześnie odbywają się takie krwawe rytuały. Jestem bardzo ciekawa Filipin i mam nadzieję na więcej albumów:) Pozdrawiam
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
25.04.2013 czas 16:49
pokaż komentarz
ok, dzięki
Saabway
Saabway Saabway komentarzy: 10
+2 pkt
25.04.2013 czas 16:25
pokaż komentarz
Hej,
Tak tradycja jest rzeczywiście dość ciekawa i równie kontrowersyjna, nadal, nawet wśród samych Filipińczyków. Będąc tam, krew już nie przyprawia, aż tak o słabości i mdłości, co najwyżej każe się zastanowić, czy to higieniczne jest.....
Nie ma jako takiego wybieranego Jezusa. Ukrzyżowuje się kilku lub kilkunastu "chętnych". Piszę w cudzysłowie, gdyż dla części z nich, jak się okazuje to nie tyle wybór, co rodzinna tradycja.
Ale, co do tego "głównego", który jest ukrzyżowywany jako pierwszy to nie jestem pewna. Napiszę do zaprzyjaźnionego księdza stamtąd i zapytam, może on będzie wiedział.

Pozdrawiam
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
25.04.2013 czas 14:48
pokaż komentarz
A jak wybierany jest Jezus ? Losowanie, zasługi czy największy datek ? Pozdrawiam
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
25.04.2013 czas 13:58
pokaż komentarz
Witaj Saabway! Bardzo ciekawa tradycja... Choć od tej krwi bryzgającej na prawo i lewo aż mi się słabo robi!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi