• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Alicante -Castillo de Santa Bárbara
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 01-06-2013 08:21
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: 5    zobacz
Opracowanie albumu:142 z 165 pkt.
Komentarze: 8
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 4813
Alicante -Castillo de Santa Bárbara
Witam , zapraszam Was na krotki spacer po Alicante, miasto leży u stóp skalistej góry, na której wznosi się starożytna twierdza Castillo de Santa Bárbara z której można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto i port. Góra ze wznoszącą się na niej twierdzą to swoista wizytówka historycznego Alicante

Alicante przez ponad pięćset lat, w czasach średniowiecza, znajdowało się w rękach Maurów (w latach 718 do 1250 )by później przechodzić kolejno we władanie książąt kastylijskich, aragońskich, a także Francuzów . Alicante liczy sobie obecnie ok 330 tys. mieszkańców . W Alicante lata są bardzo upalne, ale za to zimy łagodne. Na klimat wpływa morska bryza . Latem temperatury dochodzą do 40˚C, natomiast zimą nie spadają poniżej 10˚C a często zdarza się , ze w grudniu temperatury oscylują pomiędzy 17 a 23 stopnie . Nazwa miasta pochodzi z jezyka arabskiego i oznacza zrodlo swiatla , miasto Alicante to jedno z centrow turystycznych Bialego Wybrzeża (Costa Blanca) oraz wazny port w południowo wschodniej Hiszpanii
Miasto szczyci się cudownymi parkami, piękną mariną, bogatą i ciekawą infrastrukturą, fontannami prawie na każdym rondzie. Miejska plaza San Juan de Alicante jest czysta ,zadbana i można tam spotkać międzynarodowe towarzystwo , w budkach obok plazy sprzedają pyszne lody-potwierdzam -pycha.
W scislym centrum znajduje się gesta platanina pięknych wąskich uliczek wiodących do starego rynku (Casco Antiguo) , obrzeza miasta to bloki z lat 70 -tych ubiegłego wieku
Alicante to ladne miasto, znajdziecie tam wiele interesujących miejsc, wartych zobaczenia, kilka z nich wymienie :

Barrio de Cruz – stara dzielnica, znajduje się tu XIV-wieczny kościół Basílica de Santa María To najstarszy kościół i jedna z największych atrakcji Alicante. Został wzniesiony w miejscu dawnego, największego w mieście, meczetu w okresie pomiędzy XIV w. a XVI wiekiem. W barokowej fasadzie bazyliki wyróżniają się dwie asymetryczne wieże - jedna pochodząca z XIV w., zaś druga z XVIII wieku. Wnętrze kościoła to w praktycznie w całości styl gotycki. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim: XVIII-wieczny główny ołtarz, imponująca chrzcielnica z XVI wieku oraz barokowe organy z 1653 roku.

Concatedral de San Nicolás de Bari - Katedra, która została przekształcona z dawnego meczetu w chrześcijański kościół przez króla Alfonsa X w 1662 roku, wzniesiona według projektu hiszpańskiego architekta Juana de Herrera.

Ayuntamiento – ratusz zaprojektowany przez architekta Lorenzo Chápuli, wybudowany w miejscu starego ratusza i ukończony w 1760. Stanowi on doskonały przykład architektury barokowej.

Teatro Principal (Teatr w Alicante), został on wybudowany w połowie XIX wieku według projektu architekta z Alicante - Emilio Jover Pierróna i po raz pierwszy otwarty 25 września 1847 roku. W budynku tym wyróżnia się przede wszystkim główna fasada z sześcioma kolumnami. We wnętrzu utrzymana jest tradycyjna konwencja włoska. Wyróżniamy tu podział na przedsionek, audytorium w kształcie podkowy oraz scenę.

Explanada de España - szeroka promenada nadmorska z charakterystyczną nawierzchnią z kostki.

Parque de Canalejas - park, który usytuowany jest na skraju Explanada de España, w bezpośrednim sąsiedztwie morza.

Parque de El Palmeral - usytuowany jest na obrzeżach południowej części Alicante, znajduje się w nim wiele palmowych drzew oraz innych okazów reprezentujących tutejszą roślinność, ponadto liczne znajdują się tu kaskady wodne i jezioro.

Kościół i klasztor Kapucynów.
Zabytkowa hala targowa.
Plaza de Torros (arena walk byków).
Playa del Postiguet - szeroka piaszczysta plaża w centrum.
Muzea: Museo de Arte de Siglo XX (Muzeum Sztuki XX wieku) – eksponowane są tu głównie dzieła hiszpańskich artystów takich jak: Joan Miró, Pablo Picasso, czy Salvador Dalí.
Museo de Belenes , Museo de la Asegurada, Museo de las Hogueras , Museo Taurino
Plaże: Playa del Saladar ,Playa del Postiguet ,Playa de San Juan

Krotko o historii tego miasta Alicante to miasto z niezwykle bogatą i długą historią. Najwcześniejsze archeologiczne znaleziska pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, a najstarsze ślady osadnictwa zostały odnalezione na zboczach wzniesienia Monte Benacantil. Od III w. p.n.e. tereny te były zasiedlane przez kolonistów fenickich i greckich. W drugiej połowie III wieku p.n.e. wódz kartagiński Hamilkar Barkas wzniósł ogromną twierdzę Acra Leuca w dosłownym znaczeniu "biała twierdza", wokół której rozwinęła się jedna z ważniejszych osad kartagińskich w Hiszpanii. Od ok. I w. p.n.e. miasto pozostawało pod panowaniem Rzymian, a w VIII wieku przeszło w ręce Maurów. Znane było wówczas pod nazwą Vila Vella. W połowie XIII wieku, miasto zostało przejęte przez kastylijskiego króla Alfonso X, a w kilka lat później włączone do Królestwa Walencji. W wieku XV Alicante otrzymało status miejski. Miasto w bardzo szybkim czasie rozwinęło się i stało głównym punktem handlowym na Morzu Śródziemnym, skąd eksportowano ryż, wino, oliwę z oliwek, pomarańcze i wełnę. W późniejszych latach było kilkukrotnie oblegane przez Francuzów (1709 i 1812), w 1873 r. tereny te zostały zajęte przez federalistów. Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936 - 1939) Alicante należało do bastionów Republiki. Pierwsze 20 lat pod dyktaturą generała Franco były bardzo ciężkie dla miasta i jego mieszkańców, jednak zmieniło się to na przełomie lat 1950 – 1960, kiedy zostało przekształcone w miasto typowo turystyczne. Pojawiły się pierwsze hotele, restauracje, bary i punkty usługowe nastawione na przyjezdnych, uruchomiono nowe lotnisko El Altet. W ciągu zaledwie kilku lat została stworzona cała infrastruktura turystyczna i, co widać obecnie, miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie ogromnej ilości odwiedzających.

Mogę Wam smialo polecić wizyte w tym miescie , pozdrawiam ze slonecznej dzisiaj (po 3 dniach ciaglego deszczu Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
44
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 8
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
25.02.2017 czas 09:17
pokaż komentarz
Witaj Krystyno dzieki za wizyte i komentarz, zgadzam sie z Toba zupelnie, poludniowa Hiszpania jest bardzo interesujaca, lubie tam wracac, moze pokaz cos ze swoich podrozy po Europie, niewiele sie tu dzieje na portalu ,zapraszam Andrzej
niezalogowany użytkownik
Krystyna ~Krystyna  (IP:82*****11)
0 pkt
24.02.2017 czas 23:08
pokaż komentarz
bylam juz we wielu miejscach hiszpani jak i europy i jak na moje oko to miasto Alicante i generalnie cala CostaBlanca to jedno z najladniejszych miejsc w Europie.
Kamila
Kamila Kamila komentarzy: 695
0 pkt
07.06.2013 czas 11:00
pokaż komentarz
Lubię Alicante, szczególnie ten widok z zamku. Fajnie było sobie powspominać :)
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
05.06.2013 czas 14:19
pokaż komentarz
Czekam na Kretę, bo byłeś w miejscach, do których ja nie dotarłam!
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
05.06.2013 czas 14:19
pokaż komentarz
Piękne deptaki osłonięte palmami. Zamek faktycznie masywny!
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
03.06.2013 czas 12:17
pokaż komentarz
Bardzo sympatyczne miejsce na odpoczynek.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
02.06.2013 czas 15:46
pokaż komentarz
Witajcie maryush i saabway , dzieki za wizyte , maryush - ales Ty niecierpliwy , za kilka dni pokaze Krete w kilku odslonach -a w nich Agios Nicolaos, Elounta, Heraklion, Knossos, Malia, Rethimnon, Vai , pozdrawiam Andrzej
Saabway
Saabway Saabway komentarzy: 10
0 pkt
02.06.2013 czas 15:18
pokaż komentarz
Witam,
Bardzo lubię Alicante, dobrze mi się kojarzy. Szczególnie wąskie uliczki starej dzielnicy. I ten klimat, ciepło...którego obecnie w Polsce brak.

Pozdrawiam
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
01.06.2013 czas 17:18
pokaż komentarz
Witam. Dawaj tą Kretę z pełnym opisem, jak to robiłeś dotychczas. Chcę się tam wybrać na wakacje. Doradź mi, co mam zwiedzać i wszystko co wiesz. Pozdrawiam. Alicante super.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
01.06.2013 czas 16:10
pokaż komentarz
Witaj Kasiu , dzieki za komentarz , u mnie swieci slonce ale jesli chodzi o temperature to szalu nie ma , zaledwie 15C , jutro pokaze kolejny album z Rzymu ze zdjeciami ktore sie nie zmiescily w albumie Rzym -spacerkiem, place, fontanny, Coloseum, usta prawdy przy kosciele Santa Maria in Cosmedin, a w przyszly weekened zaczynamy podroze po wyspach greckich na poczatek Kreta, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
01.06.2013 czas 13:35
pokaż komentarz
Z przyjemnością w ten deszczowy weekend, przeniosłam się z Tobą do ciekawego i upalnego miasteczka w Hiszpanii. Pozdrawiam Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi