• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Barcelona -cz 3
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 15-07-2013 09:00
Wszystkie punkty:146 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.12
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:140 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 2985
Barcelona -cz 3
W tej części pokaze Wam ciag dalszy spaceru po Parku Guella a później wyprawe kolejka linowa na wzgórze Montjiic.

Wielki wpływ na wygląd wielu budynkow w Barcelonie wywarl genialny architekt –wizjoner Antoni Gaudi , przybliżę Wam postac tego geniusza który wyprzedzil swoja epoke . W roku 1878 ukonczyl w Barcelonie Wyzsza Szkole Architektury ,początkowo pracowal jako asystent roznych znanych architektow ale poznanie arystokraty –hrabiego Guella który uwierzyl w geniusz młodego Gaudiego odmienilo zycie Gaudiego. Pozniejszy mecenas i przyjaciel Gaudiego hrabia Guell został zapisany w historii w wielu projektach Gaudiego takich jak Palau Guell ,Parc Guell,Bodega Guell, Pabelloness Guell.

Gaudi od 1915 roku calkowicie poswiecil sie realizacji swojego projektu zycia ,budowie swiatyni Sagrada Familia , zamieszkal na terenie budowy a po tragicznej smierci (wpadl po tramwaj w czerwcu 1926 roku) zostal pochowany w krypcie budowanej swiatyni. Jego oryginalnosc polegala na laczeniu roznych stylow tradycyjnych i nowatorskich laczacych kulture chrzescianska z wplywami muzulmanskimi . Gaudi jako czlowiek gleboko religijny czesto w projektach uzywal symboliki religijnej, niedoceniony w czasach w ktorych zyl , poddawany ciaglej krytyce prasy , zwyklych mieszkancow Barcelony czy wplywowych , bogatych arystokratycznych rodzin , artysta robil swoje , jego geniusz docenily nastepne pokolenia a jego budowle staly sie symbolami Barcelony . W kolejnej odslonie pokaze Wam kilka slynnych kamienic .

Slow kilka o slynnej budowli –Sagrada Familia
Swiatynia ma wymiary 90metrow szerokosci i 120 dlugosci ,moze pomiescic jednorazowo ok 15k wiernych ,plany Gaudiego przewiduja 18 strzelistych wiez-dzwonnic z udekorowanymi kolorowymi mozaikami czubkami , kazda wieza bedzie miala krete schody aby mozna bylo nimi wejsc na dach swiatyni. 12 wiez po 4 na kazda fasade bedzie symbolizowac 12 apostolow (wysokosc wiez 100-118metrow kazda), na dzis ukonczono 8 wiez na dwoch fasadach. Zostana wzniesione w przyszlosci jeszcze kolejne wieze -4 wieze oznaczajace 4 ewangelistow o wysokosci 125 metrow (sw Jana, Marka, Mateusza, Lukasza).Kolejna wieza o wysokosci 120 metrow z trojramienna gwiazda na czubku bedzie poswiecona Matce Boskiej a na skrzyzowaniu naw powstanie ostatnia , najwyzsza (170m) poswiecona Jezusowi zwienczona 15 metrowej wielkosci krzyzem.

W dalszej czesci albumu pokaze Wam wzgorze Montjuic o wysokosci prawie 200 metrow npm.(dokladnie 184,8m ) ze strzegaca wybrzeza i portu twierdza na szczycie , na ktore mozna sie dostac kolejka linowa z ktorej roztaczaja sie niezle widoki na centrum Barcelony i port. Zamek na wzgorzu byl niemym swiadkiem historii, walki o secesje Katalonii , w czasie kampanii napoleonskiej , w czasie wojny domowej , a od II wojny az do 1960 roku bylo wiezieniem. Z zamku roztacza sie piekny widok na Barcelone, zreszta zobaczcie sami .

Gracias , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
16.07.2013 czas 21:33
pokaż komentarz
Muchas gracias :)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi