• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Londyn -spacerkiem i Muzeum Brytyjskie cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 07-08-2013 21:13
Wszystkie punkty:157 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.35
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 2373
Londyn -spacerkiem i Muzeum Brytyjskie cz-1
Londyn to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast świata, miejsce, gdzie wprost roi się od rozmaitych atrakcji, na zwiedzanie których nie starczyłoby pewnie wiele dni . Co wybrać?

Kiedys pokaze Wam wiecej Londynu , dzisiaj krotki spacer ktory zaczyna sie na Piccadilly Circus , krotka wizyta w katedrze sw Pawla i spacer do celu czyli Muzeum Brytyjskiego , zdjecia sa jeszcze gorace robione wczoraj (06/08/13), zapraszam Andrzej

Krotkie informacje o odwiedzanych miejscach .

Piccadilly Circus
Piccadilly Circus – to niewielki plac i skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu West Endu , będącego częścią Soho. W centralnym miejscu znajduje się fontanna z figurką Anterosa. Jest to miejsce spotkań londyńczyków i atrakcja turystyczna Londynu. Powstało w 1819 po skrzyżowaniu ulic z Regent Street. Wcześniejszą nazwą była Portugal Street na cześć księżniczki Katarzyny Braganzy z Portugalii, poślubionej przez króla Karola II. Miejsce rozpoznawalne na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym takich firm jak np. SANYO, McDonald's czy Coca-Cola, umieszczonym na jednym z rogów placu. W pobliżu znajduje się także Trocadero - centrum rozrywki, w którego skład wchodzą kina, restauracje, sklepy oraz salony gier i kasyna. Piccadilly Circus najlepiej oglądać po zmroku, kiedy to plac oświetlają efektowne neony i telebimy reklamowe.

Katedra św. Pawła
Katedra św. Pawła to druga pod względem wielkości budowla sakralna w Wielkiej Brytanii. Katedra św. Pawła usytuowana jest w samym sercu londyńskiego City, przy ulicy St. Paul’s Church Yard. Świątynia jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych symboli brytyjskiej tożsamości narodowej. Tutaj odbywały się uroczystości pogrzebowe narodowych bohaterów – admirała Horatio Nelsona – zwycięzcy bitwy morskiej pod Trafalgarem w 1805 r., Arthura Wellesley’a, księcia Wellington – zwycięzcy bitwy pod Waterloo, a całkiem niedawno również Winstona Churchilla . W miejscu, w którym stoi dziś katedra św. Pawła, wznosiły się jeszcze w przeszłości dwa inne kościoły. Pierwszy z nich wybudowany został za czasów rzymskich, drugi natomiast wznieśli na jego gruzach Normanowie. We wczesnym średniowieczu ta normańska świątynia była największą budowlą sakralną w Europie. Nie dotrwała ona jednak do naszych czasów, ponieważ w 1666 r. doszczętnie strawił ją pożar (był to największy pożar, jaki kiedykolwiek został odnotowany w Londynie). Na gruzach poprzedniej katedry postanowiono wznieść nową świątynię – w modnym wówczas stylu klasycyzującego baroku. Jej projekt wykonał Christopher Wren – jeden z głównych architektów pracujących w Londynie w poł. XVII w., który w wydatny sposób przyczynił się odbudowy miasta po wielkim pożarze. Architekt planował pierwotnie budowę świątyni na planie krzyża greckiego, jednak wskutek sprzeciwu władz Londynu projekt ten musiał zmodyfikować i znacznie wydłużyć jej główną nawę. Prace budowlane rozpoczęły się w 1675 r. i trwały, bagatela, prawie 35 lat. Choć pierwsze nabożeństwo odprawiono tu jeszcze w 1697 r., to ostatecznie świątynia została otwarta dopiero w 1710 r. W swoim kształcie katedra św. Pawła przypomina bazylikę św. Piotra w Watykanie. Z zewnątrz uwagę przyciąga przede wszystkim majestatyczna kopuła i fasada katedry. Kopułę wieńczy latarnia z krzyżem, a u jej dołu znajduje się Złota Galeria – stanowiąca doskonałą platformę widokową. Fasadę świątyni stanowi portyk z płaskorzeźbionym frontonem, podtrzymywany przez podwójne kolumny i flankowany przez dwie wieże. We wnętrzu katedry znajduje się z kolei słynna Galeria Szeptów, której doskonała akustyka pozwala dwójce ludzi, ustawionych przy przeciwnych krańcach galerii, usłyszeć się nawzajem nawet wtedy, gdy mówią oni do siebie szeptem , niestety obowiazuje calkowity zakaz fotografowania i filmowania wnetrza , stad tak malo zdjec wnetrza , te kilka zrobilem u wejscia zanim ochrona polecila schowac aparat (bilet wstepu do katedry drogi -16 funtow)


British Museum
British Museum jest prawdopodobnie najbardziej znanym muzeum na świecie. Liczby mówią w jego wypadku same za siebie: w muzeum jest ponad 7 milionów różnych eksponatów, dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się z historią ludzkości i jej kulturą. Dzięki tak pokaźnej kolekcji muzeum jest największym tego typu obiektem na naszym kontynencie. British Museum powstało dzięki Sir Hansowi Sloanowi. Dla zwiedzających otwarto je 15 stycznia 1759 roku, od tamtej pory działa nieprzerwanie, z wyjątkiem okresu wojen światowych. Aktualnie odwiedza je ponad pięć milionów turystów rocznie. Do eksponatów muzeum należą zabytki kultury egipskiej, celtyckiej, japońskiej, greckiej, azteckiej i rzymskiej. To tutaj możemy obejrzeć: słynny kamień z Rosetty, rzeźby z Partenonu, mumie egipskie i różne arcydzieła sztuki. Oprócz imponujących zbiorów, British Museum może się poszczycić także największym zadaszonym dziedzińcem na świecie.

Wkrotce pokaze Wam kolejne albumy ze zdjeciami eksponatow zgromadzonych w Muzeum Brytyjskim , pozdrawia Was , wasz brytyjski korespondent Andy (Andrzej)
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
10.08.2013 czas 16:49
pokaż komentarz
Uwielbiam Londyn, a dzięki Tobie odkrywam inne piękne miejsca w Wielkiej Brytanii!
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
08.08.2013 czas 22:05
pokaż komentarz
Witaj Kasiu , dzieki za wizyte i komentarz , jutro kolejna czesc prezentacji zbiorow British Muzeum -jutro Egipt , pozdrawiam tez lazika gorskiego Zbycha ,dzisiaj bylem na wycieczce w Winchester -chcecie zobaczyc XIII wieczna kopie okraglego stolu krola Artura ?
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
08.08.2013 czas 21:43
pokaż komentarz
Fajna relacja, szczególnie do gustu przypadł mi lew z fot. 26. Ogarnęła mnie taka refleksja, że właściwie to wolę Londyn od Paryża, szczególnie przy takiej pogodzie jak miałeś :) mnie się też taka trafiła :) Czekam na cd i pozdrawiam naszego brytyjskiego korespondenta :)
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
08.08.2013 czas 14:31
pokaż komentarz
Kolejna obszerna relacja !!! Jesteś lepszy niż niejeden przewodnik turystyczny !!! Pozdrawiam serdecznie !!!
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
08.08.2013 czas 09:43
pokaż komentarz
Witaj Pawel , dzieki za komentarz , wieczorem jak wroce z wycieczki do Winchester pokaze Wam kolejna czesc zbiorow Muzeum Brytyjskiego - podzielilem je na rejony -Egipt , Indie , Europa-Grecja , Rzym , reszta swiata , pozdrawiam Andrzej
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
08.08.2013 czas 08:32
pokaż komentarz
Już wczoraj wieczorem obejrzałem tę galerię, bo Londyn zawsze robił na mnie ogromne wrażenie. Pokazałeś miejsca, w których wielokrotnie bywałem i które uwielbiam. Dzięki:)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi