• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Londyn Muzeum Brytyjskie-artefakty ze starozytnego Egiptu
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 09-08-2013 10:57
Wszystkie punkty:160 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.42
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:151 z 165 pkt.
Komentarze: 8
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 2379
Londyn Muzeum Brytyjskie-artefakty ze starozytnego Egiptu
Zapraszam do 2 czesci spaceru po salach Muzeum Brytyjskiego dzisiaj pokaze Wam skarby starozytnego Egiptu , egipska kolekcja obejmuje 110 tysiecy eksponatow , w kolejnej odslonie zobaczycie skarby Azji Indii,Birmy ,Chin , a w ostatniej galerii Rzymu i Grecji

Muzeum powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane'a, lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Chciał on zabezpieczyć swoją kolekcję literatury i dzieł sztuki liczącą ponad 71 tys. obiektów. Zaoferował więc jej sprzedaż za 20 tys. funtów królowi Jerzemu II. Mimo , że monarcha nie wykazywał większego zainteresowania zbiorami Sloane'a, to jednak Parlament, głównie za sprawą Arthura Onslowa przyjął ten dar. Uchwała o utworzeniu Muzeum Brytyjskiego została przyjęta 7 czerwca 1753 r. Pierwszą jego siedzibą była siedemnastowieczna posiadłość Montague House w Bloomsbury, nieopodal dzisiejszego budynku. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 15 stycznia 1759 r. Z wyjątkiem okresu obu wojen światowych Muzeum pozostawało nieprzerwanie otwarte, a liczba zwiedzających systematycznie wzrastała: od 5 tys. rocznie na początku do 5 mln obecnie. W latach 50. XIX w. zbudowana została obecna siedziba Muzeum Brytyjskiego. Począwszy od 1880 r. nastąpiło przenoszenie zbiorów dotyczących historii naturalnej do nowego budynku w South Kensington, gdzie powstało Muzeum Historii Naturalnej. Dzięki temu podziałowi, a także budowie Białego Skrzydła (ang. White Wing), przynajmniej na jakiś czas został zażegnany problem braku miejsca na eksponaty, z którym Muzeum boryka się do dziś. Z tego powodu wiele eksponatów jest przechowywanych w podziemiach Muzeum. W 2000 r. otwarto przykryty szklanym dachem Wielki Dziedziniec Królowej Elżbiety II (ang. The Queen Elizabeth II Great Court), który powstał w miejscu zajmowanym wcześniej przez bibliotekę (szklany dach został zaprojektowany przez angielskiego architekta Normana Fostera). Ponowie otwarto tam czytelnię, a wokół niej i pod nią znajdują się nowe galerie. Muzeum Brytyjskie w 2003 r. uświetniło 250. rocznicę powstania renowacją najstarszego pomieszczenia, zwanego Biblioteką Króla (ang. King's Library), w którym otwarta została nowa stała wystawa o epoce Oświecenia.

Muzeum Brytyjskie słynie przede wszystkim ze swojej kolekcji dzieł sztuki egipskiej. Jest ona największą na świecie kolekcją poza Egiptem, czyli poza Muzeum Egipskim w Kairze. To tutaj znajduje się Kamień z Rosetty– najsłynniejszy zabytek piśmiennictwa staroegipskiego, dzięki któremu znacznie posunęły się do przodu prace w odczytaniu egipskich hieroglifów.

Eksponaty Starożytnego Egiptu pogrupowane tematycznie znajdują się w salach (często wielkich pomieszczeniach):
Parter Pokoj (Room) Nr4- Rzeźba Egipska
I pietro Pokoj (Room) Nr61- Malowidła z grobowców
I pietro Pokoj Room 62-3: Mumie egipskie
I pietro Pokoj Room 64 : Wczesny Egipt
I pietro Pokoj 65 : Egipt i Nubia
I pietro Pokoj 66 : Etiopia i Egipt Koptyjski

Przepraszam za jakosc zdjec , nie mam lepszych , wiekszosc eksponatow jest w szklanych gablotach , w pomieszczeniach jest slabe swiatlo i bez lampy blyskowej sa zbyt ciemne aby zobaczyc szczegoly , blysk lampy odbija sie od szkla , trzeba fotografowac ukosem aby uniknac odblysku na szkle ,sorry.
Lista zdjęć
47
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 8
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza