• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Amsterdam cz-2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 23-09-2013 06:19
Wszystkie punkty:175 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.74
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 10
Wizyty: 2809
Amsterdam cz-2
Witam w części 2 spaceru po uliczkach Amsterdamu –dzisiaj pokaze Wam z zewnątrz Muzeum Narodowe (Rijksmuseum )kanaly ,domy , wszechobecne rowery oraz na koniec słynny plywajacy trag kwiatowy.
Zapraszam , Andrzej

Na początek slow kilka o symbolu Amsterdamu –rowerze. Amsterdam jest znany z ogromnej liczby rowerów i znakomitej infrastruktury rowerowej. Około 70% całego ruchu w centrum miasta odbywa się na rowerach. Jest ich w Amsterdamie około 900 tysięcy sa wszedzie na placach , skwerach , mostach , uliczkach . Rowery nie sa tanie – pokaze Wam zdjecie ze zbliżeniem ceny starego ,używanego roweru, lekko skorodowanego ale wciaz sprawnego typu damka. Plaga Amsterdamu sa ich kradzieze przewaznie w celu krotkotrwalego uzycia , rocznie około 80 000 tych jednośladów zostaje skradzionych, a 25 tysięcy wpada do amsterdamskich kanałów. Jazda rowerem jest najwygodniejszym oraz najprzyjemniejszym sposobem zwiedzenia Amsterdamu i Holandii, która z ponad 19 tysiącami km ścieżek i dróg rowerach jest prawdziwym rajem dla wielbicieli dwóch kółek. Drogi rowerowe w Amsterdamie są doskonale oznaczone oraz bardzo bezpieczne, jest również wiele parkingów oraz punktów serwisowych. Na szczęście nie trzeba przywozić roweru ze sobą, aby móc przyjemnie i efektywnie zwiedzać miasto, o wiele lepszym pomysłem jest wypożyczenie go na miejscu.Koszt wypożyczenia roweru na dzień to około 12€, dodatkowo należy zostawić depozyt – około 50€ oraz okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać roweru bez zabezpieczenia. Rowery sa używane są jako najpopularniejszy i prawdopodobnie najszybszy środek lokomocji ,do pracy, na zakupy, do baru, wszyscy jeżdżą na tym jednośladzie. Miasto jest do tego świetnie przygotowane, przy większości ulic biegną ścieżki rowerowe, istnieje osobna sygnalizacja, a rowerzysta prawie zawsze ma pierwszeństwo , w mieście jest wiele parkingów dla rowerów, szczegolnie w poblizu dworcow , przystankow komunikacji miejskiej. Specyfika Amsterdamu sa tzw. rowerowe taksowki Amsterdam Bike Taxi które stały się już bardziej popularne niż tradycyjne samochodowe taksówki dla których ruch w centrum jest mocno ograniczony. No ale dosc o rowerach. W Amsterdamie popularne są, zwłaszcza wśród turystów autobusy wodne (canal bus), ich wybor i roznorodnosc jest olbrzymia ,sa calkowicie odkryte albo z szklanymi dachami , moga sluzyc jako zwykly srodek transportu albo wyposazone w zaplecze kuchenne sluzyc jako plywajace restauracje dla zamoznych turystow , ceny nie sa niskie przecietnie zaczynaja sie od 10e za godzine , sa wyznaczone kolorami trasy wodne o roznym czasie przeplyniecia , podobno Amsterdam widziany z perspektywy wodnych kanalow tez jest fascynujacy – sprawdze to przy nastepnej wizycie .

Podalem Wam w cz-1 , liste muzeow , niektore z nich sa fascynujace ( znam z opisow) , najwieksze to Rijksmuseum czyli Muzeum Narodowe , kolejki do kas maja po kilkadziesiat metrow dlugosci ,(cena biletu 15e), zwiedze je nastepnym razem , dzisiaj pokaze Wam tylko z zewnatrz i zacytuje informacje znalezione w necie na jego temat. Muzeum Państwowe w Amsterdamie – po niderlandzku Rijksmuseum, istnieje od ponad dwustu lat. Często używa przydomku ‘ Muzeum Niderlandów’ i rzeczywiście jest to najciekawsze i najbogatsze jeśli chodzi o kolekcję muzeum w tym kraju, ale też z całą pewnością jedno z najlepszych muzeów na świecie. Muzeum było otwarte od 1800 roku jako Narodowa Galeria Sztuki a w 1885 muzeum wprowadziło się do pięknego budynku zbudowanego w stylu neorenesansowym. Jego architektem był Pierre J.H. Cuypers. Był to pierwszy architekt w nowoczesnej Holandii, który poszukiwał stylu narodowego. Jego autorstwa jest też budynek Centraal Station – kolejowej stacji Centralnego Amsterdamu. A w zbiorach obok takich arcydzieł Rembrandta jak „Straż nocna” czy jego niewielki autoportret młodzieńczy ze sztalugami, muzeum posiada olbrzymia kolekcję malarstwa holenderskiego z nazwiskami takimi jak Vermeer, który w ciągu całego życia namalował zaledwie trzydzieści kilka obrazów, Ferdinand Bol, Frans Hals, Pieter de Hooch, Gabriel Metsu i Jan Steen. Muzeum ma w swoich zbiorach szereg innych kolekcji jak malarstwo 19-to wieczne, Sztuka Azji, kultura materialna Niderlandów w okresie tzw. złotego stulecia ze wspaniałymi domkami dla lalek, świetną kolekcją mebli, porcelany, fajansów delfickich, sreber, wspaniałą kolekcję grafik, rysunków i bogatą kolekcję klasycznej fotografiki. Nawet jeśli nie lubicie muzeów i nie interesuje was sztuka, zobaczcie to muzeum.
Przez rzekę Amstel i wszystkie większe i mniejsze kanały Amsterdamu przerzuconych jest 1280 mostów. Najsłynniejszym z nich jest, pochodzący z 1670 roku, Magere Brug, czyli Chudy Most. Łączy on Amstel na wysokości ulicy Kerkstraat, pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht. Chudy Most (Magere Brug) został wykonany w całości z drewna, dziś, po renowacji z 1969 r., lśni śnieżnobiałym kolorem, a od roku 2003 jest zamknięty dla ruchu motorowego. Najefektowniej prezentuje się po zmroku most jest romantycznie oświetlony przez 1200 żarówek. Chudy Most jest jednym z najbardziej malowniczych mostów Amsterdamu. W 2010 roku Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował się wpisac 17 kanalow amsterdamskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest takie miejsce, ze z jednego mostu mozna dostrzec pietnascie innych mostow. Ilosc kanalow jest imponujaca i nazywanie Amsterdamu Wenecją Północy jest jak najbardziej uzasadnione.

Na koniec slow kilka o najbardziej barwnej atrakcji Amsterdamu slynnym plywajacym targu kwiatowym na kanale Singel ktory to kanal jest najstarszym z amsterdamskich kanalow , w sredniowieczu okalal cale miasto i do roku 1585 pelnil funkcje fosy miejskiej . Flower Market –targ kwiatowy jest czynny codziennie od 9-17 z wyjatkiem niedziel, mozna tam kupic piekne zywe kwiaty ale tez nasiona cebulki kwiatow a nawet za 6e starter do hodowania w domu wlasnej maryski, pod przezroczystymi dachami wisza suszone rozno-kolorowe kwiaty ,fajnie to wyglada zreszta zobaczcie sami .

Pozdrawiam , Andrzej

PS na pozostale 2 czesci z Amsterdamu musicie poczekac do weekendu .
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 10
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza