• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Amsterdam cz-3 koscioly Amsterdamu
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 27-09-2013 14:31
Wszystkie punkty:154 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.29
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 2937
Amsterdam cz-3 koscioly Amsterdamu
Witam w czesci trzeciej podrozy po Amsterdamie,
dzisiaj pokaze Wam cos dla ducha , chociaz osobiscie wolny jestem od uzaleznien religijnych jednak lubie architekture sakralna i chetnie zwiedzam wnetrza starych zabytkowych kosciolow. Kosciolow w Amsterdamie jest wiele ja zaplanowalem sobie , ze w czasie pierwszego mojego , krotkiego pobytu w Amsterdamie odwiedze dwa najwazniejsze znajdujace sie w centrum Amsterdamu , Oude Kerk (Stary Kosciol) i Nieuwe Kerk (Nowy Kosciol), niestety plany musialem zweryfikowac na miejscu –poniewaz kosciol Nieuwe Kerk byl zamkniety dla zwiedzajacych w zwiazku z przygotowaniami do duzej wystawy we wnetrzu (od pazdziernika) dorobku dynastii Ming, poprosilem ochroniarza stojacego przy bramie kosciola aby skoro nie chce mnie puscic do srodka , on zrobil dla mnie kilka fotek z wnetrza ale odmowil , szkoda –ale co sie odwlecze to nie uciecze tak mowi stare przyslowie , zwiedze ten wazny dla historii Holandii kosciol w innym terminie a dzisiaj pokaze go tylko z zewnatrz i przytocze fragmenty znalezione w necie dotyczace jego historii.

Na poczatek chce Wam przyblizyc jeden z sekretow miasta a mianowicie napisac kilka zdan o schowanym na strychu starej kamienicy kosciele katolickim z czasów, gdy katolicyzm był prześladowany w Niderlandach i religię praktykowano w ukryciu - Muzeum Pana Naszego na Strychu (Museum Ons Live Heer Op Solder)-adres: Oudezijds Voorburgwal 40. Prześladowanie katolików w Niderlandach, zwłaszcza na północy kraju, wiązało się z toczoną przez 80 lat przez Holendrów wojną o niepodległość z katolicką zaborczą wtedy Hiszpanią. Muzeum ‘Ons Live Heer Op Solder’ zachwyca pięknem zachowanych historycznych wnętrz oraz niezwykłą prostotą ich wyposażenia, jest to z pewnością jedno z najpiękniejszych mniej znanych muzeów w mieście.
Zapraszam , Andrzej

Pierwszym kosciolem ktory udalo mi sie zwiedzic byla bazylika sw. Mikolaja (oryginalna nazwa- Basiliek van de H. Nicolaas –adres Prins Hendrikkade 76) to duzy kosciol , 3-nawowy z 2 wiezami i jedna duza kopula. Położony w centrum Starego Miasta obok głównego dworca kolejowego.Oficjalnie kościół nosił wezwanie św. Mikołaja Wewnątrz Murów (H. Nicolaas binnen de Veste), w nawiązaniu do najstarszej linii murów obronnych miasta. Jest on drugim kościołem Amsterdamu pod tym wezwaniem; pierwszym był do 1578 Oude Kerk, który po nadejściu reformacji został odebrany katolikom .Bazylika św. Mikołaja figuruje w rejestrze zabytków pod nr 4140. Wnętrze jest bogato dekorowane, głównie przez Jana Dunselmana. Jego dziełem są stacje drogi krzyżowej oraz szesnaście scen przedstawiających życie św Mikołaja. Organy zbudował w 1889 niemiecki organmistrz Wilhelm Sauer. Fasadę kościoła zdobi rzeźba św. Mikołaja, patrona kościoła i miasta . Oprócz mszy katolickich w języku holenderskim i hiszpańskim, w każdą sobotę jest sprawowane nabożeństwo anglikańskie, podczas którego chór kościelny śpiewane nieszpory. Calkiem niedawno 9 grudnia 2012 papież Benedykt XVI podniósł range kościół św. Mikołaja nadajac mu tytul- bazyliki mniejszej . Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jako uzasadnienie tej decyzji podała dwa argumenty: kult św. Mikołaja patrona Amsterdamu oraz kult Cudu Amsterdamskiego (Mirakel van Amsterdam), w którym św. Mikołaj odgrywa ważną rolę. Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie stała się tym samym 24. bazyliką w Holandii,

Przyblize Wam krociotko na czym polegal cud amsterdamski.
12 marca 1345 roku do umierającego człowieka mieszkającego przy ul. Kalverstraat przyszedł z sakramentami ksiądz z pobliskiego kościoła. Umierający po przyjęciu komunii zwymiotował, co miało oznaczać, iż jest sługą szatana i powinien spłonąć na stosie. Ksiądz wrzucił zwróconą hostię w ogień, by ją zniszczyć, ale ta nie spłonęła – gdy wyjmował ją z płomieni, była chłodna, co uznano za cud i znak boski. Zaraz po tym wydarzeniu, uznanym przez Kościół za cud „oficjalny”, do kościoła Oude Kerk, gdzie przechowywano cudowną hostię, zaczęły ściągać tysiące pielgrzymów z całej Europy.

Drugim kosciolem ktory udalo mi sie zwiedzic w Amsterdamie byl Oude Kerk (Stary Kosciol) ,wejscie platne -5e ,kosciol wart jest zwiedzenia jako najstarszy budynek w mieście i przykład kościoła protestanckiego, pozbawionego ozdób i dekoracji, uderzającego w swej prostocie. Pochowana jest w nim między innymi ukochana żona Rembrandta Saskia van Uylenburgh. Organy kościoła są słynne w Niderlandach i jest to miejsce świetnych koncertów organowych. Oude Kerk –to najstarszy kosciol Amsterdamu , konsekrowany w roku 1306 Pod kamienną posadzką Oude Kerk spoczywa 10.000 obywateli Amsterdamu, jako że świątynię postawiono w miejscu cmentarza i aż do XIX w. jej podziemia służyły jako miejsce pochówku. Z kolei sklepienie Oude Kerk jest najstarszym drewnianym sufitem w Europie, przybyłe z Estonii deski pochodzą z roku 1390 i zapewniają sali kościoła doskonałą akustykę. Przed reformacją świątynia, na wzór dzisiejszych dworców kolejowych, pełniła funkcję sypialni dla miejskiej biedoty, a także doskonałe miejsce działalności dla drobnych handlarzy, oszustów i złodziejaszków. Przyjście Kalwinistów wymiotło z jego wnętrza wszelki niepożądany, według nich, element, łącznie z bogatą ornamentyką. Jego wnętrze stało się odbiciem kalwinistycznej mentalności - wypełniły je funkcjonalne meble, skromne i „godne” zdobnictwo. Taki charakter świątynia zachowuje do dziś. Pomniejsze budynki okalające Oude Kerk przylgnęły doń podczas rozbudowy, w XVIII wieku, również z tamtego okresu pochodzą słynne organy Vater- Muller organ (1724). W roku 1955, aby uchronić zaniedbaną, najstarszą budowlę sakralną w mieście przed ruiną rozpoczęto gruntowną renowację i 24 lata później, w roku 1979, pięknie odrestaurowany Oude Kerk ponownie udostępniono wiernym i zwiedzającym.

Na koniec slow kilka o kosciele Nieuwe Kerk (Nowy Kosciol)
Drugi z średniowiecznych kościołów w centrum miasta stoi na placu Dam, tuż obok Pałacu Królewskiego. Decyzja o budowie Nowego Kościoła zapadła pod koniec XIV w, gdy Oude Kerk nie był już wystarczający dla powiększającej się populacji Amsterdamu. Kościół konsekrowano w roku 1408, a w ciągu następnych dziesięcioleci do pierwotnego budynku dostawiano kolejne nawy i kaplice, co było zwyczajem w ówczesnym budownictwie sakralnym. Gotycka fasada Nieuwe Kerk jest wzorowana na dokonaniach gotyku francuskiego i mimo licznych zmian dokonywanych na jej obliczu przez stulecia, jej dzisiejszy wygląd dzięki pracom dokonanym przez restauratorów w latach 1959 – 1980 jest bliski oryginału. Wnętrza skrywają organy z 1655 roku, autorstwa Jacoba van Campena, imponujące witraże ściany północnej na których odmalowano ważne sceny z historii miasta i grobowce kilku zasłużonych admirałów. W Nieuwe Kerk odbywają się koronacje królewskich głów i ceremonie zaślubin członków rodziny królewskiej. Poza tym budynek pełni dziś funkcje kulturalne, organizowane są tu wystawy i koncerty, nie odprawia się nabożeństw.

To wszystko w tej czesci podrozy po kosciolach Amsterdamu , w nastepnej czesci (jutro )pokaze Wam slynna amsterdamska dzielnice czerwonych latarn –Wallen.
Pozdrawiam z Anglii , AndrzejLista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Krzy$
Krzy$ Krzy$ komentarzy: 1271
0 pkt
27.09.2013 czas 21:17
pokaż komentarz
Fanem kościołów nie jestem więc zdecydowanie bardziej podobały mi się z zewnątrz, ale strop w Oude Kerk robi wrażenie.
Latający statek na 37 - ekstra
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
27.09.2013 czas 20:27
pokaż komentarz
Podobały mi się te surowe wnętrza. ubię takie klimaty.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi