• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Marbella -Andaluzja
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 24-10-2013 23:25
Wszystkie punkty:166 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.55
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 3199
Marbella -Andaluzja
Witam w czesci drugiej serii albumow ze slonecznej Andaluzji , dzisiaj pokaze Wam Stare Miasto w Marbelli tzw. Casco Antiguo z przepięknymi wąskimi uliczkami, sklepikami i butikami, oferującymi wszelkiego rodzaju artykuły i pamiątki w stylu hiszpańskim i andaluzyjskim. Stare Miasto pełne jest restauracji, kafejek, winiarni i typowo andaluzyjskich barow tapas . Zapraszam , Andrzej

Marbella dzisiaj jest jednym z najmodniejszych i najdroższych kurortów Hiszpanii, a jeszcze kilkadziesiat lat temu byla malym miasteczkiem z portem rybackim zanim odkryl piekno okolicy ksiaze Alfons von Hohenlohe ( zepsuł mu się tu Rolls-Royce i w czasie przymusowego postoju zachwycił się okolicą). W 1947 r. kupił prywatną rezydencję, przekształconą siedem lat później w luksusowy Marbella Club Hotel. Szybko nieznana mieścina stała się miejscem rozrywki sławnych i bogatych a dochód na jednego mieszkańca jest tu najwyższy w Europie.
Reputacje miasta psuja skandale finansowe zwiazane z rozbudowa miasta to tutaj międzynarodowe grupy przestępcze (kartele narkotykowe z Ameryki Poludniowej i mafia rosyjska ) zainwestowały setki milionów brudnych euro w sektor deweloperski, korumpując przy tym na ogromną skalę miejscowe władze.

Wszystko kosztuje tu znacznie drożej niż gdzie indziej, a eleganckie sklepy , restauracje i bary reprezentują bardzo wysoki poziom. Marbella to miasto kasyn, multimilionerów, luksusowych jachtów i luksusowuch call girls w Hiszpanii, to tutaj mozna zaplacic za rezerwacje stolika na nocne balowanie w modnym klubie czy restauracji nawet 20k euro a butelka szampana kosztuje 2000e. To właśnie w Marbelli najczęściej można zobaczyć najnowsze Ferrari lub nowego Rolls-Royca. Zaraz po Londynie w Wielkiej Brytanii, tu właśnie, sprzedaje się najwięcej Rolls-Roysów w Europie. Wokół Marbelli znajdują się niebywale drogie wille i posiadłości, gdzie właścicielami są szejkowie arabscy i bossowie kolumbijskich mafii kokainowych. Arabowie również zaczęli się tu osiedlać, szczególnie po tym jak król Arabii Saudyjskiej, Fahd, zbudował sobie na przedmieściach Marbelli rezydencję, podobną do Białego Domu z meczetem po sąsiedzku.

Marbella dzisiaj to duże miasto w prowincji Malaga przyciąga corocznie setki tysięcy turystów . Dogodne położenie Marbelli sprawiało, że w miejscu dzisiejszego kurortu od bardzo dawna osiedlali się ludzie. Marbella była zasiedlana przez Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, aż wreszcie dostała się pod panowanie arabskie. To właśnie z języka arabskiego pochodzi dzisiejsza nazwa miejscowości. Muzułmanie pozostawili w mieście także ciekawy zabytek - twierdzę i mury miejskie. W roku 1495 miasto zostało zdobyte przez chrześcijan. Następne wieki były okresem wzrostu i rozwoju Marbelli.

Marbella w XX wieku stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez arystokratów i milionerów. Do częstych gości należeli między innymi książe Fahd , Alfonso de Mora y Aragon (brat królowej Fabioli), a także Sean Connery , maja tu swoje domy slynne gwiazdy Antinio Banderas czy Madonna . Do największych atrakcji miasta, poza wspomnianym już zamkiem i miejskimi murami należy Stare Miasto, będące uroczym labiryntem niewielkich, krętych uliczek. Interesujące zwłaszcza dla miłośników kultury japońskiej może być jedyne w swoim rodzaju muzeum drzewek bonsai, znajdujące się w mieście.

W czasie mojego krótkiego pobytu w Marbelli –(podróż autobusem z Fuengiroli trwa ok 1 godziny i kosztuje ok 5e), udało mi sie zobaczyć doskonale zachowana Starowke , Park, deptak nadmorski i marine (port jachtowy) . Centralnym punktem Starego Miasta w Marbelli jest Plac Pomarańczy, czyli Plaza de los Naranjos, którego historia sięga 1485 roku na którym rosna piękne pomarańczowe drzewka okalające cały plac. Przyjemnie jest się skryć, w słoneczny dzień, w ich cieniu lub w jednej z licznych kafejek znajdujących się w obrębie placu. Wieczorami plac przeradza się w jedną wielką knajpkę na świeżym powietrzu. W centrum placu stoi popiersie króla Juana Carlosa I, oraz fontanna z kamienia pochodząca z 1504r. Przy placu jest również usytuowany zabytkowy dom gubernatora z 1552r, z piękną kamienną fasadą ozdobioną tarczami. W pobliżu jest Kościół Najświętszej Marii Panny, którego fasadę zdobi wejście z czerwonego kamienia. Warto obejrzeć również wieżę, oraz fragmenty zachowanych murów obronnych, z czasów kiedy miasto zostało podbite przez Maurów, oraz ciekawy ze względu na architekturę szesnastowieczny ratusz z zegarem słonecznym. Kilkadziesiąt metrów od Placu Pomarańczy możemy zobaczyć, pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku klasztory San Francisco i De la Trinidad, szpitale Bazan i San Juan de Dios, oraz kościół De la Encarnacion.

Co warto zobaczyć bedac w Marbelli dluzej :
Stare Miasto
Kościół Santo Cristo de la Vera Cruz
Ermita del Calvario
Muzeum Ralli i bonsai
Villa Romana de Río Verde
Termas Romanas de Guadalmina
Basílica Paleocristiana de Vega del Mar
Jaskinie Pecho Redondo i Nagüeles.
Plaże Marbelli rozciągają się na aż 26 km.

Pozdrawiam z deszczowej Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
27.11.2017 czas 19:46
pokaż komentarz
Cudownie, kolorowo, ślicznie! E.
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
27.10.2013 czas 16:36
pokaż komentarz
Piękne i malownicze miasto.
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
26.10.2013 czas 17:26
pokaż komentarz
Prześliczne miasteczko, co zakamarek to ładniejszy!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi