• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Cordoba -perla Andaluzji
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 10-11-2013 17:34
Wszystkie punkty:176 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.76
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 2659
Cordoba -perla Andaluzji
Witam w pierwszej części pokazującej Kordobe , dzisiaj pokaze Wam miasto w następnych częściach meczet-katedre i Palac Alcazar. Moj pobyt w miescie był krotki 5 godzinny (wybrałem się tam na zorganizowana wycieczke autokarowa z biura podrozy z Fuengiroli –koszt 42e), w cenie wycieczki był przewoz ,bilet wstępu (8e) + zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Mezquity ,oraz spacer po Starym Miescie , ja dodałem jeszcze w czasie wolnym zwiedzanie Palacu Alcazar wraz z ogrodami (4e).

Dzisiaj Kordoba (Cordoba) jest sporym miastem Andaluzji (południowej Hiszpanii) leżącym nad rzeką Gwadalkiwir. Przyblize Wam historie miasta w którym można znalesc slady trzech kultur. Historia miasta jest niezwykle bogata, ponieważ znajdowało się pod wpływami różnych kultur. Początkowo była to niewielka osada iberyjska, w III wieku p.n.e. dostała się pod wpływy kartagińskie, a następnie stała się kolonią rzymską. Kordoba była kolebką artystów, naukowców, filozofów i myślicieli. To tutaj urodzili się Seneka Starszy, Seneka Młodszy czy poeta Lukan. Od VI wieku n. e. Kordoba znajdowała się pod zarządami Bizancjum. Okres rozwoju miasta przypada na VIII wiek, kiedy to miasto znajdowało się pod wpływami arabskimi. W X wieku Kordoba stała się największym ośrodkiem w Basenie Morza Śródziemnego.
Ciekawostką historyczna jest fakt, że przez długi okres czasu w mieście współistniały trzy różne cywilizacje: islam, chrześcijaństwo oraz judaizm. W XIII wieku Kordoba zajęta została przez Ferdynanda III Kastylijskiego na ten czas przypada okres szybkiego rozwoju miasta jako ośrodka handlu suknem i jedwabiem. W wyniku wojen napoleońskich miasto zdobyte zostało przez francuzów, a w wyniku hiszpańskiej wojny domowej (1936- 1939) do miasta wkroczyły siły frankistowskie. Ta niezwykle interesująca i obfita w wydarzenia przeszłość Kordoby stawia ją w rzędzie najważniejszych miast Hiszpanii.

Bogata historia tego miasta odcisnęła piętno na jego dziedzictwie kulturowym i zabytkach. Miejscem wartym zwiedzenia jest zespół fortyfikacji Alkazar z czasów Omajjadów, który pełnił tez rolę siedziby władców kastylijskich. Inną niezwykla budowlą jest Mezquita, czyli wielki meczet pochodzący z VIII wieku, budynek był wielokrotnie przebudowywany, a jego powierzchnia wynosi 23000 m², dziś jest katedrą kościoła rzymskokatolickiego. Innymi niezwykle pięknymi zabytkami są liczne pałace z okresu XV i XVI wieku, kościoły (Santa Marina z XIII wieku, Iglesia del Carmen z XVI wieku), a także Synagogi, najstarsza pochodzi z XIV wieku. Interesującym obiektem jest również Puente Romano, czyli 16 łukowy most na rzece Gwadalkiwir.
Kordoba jest miastem z ciekawą, różnorodną kulturą i licznymi zabytkami. Wielu turystów odwiedza ten niezwykle barwny zakątek Hiszpanii.

Miasto liczy niecałe 300 tysięcy ludności, mimo, że kiedyś było stolicą rzymskiej Hiszpanii i mauretańskiego królestwa. Rzymianie założyli tu osadę w 169 r. p.n.e., ale dopiero podczas arabskiego panowania osiągnęło swój szczyt rozwoju. Do 929 r. miasto było obiektem zazdrości całej Europy. Było tutaj ok. 1000 meczetów, łaźnie publiczne, oświetlone ulice i uniwersytety. Niestety w XI w. nastąpił upadek podczas panowania bezwzględnego Al-Mansura, a Al-Andalus została podzielona na małe królestwa .Od tego czasu miasto zaczęło tracić na swojej wartości i zbliżało się ku upadkowi. Porzucono wodne rozwiązania, meczety (z wyjątkiem Mezquity) zamieniono na kościoły, a w XVII w. na skutek zarazy ludność w mieście została zdziesiątkowana. Miasto ograniczone rzeką Gwadalkiwir, rozciąga się od Mezquity promieniście i z tego miejsca warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami starej żydowskiej dzielnicy Juderia.
Niemal w samym centrum Juderii stoi synagoga z 1316 roku, jedna z trzech ocalałych w calej Hiszpanii, po tym jak wypędzono Żydów w 1492 roku.Synagoga jest malutka, zachowały się w niej jednak zdobienia z motywami biblijnymi, oraz galeria dla kobiet.Tuż obok świątyni można zobaczyć pomnik żydowskiego filozofa, fizyka i talmudysty - Maimonidesa, który urodził się w Cordobie. Nieco dalej, na tej samej ulicy warto zobaczyć odrestaurowaną rezydencję Casa Andalusi z XII wieku. Trochę dalej odbiega Zoco - mało ciekawa uliczka z warsztatami rzemieślniczymi, przekształcona z arabskiego suku, czyli targowiska. Niedaleko od Mezquity znajduje się uroczy, stary plac Plaza del Potro, nazwany tak od zdobiącego fontannę konia (el potro). Podobno w jednym z domow na rynku gościł Cervantes, pracując nad Don Kochotem. Będąc w Cordobie warto też wybrać się nad rzekę i zobaczyć arabskie koło młyńskie oraz Puenta Romano ( Most Rzymski), który niestety po odrestaurowaniu stracił swój urok i wygląda trochę jak nowo zbudowany. Przy wschodnim końcu mostu stoi Torre de la Calahorra - średniowieczna wieża z której roztacza się piękny widok na całe miasto. W pobliżu rzeki znajduje się zabytkowa warowna rezydencja Alcazar de los Reyes Cristianos, będąca w XIV wieku siedzibą Ferdynanda i Izabeli, podczas kampanii przeciwko muzułmanom w Andaluzji. Obecnie można tam zwiedzać islamskie patia, duże arabskie ogrody i muzeum z imponującymi rzymskimi mozaikami.

Zapraszam na spacer uliczkami Kordoby , pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
31.07.2016 czas 20:07
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, wspaniałe miasto! Uwielbiam takie wąskie uliczki, kwiaty, doniczki, zieleń, kafejki, sklepiki itd. Bardzo fajna wycieczka do Kordoby. Pozdrawiam!
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
24.11.2013 czas 15:34
pokaż komentarz
No nic, trzeba składać kasę i jechać.
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
12.11.2013 czas 21:00
pokaż komentarz
Dzięki Andrzeju:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
11.11.2013 czas 22:24
pokaż komentarz
Pawel , ponieważ most Puento Romano Cie zainteresowal wyszperałem specjalnie dla Ciebie w necie info na jego temat ,cytuje ….. (zrodlo opisu planerGO) ….. Most nad rzeką Gwadalkiwir został zbudowany przez Rzymian w początkach 1 wieku pne. prawdopodobnie zastępując poprzedni, który był z drewna. Obecnie ma 16 arkad (o jeden mniej niż oryginalny) i łączną długość 331 metrów. Szerokość wynosi około 9 metrów. W ciągu swojej historii, most był kilka razy remontowany (w szczególności w X wieku). W chwili obecnej tylko łuki numer 14 i 15 (licząc od Bramy Miasta -Puerta del Puente) są oryginalne. W 2006 roku przeszedł remont generalny……koniec cytatu , pozdrawiam Andrzej
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
11.11.2013 czas 21:11
pokaż komentarz
Super miasto, jednak najbardziej spodobał mi się most.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
10.11.2013 czas 22:19
pokaż komentarz
Witaj Kasiu , dzieki za komentarz , Kordoba mnie zachwycila a Mezquita powalila na kolana , zdjec zrobilem tak duzo , ze starczyloby na kilka albumow , moze pokaze 2-3 z katedry-meczetu , pozdrawiam niemych ogladajacych , za rok jak wroce do Andaluzji , zeby zwiedzic jeszcze nieodkryte przezemnie miasta i miasteczka pewnie wroce do Kordoby ponownie , pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
10.11.2013 czas 19:33
pokaż komentarz
Super pokazałeś Kordobę, mam piękne wspomnienia z tego miasta, które baaaaaaaardzo mi się podobało, te patia i w ogóle :) a o młynach nie wiedziałam.
Pozdrawiam Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi