• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Cordoba -La Mezquita-Catedral, czyli Meczet-Katedra - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 17-11-2013 14:19
Wszystkie punkty:164 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.50
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:158 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 3929
Cordoba -La Mezquita-Catedral, czyli Meczet-Katedra - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Witam w czesci drugiej serii pokazujacej andaluzyjska Kordobe , miasto stojace posrod olbrzymich ciagnacych sie kilometrami az po horyzont gajow drzewek oliwnych , dzisiaj na poczatek pokaze Wam troche zdjec z otoczenia katedry-meczetu (La Mezquita) a pozniej rozpoczniemy spacer po ciemnym, tajemniczym wnetrzu tego fascynujacego miejsca , zapraszam Andrzej

Do Mezquity wchodzi się bocznym wejściem od strony ogrodu pomaranczowego (Patio de los Naranjos) . Na placu pośród drzew pomarańczowych zachowały się fontanny, które służyły dawniej muzulmanom do rytualnych obmywań przed wejsciem do meczetu i modlitwą, a obecnie stanowią ozdobę placu , plac jest wybrukowany kamieniami ale do kazdego drzewka prowadzi waski kanal aby go nawadniac . Wysoka dzwonnicę w rogu Patio de los Naranjos dobudowano razem z katedrą w miejscu zburzonego 80 metrowego minaretu . Podobno widok z dzwonnicy na Mezquitę i miasto to niesamowite przeżycie. Bilet wstepu do Meczetu-Katedry kosztuje 8 euro ale dla mieszkancow i turystow mieszkajacych w Kordobie wejscie na poranne msze w katedrze w godzinach 8.00 - 10.00, jest bezpłatne. W czasie mojej wizyty w Mezquicie tlumy turystow chodzily we wnetrzu , fotografując co popadnie w tym ja (zrobilem w ponad 200 zdjec) , niestety z wielu nie jestem zadowolony , panujacy we wnetrzu polmrok nie sprzyja dobrej jakosci zdjec ,sorry.

Kordoba (uzywa sie tez nazw Cordoba oraz Kordowa) jest wyjatkowa i niepowtarzalna , na szczęście po rekonkwiscie (wygnaniu Maurow z Kordoby), wkomponowano elementy architektoniczne religii chrzescijanskiej aby podkreslic kto tu teraz rzadzi w stare muzulmanskie budowle dlatego mozemy te cuda dzisiaj ogladac na wlasne oczy. Zaś tam gdzie była wolna przestrzeń budowano nowe cuda architektury, nie ingerując zbytnio w historię. Kordoba pokazuje , ze kiedys przed wiekami mozliwe bylo pokojowe wspolistnienie dwoch glownych religii (islamu i chrzescijanstwa) w jednym miescie .
Budowla była wielokrotnie rozbudowywana, a po odbiciu półwyspu iberyjskiego z rąk mauretańskich stała się katedrą katolicką od tamtej pory nazywana jest La Mezquita-Catedral, czyli Meczet-Katedra. Budowla ma imponujące rozmiary jej wnętrze ma powierzchnię 23 tysiecy metrów kwadratowych. Wewnątrz jest 17 naw, które podpiera las kolumn z marmuru i alabastru. To jedyne miejsce na świecie, w którym można uczestniczyć w katolickich nabożeństwach w otoczeniu arabskich łuków. Oficjalnie najważniejszym zabytkiem Hiszpanii jest Alhambra w Grenadzie, ale wiele osób właśnie Meczet-Katedrę w Kordobie uważa za zabytek numer jeden, ja tez zaliczam sie do tego grona. We wnetrzu olbrzymiej sali modłów muzułmanów postawiono katedrę. Kiedy w 1526 cesarz Karol V przybył tutaj był wstrząśnięty tym widokiem i podobno powiedział: "zniszczyliście coś, co było jedyne w swoim rodzaju i postawiliście coś, co można zobaczyć wszędzie".
Wyraził on oburzenie, że można było dopuścić do takich zmian zabytkowego i historycznego meczetu i to właśnie dzięki takiej reakcji i postawie Cesarza Karola V, który odwiedził świątynie, meczet zachowano do dzis. Wnętrze o wysokości 11 metrów, z 850 kolumnami połączonymi podkowiastymi łukami robi wrażenie labiryntu.Trzeba zobaczyć jak potężna jest La Mezquita. We wnętrzu widok setek kolumn wywiera niesamowite wrażenie przestrzeni i wielkości, a dwupoziomowe prążkowane łuki optycznie podnosza strop i jeszcze bardziej zwiększają przestrzeń.

Zapraszam na spacer wokol Mezquity i w jej wnetrzu , wkrotce kolejna czesc z Mezquity a na koniec prezentacji Kordoby odrebny album poswiece na pokazanie Wam Zamku Królów Chrześcijańskich ( Real Alcazar de Los Reyes Catolicos) wraz z ogrodami ktory byl siedziba Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego i sądu inkwizycyjnego w czasie wojny z Grenadą , pozdrawiam z deszczowej Anglii , Andrzej


`
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
21.11.2013 czas 16:24
pokaż komentarz
W takim razie czekam z niecierpliwością! :)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
21.11.2013 czas 15:51
pokaż komentarz
Witam , dzieki za wizyte i komentarz , rzeczywiscie miejsce jest jedyne w swoim rodzaju , jutro pokaze wiecej zdjec z wnetrza katedry ,pozdrawiam A.
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
21.11.2013 czas 14:34
pokaż komentarz
Zgadzam się z Pawłem - łuki fantastyczne. I nie tylko zresztą one! Cała budowla jest piękna. Mimo, że mam mocno mieszane uczucia odnośnie "przejmowania" i "dostosowywania" budowli innych religii do chrześcijaństwa... efekt końcowy jest w tym przypadku godny podziwu. Najważniejsze, że nie zostały zniszczone np. właśnie łuki i zdobienia.
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
20.11.2013 czas 21:12
pokaż komentarz
Te łuki są fantastyczne.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi