• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Cordoba Zamek Krolow Chrzescijanskich -Alcazar de los Reyes Cristianos
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-11-2013 03:29
Wszystkie punkty:155 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.31
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 3412
Cordoba Zamek Krolow Chrzescijanskich -Alcazar de los Reyes Cristianos
Witam , konczac prezentacje Kordoby zapraszam Was na spacer po Zamku Królów Chrześcijańskich, zbudowanego na fundamentach rzymskiej twierdzy i arabskiego pałacu. To prawdziwa forteca, która zachwyca surowym wnętrzem i przepięknym ogrodem z sadzawkami i fontannami. W tym miejscu były podejmowane były decyzje o losach Europy (dotyczace podboju Granady) i swiata ( wyprawy Kolumba w celu znalezienia drogi morskiej do Indii) . Krolowie Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska kierowali stąd atakiem na Granadę, ostatnią mauretańską twierdzę w Andaluzji. Później była siedzibą świętej Inkwizycji (wnętrza Pałacu Królów Katolickich to miejsce egzekucji chrześcijańskich męczenników którzy podpadli Inkwizycji) , zamek pelnil tez niechlubna role wiezienia. Dziś to muzeum z bogatymi zbiorami rzymskich mozaik (przypadkowo odkrytych na jednym z głównych placów miasta) i pałac ślubów.
Palacowe ogrody w stylu mauretańskim pełne drzew palmowych, pomarańczowych, cyprysów i ogromnych eukaliptusów dających ożywczy cień. Pośród równo wystrzyżonych parkanów stoją rzymskie kolumny, małe fontanny i pomnik Krzysztofa Kolumba.
Z wysokiej wieży zamkowej roztacza się niezly widok na całą Kordobę , warto pospacerować wśród pięknych , zadbanych ogrodow lub posiedziec w cieniu nad stawami z fontannami , polecam Andrzej

Cytuje znalezione informacje na temat zamku (nie jestem ich autorem)

Cytat.....Założony, przez Rzymian a rozbudowany przez Wizygotów. Zdobyty podczas inwazji Umajjadów szybko staje się siedziba Kalifatu Kordoby. Przekształcili oni niewiele znaczący dwór obronny w jeden z największych pałaców zachodniego islamu. Pod panowaniem Abd ar-Rahman I założono słynna bibliotekę (na ówczesny czas największa w Europie) oraz wykorzystując nieodległą rzekę Gwadalkiwir utworzono zręby słynnych ogrodów. Rzeka była przy tym ważna podwójnie, po pierwsze dostarczając wody do nawadniania, co podczas porównywalnego z piekłem andaluzyjskiego lata jest więcej niż istotne, po drugie napędzając koła młyńskie które napędzały skomplikowane urządzenia tłoczącą wodę z rzeki.
Ponownie twierdza przechodzi w ręce chrześcijańskie w roku 1236. Pierwszą poważna przebudowę przeprowadził blisko wiek później Alfons XI Kastylijski. Dobudował on jedną z wiez, dziś zwaną wieżą Inkwizycji a następnie przekazał w zarząd Zakonowi Calatrava, tajemniczej organizacji rytem zbliżonej do Templariuszy i równie jak oni pełnej zagadek. Zajmują oni zamek przez blisko 40 lat, kroniki milczą na temat ich aktywności w tym miejscu. Kolejny władca Henryk IV na skutek zawieruch związanej z wojną domowa trafia do Andaluzji i zajmuje Alcazar. Mając w pamięci doświadczenie wojenne modernizuje go pod kątem obronności. Jako pierwszy hiszpański władca uwzględnia w przebudowie nową broń, artylerię opartą o czarny proch. Kolejnymi mieszkańcami są słynni Isabella i jej mąż Ferdynand noszący miano Królów Katolickich. To im miejsce zawdzięcza swoją nazwę. To oni w 1482 roku lokują w twierdzy pierwszy Trybunał Inkwizycyjny. Również w komnatach kordobskiego zamku dochodzi o spotkania które zmieniło nasz świat. To tu w roku 1492 doszło do audiencji jakiej Krzysztofowi Kolumbowi udzieliła Królowa Isabella potwierdzając chęć sfinansowania wyprawy.
Po śmierci pary królewskiej władzę nad zamkiem przejmuje Inkwizycja, dzierży ją do roku 1810. Wówczas wojska napoleońskie rozpoczynają kwaterowanie w twierdzy. Po ich odejściu budynek stoi zaniedbany i opuszczony. Kilka lat później w roku 1821 zaczyna pełnić rolę więzienia miejskiego. W latach czterdziestych ubiegłego stulecia, zdegradowany do roli katowni, jest światkiem zbrodni reżimu Franco.Na początku lat pięćdziesiątych zapada decyzja by przywrócić go Hiszpanom. Zyskuje status „Dziedzictwa Narodowego”. Od tego czasu, właściwie do dziś trwają prace renowacyjne i rekonstruktorskie. Obecnie w skład kompleksu wchodzą dwie wieże, kilka dziedzińców (jeden jest wykorzystywany jako ujeżdżalnia) oraz stawy rybne i pełen sadzawek i fontann ogród. Zwiedzającym udostępniono również pozostałe po Wizygotach piwnice, fragmenty rzymskich mozaik oraz datowany na III wiek rzymski sarkofag......koniec cytatu

Miejsce jest bardzo interesujace a ogrody magiczne , polecam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza