• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Ludlow -niewielkie, stare miasto w hrabstwie Shropshire
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 01-12-2013 13:27
Wszystkie punkty:163 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.48
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:154 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 2215
Ludlow -niewielkie, stare miasto w hrabstwie Shropshire
Witam , zapraszam na spacer po miasteczku Ludlow.

Ludlow – niewielkie, stare miasto ktore wznosi sie na klifie w zakolu rzeki Terme , na jego wschodnim brzegu, tworząc obszar o powierzchni 350 akrów (1,4 km 2) , w hrabstwie Shropshire lezace 10 km od granicy z Walią , liczy ok 11 tysiecy mieszkancow . Miasto powstale 900 lat temu zachowało swój średniowieczny urok w licznych zabytkach i ponad 500 historycznych budynkach . Zrodlem bogactwa miasta byla przed wiekami produkcja welny , kiedys nad brzegiem rzeki pracowalo 11 mlynow dajacych naped do maszyn wytwarzajacych tkaniny welniane ktore sprzedawano w calej Anglii i eksportowano do Europy , caly ten przemysl upadl w polowie XV wieku . Atrakcją miasta jest Zamek Ludlow (Ludlow Castle) , zamek średniowieczny wybudowany w XI wieku przez Normanów. Kiedys centrum wielkich wydarzeń historii pogranicza Anglii i Walii. Wzniesiony jako jeden z wielu zamków, by kontrolować walijskie granice. Własność królewska od roku 1461, w latach 1473 - 1689 stanowil centrum administracyjne zarządzające Walią. Dziś w ruinach zamku w okresie letnim odbywają się liczne festiwale sztuki i targi prezentujące lokalne wyroby . Ludlow lezace w otoczeniu pieknych krajobrazow pogranicza to dzis fasycynujaca architektura , zamek , wielki XV wieczny kosciol parafialny , oryginalny średniowieczny układ ulic przetrwał do dziś prawie bez zmian, bogate w stare zabytkowe przedmioty antykwariaty, dziesiatki sklepow oferujacych wyroby miejscowych rzemieslnikow z wyrobami ceramiki , tkanin, mebli , dobrej reputacji miejscowa zywnosc serwowana w starych kilkusetletnich restauracjach na ulicy Broad Street i innych.

Historia Ludlow zaczyna sie w XI wieku , kiedy w latach 1086-1094 , zbudowano duzy zamek na wzgórzu, strzegacy pogranicza z waleczna Walia . Zamek został założony przez rodzinę de Lacy z Stanton Lacy, Pod koniec XII i na początku XIII wieku zamek został rozbudowany i otoczony solidnym kamiennym murem stanowiacym linie obrony obejmujac czesc miasta , czesc rozwijajacego sie miasta pozostala poza murami zamkowymi . Zamek Ludlow odegrał kluczową rolę w niektórych burzliwych wydarzeniach w historii Anglii. Jednym z XIV-wiecznych wlascicieli zamku byl Roger Mortimer Plantagenet , pomógł on swojej kochance , królowej Izabeli, w obaleniu jej meza krola Edward II. W 1502 książę Artur, syn Henryka VII i następca tronu zmarł w Ludlow. Zamek stał się własnością korony w roku 1461 i zyskal miano zamku krolewskiego , opuszczony w 1689 roku zamek szybko popadł w ruinę a kamien z zamku wykorzystanow do budowy nowych domow w miescie , w 1811 roku zostal ponownie przejety przez hrabiego Powis. Edward V, ksiaze Artur i inne królewskie dzieci były wychowywane w Ludlow i zamek stał się siedzibą Rady Marchii, Walii i granicznych hrabstwach az do 1689 roku. Sady w Ludlow były bardzo aktywne, a miasto było pełne prawników, urzędników i posłów królewskich. Dzisiaj spacerujac po ruinach zamku , wielkich komnatach , basztach czy wiezach mozemy sobie tylko wyobrazic jak zyli tu przed wiekami krolowie , ksiazeta , sedziowie , miejscowa bogata szlachta .

Miasto Ludlow przez wieki pomyslnie sie rozwijalo . W 1377 roku mialo 1172 stalych mieszkańców płacacych podatki i bylo siedziba 12 cechow rzemieslnikow takich jak cech : slusarzy , szewcow , rzeznikow , sukiennikow, krawcow ,kucharzy , piekarzy , w tym czasie bylo na 33 miejscu na liście najbogatszych angielskich miast . Ludlow bylo jednym z ponad stu miast w Anglii i Walii, które miało pełny obwód murów. Oprócz zamku, zachowaly sie do dzis odcinki murów i miejsca lokacji siedmiu bram miasta . Jak w większości ufortyfikowanych miast, mury i bramy służyły nie tylko do celow obronnych ale byly tez miejscem kontroli wejścia do miasta wszelkiego rodzaju niepożądanych gosci . Na bramach pobierano myto za przejazd przez miasto . W pozniejszych czasach pokoju mury byly gotowym zrodlem kamienia budowlanego uzywanego do budowy nowych domow. Miasto przyciaga corocznie setki tysiecy turystow , jest organizatorem wielkich festiwali i imprez plenerowych oraz wielkich targow rzemiosla sprzedajacych swoje towary. W poblizu zamku znajduje sie stare gimnazjum zalozone w 1282 roku (obecnie college) na polnocy miasta jest imponujacy katolicki kosciol sw Piotra . Dzisiaj liczni turysci spaceruja po ulicach Ludlow , zagladajac do malych starych restauracyjek z jedzeniem (mowi sie , ze Ludlow ma najwieksza w Anglii ilosc restauracji na glowe mieszkanca) , w czasie mojej wizyty w miesie odbywal sie doroczny festiwal zywnosci (Ludlow Food and Drink Festival) , wewnatrz murow zamkowych staly olbrzymie namioty pod ktorymi serwowano tysiacom widzow wyszukane miejscowe potrawy z dziczyzna wlacznie.
Tlumy przybywaja na coroczne plenerowe pokazy (open-air) dramatow Szekspira w letnie wieczory (2 tygodnie na przelomie czerwca i lipca) w scenerii ruin zamku , tradycja tego festiwalu siega roku 1634 .

Warte zwiedzenia miejsca w Ludlow :

The Feathers Hotel - jeden ze starszych budynków miasta, wybudowany w roku 1619.

The Parish Church of St Laurence (Parafia sw Wawrzyńca)- Kościół znany ze średniowiecznych witraży, rzezbionych krzesel i ścian zdobionych drewnianymi mizerykordiami , wyjątkowo dobrze zachowany z 41metrowa wieza (135ft )

The Tolsey - niegdyś miejsce gdzie zarządzano rynkiem handlowym miasta.

The Butter Cross - w średniowieczu jedna z głównych bram miasta.
Castle Lodge - budynek z XVI wieku, obecnie muzeum.

Pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
09.12.2013 czas 22:31
pokaż komentarz
Witam i pozdrawiam wszystkich ktorzy tu zajrzeli i zostawili komentarz , dziekuje , kilka dni mnie nie bedzie na portalu , lece jutro do Marakeszu , pozdrawiam Andrzej
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
09.12.2013 czas 22:14
pokaż komentarz
Bardzo malownicze jest to stare,zabytkowe miasteczko:) Ładnie je przedstawiłeś z bogatym opisem historycznym:)
Dziękuję za wirtualną wycieczkę i pozdrawiam!:)
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
08.12.2013 czas 20:54
pokaż komentarz
Witaj !!! Znowu ,, kupa ,, historii !! Super !!! Pozdrawiam !!!
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
05.12.2013 czas 16:31
pokaż komentarz
Ależ ja lubię te klimatyczne angielskie miasteczka! Bardzo mi się podobają zwłaszcza uliczki i kamiennice!
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
05.12.2013 czas 08:22
pokaż komentarz
Strasznie ładne miasteczko.
Pozdrawiam
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
03.12.2013 czas 20:54
pokaż komentarz
Bardzo sympatyczne miasteczko.
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
02.12.2013 czas 17:47
pokaż komentarz
Następne fajne miasteczko do angielskiej kolekcji :) Pozdrawiam Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi