• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Northampton
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 08-12-2013 15:12
Wszystkie punkty:159 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.40
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:154 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 1654
Northampton
Witam , album ten dedykuje Halinie (Halszce) ktora witam serdecznie na tym przyjaznym dla uzytkownikow portalu .
Zapraszam na wspolny spacer po miescie Northampton ,Andrzej

Northampton w XII i XIII wieku było to jedno z największych i najbogatszych miast w Anglii. Wyobrazcie sobie miasto z wieloma świetnymi kościołami i domami , uniwersytetem - położonymi w obrębie wielkich murów i wielki królewski zamek, gdzie król i parlament spotykał się, by decydować o losach kraju. Niestety zamek można zobaczyć już tylko na rycinach , aż trudno uwierzyć, bo nie pozostał po nim ślad. Budowla przeżyła różne burzliwe wydarzenia związane z historią Anglii, a nie oparła się... kolei zelaznej . Pierwszy drewniany zamek w Northampton zostal zbudowany w latach 1090-1100 przez hrabiego Simona de Senlisa ,w jego miejscu w 12 wieku wybudowano zamek murowany , po pozarze miasta w 1685 zamek nie zostal odbudowany i popadl w ruine, w roku 1880 podczas budowy stacji kolejowej , zniszczono reszte ruin i w miejscu gdzie znajdowal sie zamek jest teraz dworzec z zamkiem w nazwie (Northampton Castle Station). Miasto zostalo dwukrotnie zniszczone w wyniku dwoch wielkich pozarow , pierwszy w roku 1516 i drugi w dniu 20 wrzesnia 1675 roku , w poblizu zamku wybuchl grozny pozar ktory szybko rozprzestrzenil sie na cale stare miasto ktore splonelo nieomal doszczetnie z tego powodu nie zachowalo sie w nim wiele bardzo starych budowli.

Dzisiaj Northampton –to ośrodek administracyjny hrabstwa Northamptonshire , miasto liczace ok 200.000 mieszkancow, polozone nieco ponad 100 km od Londynu i 50 km od Birmingham nad rzeką Nene. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym rejonu East Midlands. W miescie funkcjonuje kilka duzych zakladow przemyslowych, fabryk przemyslu spozywczego, magazynów, oraz wiele firm oferujacych usługi finansowe, bankowe, ubezpieczeniowe .

Northampton jest bardzo starym miastem ma bogatą przeszłość, której warto się przyjrzeć Znaleziono tutaj ślady osadnictwa z epoki żelaza , pozostałości pierwszej działalności człowieka to wielki okrągły nasyp (Brian Hill), który datuje się na 3500 r. przed Chrystusem. Krąg ten był prawdopodobnie miejscem spotkań lokalnych rolników okresu neolitu, gdzie odprawiali oni swoje ceremonie i święta. Najstarsze ślady osadnictwa w Northampton odnaleziono w rejonie Hunsbury, miejsce zwane często jako "Danes Camp" zamieszkiwane było pomiędzy 400 r. pne a 20 r. po Chrystusie, na długo zanim w te strony przyjechali Rzymianie. W czasach rzymskich (43 - 410 r.ne) w Duston powstało małe wiejski miasteczko. Tutaj znajdował się lokalny targ, gdzie rzemieślnicy oferowali swoje usługi dla okolicznej ludności. Około 300 roku wyrabiano tutaj fałszywe rzymskie monety, (!). W okolicach kościoła św. Piotra odkryto pozostałości drewnianego "Great Hall", wybudowany około 750 r. ne, przebudowany z kamienia ok. 820 roku był rezydencją i centrum miejscowej administracji. To tutaj zbierano podatki dla królów Mercji. Sam kościół św. Piotra był światynią zakonną, skąd kapłani wyruszali do pobliskich wiosek. Ten kompleks budynków stał się znany jako HAMTUN. Makietę samego "Great Hall" możemy zobaczyć w Muzeum. Kiedy Wikingowie najechali Wyspę, Mercja zostałą podbita w 874 roku i pozostawała pod duńską kontrolą do 917 roku. Northampton stało się siedzibą ich wojsk i zostało ufortyfikowane. W X wieku Northampton rozwijało się prężnie. Podczas duńskiej okupacji wzrost rzemieślnictwa i handlu był istotnym czynnikiem wzrostu. Hamtun stał się w sposób naturalny centrum administracyjnym rejonu Hamtun - miasto przed 1066 r. było raczej małe (powierzchnia wewnatrz murow wynosila ok 60 akrow ok 24 ha). Linie obronne od strony północnej i wschodniej przeobraziły się w podwójny pierścień ulic. Do Bridge Street, przez Drapery, Sheep Street zewnętrzna linia biegła wzdłuż Bearward Street i Scarletwell Lane. Południowe i wschodnie obrzeża miasta były dobrze chronione przez rzekę. Po najeździe Normanów Northampton rozrosło się gwałtownie poza stare linie obronne w kierunku wschodnim. Do 1086 roku w 300 domach mieszkało około 1500 mieszkańców. Wzrost zamożności i znaczenia miasta w XII wieku zaowocowało powstaniem nowych budynków: kościołów, klasztorów, domów, zamku. Nowe mury miejskie obejmowały obszar 100 ha, co czyniło Northampton trzecim co do wielkości miastem Anglii.. Do 1850 roku większość ludzi żyła w obrębie granic starego średniowiecznego miasta. Później Northampton zaczęło się rozrastać. Otaczające pola zapełniły się fabrykami, domami mieszkalnymi i szkołami. W początku XIX wieku populacja liczyła 7000 mieszkańców. W roku 1901 liczba ta wzrosła do 87.000!. W latach międzywojennych brakowało domów dla robotników, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie miasta o nowe dzielnice
Zaletą miasta jest jego lokalizacja - stąd wszędzie jest blisko: do Londynu, do Oxford, Cambridge czy Birmingham. W pobliżu jest zalew, po którym można żeglować, w okolicy malownicze wioseczki do zwiedzania

Wobec braku zapotrzebowania na religie wśród większości młodych ludzi w Anglii – wiele kościołów zmieniło się w puby, kluby i hotele. Tak stalo sie z z nieczynnym XII-wiecznym kościolem św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Northampton, Kosciola wpisanego na listę angielskiego dziedzictwa narodowego jako zabytek klasy zerowej.

Historia tego kosciola jest na tyle ciekawa , ze ja Wam przyblize. Kościół św. Jana przez setki lat doświadczał różnych przekształceń. Został wzniesiony jako szpital i kaplica, które miały służyć ubogim, chorym, sierotom i podróżnym. W XV w. po krwawej bitwie pod Northampton, w której wzięło udział 10 tys. żołnierzy, teren wokół kościoła stał się cmentarzem. W XVI w., na fali reformacji, z rozkazu Henryka VIII dobra kościelne skonfiskowano, kosciol św. Jana przez blisko 350 lat stał opuszczony. Dopiero w 1871 r. budynki zostały przejęte przez kolej, a w jednym z nich urządzono stację, która działała tu do 1939 r. Wkrótce kaplicę i szpital odkupił prywatny przedsiębiorca na magazyny, 7 lat później sprzedał je Kościołowi katolickiemu za 2,5 tys. funtów, ale dopiero w latach 50. XX w. ponownie otwarto tu świątynię. Jednak brak funduszy na utrzymanie budynku, pożary i włamania wpłynęły na decyzję o jej zamknięciu w 1990 r. Do czasu przekształcenia go na restaurację r. znajdował się też wśród obiektów zagrożonych. W 2005 roku nie było żadnych protestów przeciw otwarciu restauracji w budynku dawnego kościoła, mieszkańcy Northampton byli zadowoleni, że zaniedbany i zamknięty od 15 lat zabytek zostanie odnowiony.
Pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
08.12.2013 czas 17:33
pokaż komentarz
Andrzeju,a ja się już dzisiaj cieszę na tę Twoją Walię i Szkocję z akcentem na Szkocję,
bo tam są zamki i zamczyska oraz ruiny,mroczna przeszłość i te piękne wrzosowiska:)
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
08.12.2013 czas 17:26
pokaż komentarz
Andrzej. Nie przejmuj się. Ja mam tyle samo z Polski:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
08.12.2013 czas 17:16
pokaż komentarz
Witaj Pawel z tymi wszystkimi miastami to przesada ale jeszcze jakies 40-50 miast Wam pokaze , no chyba , ze juz nie bedziecie chcieli wiecej - w przyszlym roku zamierzam troche pozwiedzac Walie i Szkocje , pozdrawiam Andrzej
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
08.12.2013 czas 17:07
pokaż komentarz
Podobało się. Dzięki Tobie poznamy wszystkie miasta w UK:)
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
08.12.2013 czas 16:21
pokaż komentarz
Andrzeju,bardzo Ci dziękuję za ten album i dedykację:) Jesteś szybki jak błyskawica!:) Obiecałeś i już jest album gotowy:)
Z przyjemnością obejrzałam zdjęcia tego ciekawego,historycznego miasta. Dzięki za wszystkie zabytki oraz ich piękne detale:)
Zaraz wrócę do tego długiego wstępu,ale rzuciłam okiem i się trochę zorientowałam w historii miasta.Obiecuję doczytać.
Ja niestety jeszcze taka szybka na tym portalu nie jestem i obiecane albumy z polskich miast będę tworzyć sukcesywnie.
Postaram się jeszcze w tym tygodniu wgrać jakieś zdjęcia i opisać kolejne polskie miasto:) Pozdrawiam!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi