• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Marakesz Ogrod Majorelle cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 14-12-2013 08:19
Wszystkie punkty:168 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.59
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 2051
Marakesz Ogrod Majorelle cz-1
Witam, zapraszam Was do pierwszego mojego albumu z Marakeszu, prezentacje tego miasta zaczne nietypowo (tzn. nie od Placu Jemma el Fna) ale zaprosze Was na spacer po Ogrodzie Majorelle który znajduje się w północnej części Ville Nouvelle (w dzielnicy Gueliz). Założony został w XIX wieku przez francuskiego malarza Jacques’a Majorell’a (później stal się własnością sławnego francuskiego projektanta mody Yves Saint-Laurenta). Znajduje się tutaj zbiór kilkudziesięciu gatunków kaktusów i tyleż samo drzew klimatu Afryki Subsaharyjskiej i Sahelu. Idealnie utrzymany, perfekcyjne rozplanowany może jednak zawieść tych, którzy spodziewali się spektakularnych rozwiązań botaniczno-architektonicznych, a przede wszystkim niewielkimi rozmiarami ogrodu (ok 300 metrow dlugosci). Malkontenci których nie brakuje marudzą ,ze maly ,ze drogo, ze to taka palmiarnia – ja byłem zachwycony i bardzo milo spedzilem tam ok 45 minut . Czas zwiedzania jest nieograniczony a wiec nie trzeba sie spieszyc , najlepiej zwiedzac Ogrod rano zaraz po otwarciu , kiedy jest w nim pusto, pozniej zjezdzaja sie autobusy z halasliwymi turystami i trudno o relaks i fotke bez wchodzacych w kadr ludzi. Ogrod to prawdziwy fenomen-oaza ciszy , spokoju , nie slychac ciągłego trąbienia wszystkiego co się porusza po bardzo ruchliwych ulicach Marakeszu , tylko spiew ptakow. W parku znajduje się kolekcja roślin z całego świata a szczególnie z Afryki .

Zaniedbany gaj palmowy kupil w roku 1923 francuski malarz Jacques Majorelle (1886-1962), aby tworzyć z pasją swoje obrazy szukając natchnienia w przyrodzie . Jako artysta i podróżnik i wielbiciel botaniki zamarzyl sobie stworzenie wyjątkowego miejsca w którym zgromadzilby bogactwo roslinnosci kontynentu afrykańskiego, rzadkich odmian drzew i roślin: kaktusow , palm , bambusa, włókna kokosowego, cedru, wierzby, jaśminu, agaw, lili wodnych, cyprysow, bugenwilli, paproci ... Posrod egzotycznych roślin , zbudowal dom mauretanski w stylu Art Deco zaskakująco pomalowany na kolor intensywnie ciemno niebieski z zolymi dodatkami .

Wiecej o tym wyjątkowym Ogrodzie w czesc 2 , zapraszam na spacer , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
04.06.2016 czas 11:22
pokaż komentarz
Raj kaktusów, dziękuję ;) porywają mnie zawsze ogromne kaktusy.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
15.12.2013 czas 10:54
pokaż komentarz
Pawel , male sprostowanie , nie byczylem sie tylko spacerowalem , zwiedzalem , robilem zdjecia , sycac wzrok kolorami i wech zapachami , pobyt moj w Marakeszu byl krotki (short city break) ale bardzo intensywny i juz wiem , ze chce zobaczyc wiecej a wiec na wiosne polece do Maroka na dluzej , zeby pojezdzic na wielbladzie po Saharze , zwiedzic stary Fez , a w Casablance odwiedzic jedyny meczet gdzie niewierni maja wstep , pozdrawiam Ciebie i innych podroznikow ,Andrzej
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
15.12.2013 czas 10:06
pokaż komentarz
My tu marzniemy, a Ty byczysz się w ciepłych krajach. Ja jednak nie narzekam, bo lubię zimę:) Ładne miejsce.
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
14.12.2013 czas 21:17
pokaż komentarz
Piękne ,, kolce ,, i album !!! Pozdrawiam !!!
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
14.12.2013 czas 18:58
pokaż komentarz
I zrobiło się kaktusowo-palmowo:) Trafiłeś z tym ogrodem w naszą polską zimę.Można się ogrzać i odpocząć:) Pozdrawiam!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi