• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Marakesz Grobowce Saadytów (ang. Saadian Tombs , fr. Tombeaux Saadiens, arab. ضريح السعديين
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 20-12-2013 20:17
Wszystkie punkty:170 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.63
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 4370
Marakesz Grobowce Saadytów (ang. Saadian Tombs , fr. Tombeaux Saadiens, arab. ضريح السعديين
Witam , dzisiaj zapraszam Was na krotki spacer po ciekawym zabytku historycznym Marakeszu –Grobowcach dynastii Saadytow , w skład kompleksu wchodzi mauzoleum i ogrody. Grobowce znajdują się nieopodal odrestaurowanego XII wiecznego meczetu Kazba . Wzniesione zostały przez drugiego saadyckiego sułtana Ahmada al-Mansura, gdzie chowani mieli być potomkowie Proroka czyli Saadyci. Na dziedzińcu nekropolii rośnie pięć pochyłych palm wychodzących z jednego pnia– symbolizują pięć zasad islamu: publiczne wyznanie wiary, modlitwę, post, jałmużnę, pielgrzymkę.

Grobowce sa miejscem ostatniego spoczynku sutanów, ich rodzin i dostojników dynastii Saadytów. Pierwsze mogily pochodza z XVI wieku, a w sumie pochowano tu kilka setek osób. Najwazniejszych chowano w jednym z dwóch ogromnych i pieknie ozdobionych grobowców, przypominajacych raczej palace. Nekropolia przetrwala niszczycielskie panowanie sultana Mulaja Ismaila, który zdewastowal znaczna czesc budowli w miescie, wzniesionych przez jego poprzedników z innych dynastii. Ocalenie mauzoleum zawdziecza prawdopodobnie przesadnosci sultana obawiającego sie ewentualnej zemsty zza swiatow gdyż według islamu bezczeszczenie grobow przynosi nieszczęście.Zamiast zniszczyc, kazal zamurowac wejście do grobowcow. Istnienie grobowców owiane było przez ponad 200 lat tajemnicą, przetrwaly w ciszy do roku 1917, kiedy to jeden z francuskich gubernatorów wypatrzyl je z samolotu.

Dzięki temu można dziś podziwiać przepiękne mozaiki, ażurowe, rzeźbione w cedrze sklepienia, gładkie kolumny.Miejsce pochówku Ahmada al-Mansura w pokrytej płaskorzeźbami i mozaikami sali o 12 kolumnach stanowi największą atrakcję nekropolii. To za panowania dynastii Saadytow Marakesz ponownie rozkwitl . Kompleks sklada się z mauzoleów, dziedzińca i ogrodów, pierwotnie przeznaczony dla władców z dynastii marynidzkiej. Zadziwia prostota samych grobow wszystkie sa na poziomie ziemi wyłożone mozaika i praktycznie nierozróżnialne zgodnie z definicją islamu, że po śmierci wszyscy jesteśmy równi. Jedynie wyróżnia się miejsce pochowku sułtana Ahmada I al-Mansura w sali pokrytej plaskorzezbami i mozaikami z 12 kolumnami.

Bogato zdobione grobowce dzisiaj to miejsce spoczynku sultana i jego rodziny z dynastii Saadytów i znakomity przykład architektury arabskiej. Najstarszy zachowany grób cmentarzyska datowany jest na rok 1557.Większość budowli powstała (lub została przebudowana) na polecenia sułtana Ahmada I al-Mansura (Zwycięzcy) w XVI wieku. Zostały one zachowane , tak jak wygladaly w dniach chwały Saadytów .
Zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu , polecam wizyte wcześnie rano otwierają o 9 bo tylko wtedy można spokojnie pospacerować , nacieszyć oczy zdobieniami i zrobić zdjęcia bez ludzi wchodzących w kadr , okolo południa ludzi jest tyle , ze trzeba czekac w kolejce żeby zajrzeć do wnętrza mauzoleum. Piękne zdobienia ścian w królewskich komnatach grobowych dowodzą kunsztu arabskich artystów. Warto wiedzieć, że w fantazyjne ornamenty wpisane jest islamskie wyznanie wiary: „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem”. Ten napis ma stanowić nieprzerwaną modlitwę do Boga, i jest częścią dekoracji wszystkich budynków arabskich o przeznaczeniu religijnym.

W dwóch głównych monumentach pochowano 66 najważniejszych członków dynastii saadyckiej, a ponad 100 innych (mniej ważnych) spoczywa nieopodal głównych grobowców w ogrodach. W trzech głównych salach nekropolii znajdują się groby sułtanów, a także grobowce dzieci zmarłych w czasie epidemii dżumy. Umieszczona centralnie Sala Dwunastu Kolumn uchodzi za jeden z najpiękniejszych przykładów andaluzyjsko-marokańskiej sztuki dekoracyjnej. Pośród niej znajdują się groby Ahmeda Mansoura, jego syna i wnuka, a także Moulaya Yazida zwanego "szalonym sułtanem". Ten, oprócz krwawych rządów, wsławił się m.in. tym, że skonstruował maszynę do latania (rodzaj balonu na ogrzane powietrze z platforma obita dywanami ), w której nocami bezglosnie unosił się nisko nad dachami Marakeszu, rzucając owocami i plackami chleba w swoich poddanych przemykających wąskimi uliczkami. Mniej oficjalna wersja głosi, że maszyna latająca służyła sułtanowi do dyskretnego szybowania nad haremami jego rozlicznych ministrów. W eleganckim, niewielkim mauzoleum położonym nieco dalej wśród ogrodów cmentarnych mieści się grób matki Ahmeda Mansoura. Miejsce to jest perełką architektoniczną. Panuje tu niezwykły spokój i atmosfera medytacji.

Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają Brame Miasta znajdujaca się w pobliżu grobowcow Saadytow jedna z najladniejszych i najbardziej znanych z 19 bram mediny Marakeszu – Bab Agnaou , brame do południowej dzielnicy – Kasbah.
Bab Agnaou powstała w XII wieku. Ogromy łuk jest ozdobiony licznymi napisami i kwiecistymi motywami a otacza go ogromny, czerwony mur. Dawne fortyfikacje obronne zachwycają starannością wykonania, oraz tym ,ze pozostają w niemal nienaruszonym stanie nawet pomimo tego, że powstały już tak dawno temu (w XII wieku). Budowniczowie murów kładli duży nacisk na ich piękno. Brama, Bab Agnaou prowadząca do części miasta gdzie stoja palace sultanow , zachwyca swoją elegancją, oraz wyjątkowa starannościa wykonania i odpornościa na uszkodzenia.

Pozdrawiam z Anglii , Andrzej

PS w następnym albumie pokaze Wam ruiny Palacu Badi
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
21.12.2013 czas 13:32
pokaż komentarz
Witam moje dwie stale komentatorki , ciesze sie , ze Wam sie podoba , rzeczywiscie koronkowa robota na elewacjach jest niesamowita , w kolejnych galeriach z Marakeszu pokaze Wam- Palac Bahia , Muzeum Dar Si Said , Muzeum Marakeszu czy wreszcie dawna szkole koraniczna Medresa ben Youseffa bedzie zdecydowanie wiecej pieknej arabskiej sztuki zdobniczej, warto byla tam poleciec , zeby to zobaczyc w naturze, teraz pracuje nad tekstem kolejnego albumu z Marakeszu -o ruinach Palacu Badi . Zbudowano go za łupy zdobyte w złotym mieście - Timbuktu. Rozpościerający się na 18 ha kompleks składał się z budynków mieszkalnych, łaźni, systemu kanalizacyjnego, parku i ogrodów.Pałac El-Badi był podobno najwspanialszą budowlą świata. Zbytkowne przedmioty zakupione dzięki strasznemu okupowi zapłaconemu za portugalskich jeńców wojennych, kapiące złoto, zdobyte podczas podboju Sudanu, sztuczne baseny, snycerskie arcydzieła... Do dziś pozostały wysokie mury zewnętrzne i ruiny pawilonu, na których zagnieździły się bociany wyglądające jak jego strażnicy, pozdrawiam Andrzej
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
21.12.2013 czas 12:22
pokaż komentarz
Niesamowite wrażenie zawsze robią namnie koronkowe zdobienia budynków!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
21.12.2013 czas 10:27
pokaż komentarz
Niesamowite miejsce. Pozdrawiam Andrzeju
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi