• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Marakesz Palac Badi
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 22-12-2013 13:15
Wszystkie punkty:155 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.31
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:151 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 2118
Marakesz Palac Badi
Witam w przedswiateczna niedziele , dzisiaj zapraszam Was na krotki spacer po ruinach Palacu Badi (fr.Palais el Badi , ang- El Badi Palace) znajdującego się w południowej części Mediny Marakeszu .

Palac został zbudowany na przełomie XVI i XVII w. przez Ahmeda al-Mansura drugiego sultana z dynastii Saadytów. Uważany ówcześnie za jeden z najpiękniejszych w Afryce, cały pokryty białym marmurem, słynął ponoć z niezrównanego przepychu . Materialy do jego budowy sprowadzano m.in. z Wloch i Indii , budowa trwala 24 lata i zakonczyla sie w roku 1578. Zbudowany ze sprowadzanych z wielu zakątków świata materiałów budynek był podobno najwspanialszą budowlą świata. Zbytkowne przedmioty zakupione dzięki strasznemu okupowi zapłaconemu za portugalskich jeńców wojennych, kapiące złoto, zdobyte podczas podboju Sudanu, sztuczne baseny, snycerskie arcydzieła , nikt nie mógł podważyć potęgi wielkiego Ahmeda el Mansura (Zwyciezcy). Zbudowano go za łupy zdobyte w złotym mieście - Timbuktu. Rozpościerający się na 18 ha kompleks składał się z budynków mieszkalnych, łaźni, systemu kanalizacyjnego, parku i ogrodów. W niespelna sto lat po ukonczeniu budowy (w 1696 roku ) zazdrosny o piękną architekturę okresu Saadytów , sułtan kolejnej dynastii marokanskiej Alawitów , Mulaj Ismail kazał zburzyć ich pałace, marmury , zloto , wyposazenie kazal wywieść do Meknes miasta które było nowa stolicą Maroka. Stopniowa grabież Palacu Badi trwala przez 11 lata az zostały same mury. Palac El Badi jest świadectwem zmiennych losów Marakeszu, który w czasie swojej długiej historii był na przemian niszczony i odbudowywany. Przechodził z rąk do rąk, zyskiwał i tracił na znaczeniu, był stolicą lub oddawał palmę pierwszeństwa kolejno Fezowi, Meknes i Rabatowi.
Mimo upływu czasu ten wielki, czerwony pałac i pusty dziedziniec nadal robią wrażenie na przybyłych tu turystach. A z góry z tarasu widokowego można ocenic jego niedysiejsza wielkość, stamtąd doskonale widać, że bocian jest nie tylko naszym narodowym dobrem. Na wysokich murach palacu znajduja się gniazda dziesiątek bocianow , zewsząd rozlega się ich glosny klekot. Nie potrzeba wiele fantazji, by wyobrazic sobie jak palac mógl wygladac w czasach swietnosci. Wysokie na kilka pieter mury, z których wystaja instalacje wodne i kanalizacyjne , na glównym, ogromnym jak kilka boisk pilkarskich dziedzincu, cztery duze baseny, z których dwa, to dzis gaje pomarańczowe, dodatkowa atrakcją jest zwiedzanie rozeglego labiryntu podziemnych mrocznych korytarzy, magazynow i lochow w którym katowano wiezniow. Dzis zwiedzając ruiny Palacu Badi można zajrzeć do zbiorników wodnych, w których pływają ryby, skosztować mandarynki prosto z drzewa . Za tylu za ogromnym murem Palacu Badi znajduje się pałac Dar el Makhzen (fr. Palais Royal), obecnego krola M6 jak tu mówią w skrócie na króla Mohammada VI. Można go zwiedzać, ale tylko wtedy, gdy król w nim nie przebywa.

Wewnatrz niewielkiego muzeum na terenie Palacu wystawiony jest drewniany mimbar pochodzący z meczetu Kutubijja. To właśnie z mimbaru, specjalnej kazalnicy w meczetach, w piątkowe popołudnie imam wygłasza kazanie podczas najważniejszej w całym tygodniu modlitwy . Średniowieczna perełka, której rzeźbienie trwało osiem lat, ponoć wykonana została właśnie w Kordobie na zamówienie ówczesnego sułtana (zrobiłem jego zdjecie z ukrycia pomimo zakazu)

Przyblize Wam postac sułtana Moulay Ismail (1672–1727). Władca ten przeszedł do historii marokańskiej jako okrutny, surowy ale sprawiedliwy. W tamtych czasach za przewinienia i nieposluszenstwo karano albo smierca albo w lżejszej wersji obcięciem prawej reki aby nie mozna było trzymac lejcy i lewej stopy aby nie można było wsiąść na konia. Jeden z synow sultana gdy okazal nieposłuszeństwo ojcu zostal tak samo ukarany jak i każdy z poddanych. Sultan slynal z tego , ze własnoręcznie wykonal setki egzekucji , scinajac glowy skazanym przez siebie wiezniom. Sultan tez jest posiadaczem rekordu w ilości dzieci, spłodził ich 888 z ponad 500 kobietami, jak obliczono musial mieć srednio 1.2 stosunku dziennie przez 60 lat zniezly był z niego dup-cungiel . Za jego panowania ponad 25.000 niewolnikow budowalo nowa stolice Maroka -Meknes. W czasie budowy Meknes wybitny architekt tego okresu zaprojektowal piekna brame wjazdowa do miasta ,gdy sułtan przeprowadzał inspekcje bramy i był pod jej absulutnym wrazeniem zapytal architeka czy potrafiłby zaprojektowac jeszcze piekniesza brame, gdy ten odpowiedział , ze tak , kazal go natychmiast ściąć w ten sposób gwaratujac sobie , ze nigdzie poza jego stolica piękniejsza brama nie stanie. Nad brama jest napis w jezyku arabskim który mowi: "Jestem brama szczesliwa otwarta na wszystkie narody swiata, przybywajcie ze wschodu i z zachodu".

Pozdrawiam z Anglii , Andrzej

PS w kolejnym albumie perelka sztuki arabskiej Palac Bahia

Lista zdjęć
46
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza