• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Marakesz Palac Bahia
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 25-12-2013 14:32
Wszystkie punkty:156 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.33
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 3415
Marakesz Palac Bahia
Witam w swiateczne południe zapraszam Was na krotki spacer po Palacu wielkiego wezyra który w imieniu sułtana zarządzał miastem , zbudowany pod koniec XIX w. Posiada 160 komnat zdobionych cedrowymi sufitami, sztukaterią, marmurem i piękną ceramiką , nie ma już w nim oryginalnych mebli ale warto tu zajrzeć aby poczuc nastroj arabskiego palacu. W Bahii mieszkał wielki wezyr ze swoimi żonami. Choć wszystkie powinien był traktować równo, to od razu można poznać, którą kochał najbardziej - jej apartament jest znacząco większy i bardziej misternie ozdobiony niż pozostałe. Palac to dziedzińce, arkady, fontanny, sale kominkowe, ogrody, dekoracje, zdobienia, wielkie bogactwo. Otoczony wysokim murem jest oazą ciszy, spokoju i chłodu. Wędrując po kolejnych dziedzińcach, pokojach i wewnętrznych patiach, można podziwiać kunsztowne mozaiki, dające cień arkady, przynoszące ochłodę fontanny. W ogrodach cieszy oczy bujna zieleń, kolorowo kwitnące pnącza, szum wysokich palm i świergot ptaków. Tylko część pałacu jest udostępniana zwiedzającym, można sobie wyobrazić życie mieszkającego tu kiedyś wezyra, jego żon i konkubin.
Zwiedzajac palac oglądamy piękne płaskorzeźby bogato rzeźbione sufity i magiczne mozaiki. Sam palac miał wiele takich samych komnat zamieszkalych przez jego zony . Najwieksza atrakcja jest harem gdzie wokół dużego dziedzińca z fontanną mieściły się dziesiątki mniejszych pokojow, nie wszystkie kobiety które go zamieszkiwaly pełniły role kochanek , niektóre były po prostu przygarniete gdy zmarł ich małżonek a zycie w haremie zapewnialo dach na glowa i wyżywienie. Palac otacza 8 ha ogrodów. Pozdrawiam swiatecznie z Anglii ,Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
02.01.2014 czas 09:11
pokaż komentarz
Dzieki za komentarze , nie napisalem nic o kotach w Marakeszu a widzialem ich sporo, w Maroku są one darzone specjalną sympatią, której podłożem jest legenda o Mahomecie, który odciął rękaw własnej szaty, aby nie budzić śpiącej na nim kotki. Koty są dokarmiane i pieszczone, cieszą się wyjątkową pozycją nie tylko w Maroku ale i w całym świecie islamskim, pozdrawiam Andrzej
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
28.12.2013 czas 20:04
pokaż komentarz
Ach, ta ręczna robota....!!!
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
27.12.2013 czas 17:46
pokaż komentarz
Wspaniały jest pałac wielkiego wezyra!:) Można dostać kolorowego zawrotu głowy od samego patrzenia na sufity:) Pozdrawiam!
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
27.12.2013 czas 13:15
pokaż komentarz
W Pałacu Bahia największe wrażenie zrobiły na mnie sufity, zawrót głowy :) Pozdrawiam
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi