• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Marakesz Szkola Koraniczna-Medersa Ben Youssef (Alego ibn Jusufa)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 26-12-2013 05:19
Wszystkie punkty:166 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.55
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 3974
Marakesz Szkola Koraniczna-Medersa Ben Youssef (Alego ibn Jusufa)
Witam w drugi dzień Swiat , dzisiaj zapraszam Was na spacer po miejscu niezwykłym, siedzibie starej, największej bylej szkole koranicznej w całym Maroku. Obiekt tworzy calosc z najstarszym meczetem w Marakeszu do którego niewierni nie maja wstępu. Szkola (Medersa) w Marakeszu powstala na przełomie XIV i XV wieku, pozniej znacznie rozbudowana przez dynastie Saadytów w polowie XVI wieku (1565r). Znajduje się w północnej części medyny, przy Placu de la Kissaria. Obok szkoły znajduje się duzy XII wieczny meczet wzniesiony za czasów panowania dynastii Almorawidów, jeden z największych meczetów w obrębie medyny Marrakeszu i zarazem najstarszy ze wszystkich zachowanych budowli tego typu w tym mieście a obok meczetu znajduje się mała budowla służąca do rytualnych ablucji (pozostała część łaźni meczetu), jest to jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków Marrakeszu. Jest to budowla, która pochodzi z czasów panowania założycieli miasta – Almorawidów (wzniósł ją sułtan Ali ibn Jusuf w polowie XI wieku) i jest jednym z nielicznych przykładów dobrze zachowanej architektury almorawidzkiej w mieście. Charakterystyczna cecha tej architektury to interesujące sklepienie kopuły (przypominające kształtem dziurki od klucza), sama cebulasta kopuła wieńcząca kwadratowy budynek.

Ale wracajmy do szkoły koranicznej , to piękny, emanujący spokojem i modlitewnym skupieniem budynek zdobiony sztukateriami. Dla mnie sztuką najwyższych lotów są misterne, koronkowe wzory, bogactwo zdobień, kunszt architektoniczny, zafascynuje nawet kogoś, kto niewiele interesuje się pięknem i sztuką orientu. Szkola zamknieta dla studentow w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pełni teraz funkcje muzeum i jest dostepna dla zwiedzających turystow. W budynku znajdują się doskonale zachowane sztukaterie tworzące swoistą księgę muzułmańskiego wzornictwa. Siedem dziedzińców szkoły otaczają malutkie, surowe w wystroju i pozbawione wszelkich wygód pokoje dla studentów (ich liczba w czasach świetności medersy dochodziła do tysiąca). Medersa po kilkukrotnych restauracjach dziś prezentuje się bardzo okazale, spacerując po rozbudowanym pierwszym piętrze można zajrzeć do malutkich pokoi i zobaczyć w jak surowych warunkach musieli przebywać studenci chcący zgłębiać tajniki Koranu. Ta pięknie ozdobiona szkoła koraniczna generuje niesamowicie mistyczny i sprzyjający medytacji klimat , zapraszam do spaceru po budynku, pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza