• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Marakesz Meczet Kutubijja (arab. مسجد الكتبية, fr. Mosquée Koutoubia)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 28-12-2013 15:35
Wszystkie punkty:175 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.74
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 6965
Marakesz Meczet Kutubijja (arab. مسجد الكتبية, fr. Mosquée Koutoubia)

Witam , już miałem zamiar zrezygnować z dalszej prezentacji Marakeszu (pokazałem Wam już kilka roznych miejsc ) ale na prosbe Kasi której nie potrafie odmowic :))) i której te galerie dedykuje , pokaze Wam meczet Kutubijja , a raczej jego wysoki czworoboczny minaret w roznych odslonach , poniewaz do wnetrza meczetu niewierni nie maja wstepu, opisze Wam ciekawa historie tego miejsca , pokaze najblizsza okolice meczetu –otaczajace go parki i kilka innych zdjęć z miasta , zapraszam Andrzej
Meczet Kutubija to największy meczet w całym Marakeszu. Budowę meczetu rozpoczęto w 1147 roku na polecenie sułtana Abd Al-Mumin, założyciela dynastii Almohadów . Jednak w 1158 roku meczet został rozebrany z powodu złego wyznaczenia ściany kibli z mihrabem (tak jest nazywana sciana ktora wyznacza kierunek w którym muzułmanie musza się zwracac podczas modlitwy , wskazująca kierunek Mekki). Nieprawidłowość wynosiła zaledwie kilka stopni (3 stopnie), ale gdyby jakiś wędrowiec na podstawie jej położenia chciał wybrać się w pielgrzymkę, to nigdy nie dotarłby do świętego miejsca. Trzeba było więc meczet rozebrać i zbudować nowy. Nowy meczet został ukończony w 1199 roku, pod koniec panowania kalifa Jakuba al-Mansura (1184-1199). Nazwa meczetu pochodzi od arabskiego słowa ”ku tub”, czyli „książka” lub al-Kutubijjin – „bibliotekarz”. Ma to związek z rękopisami sprzedawanymi na straganach, które były ustawione dookoła meczetu. Zbudowany jest on w tradycyjnym arabskim stylu, a szczyt minaretu zdobią cztery miedziane kule, które pierwotnie były złote. Legenda głosi, że czwartą (najmniejsza na samym szczycie) złotą kulę podarowała meczetowi Kutubija, żona kalifa Mansura, która uczyniła to jako zadośćuczynienie za złamanie surowych zasad ramadanu (podobno zjadla dwa winogrona w ciągu dnia). W ramach kary za słaby charakter: złamała zasady postu i sięgnęła po winogrona w czasie Ramadanu złamanie świętego postu, małżonek rozkazał jej by oddała wszystkie złote kosztowności jakie posiadała. Następnie zostały one przetopione na jedną ze złotych kul zdobiących szczyt minaretu, meczetu Kutubija.
Meczet Kutubija jest jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej. Wieża ma wysokość 69 m i długość boczną 12,8 m. Wnętrze tworzy sześć sal jedna nad drugą; dookoła nich jest poprowadzona rampa, którą muezin dochodzi na balkon. Meczet jest zbudowany w tradycyjnym arabskim stylu - wieża jest ozdobiona czterema kulami z miedzi, które, według legendy, pierwotnie były tylko trzy zrobione z czystego złota. Razem z iglica z czterema kulami na szczycie wysokość minaretu daje to 77 metrow , minaret widoczny jest z odległości wielu kilometrów. Według legendy na minaret miał prawo wchodzić tylko niewidomy muezzin, ponieważ ze szczytu wieży można było zaglądać do królewskiego haremu. Przestrzeń modlitewna meczetu jest jedną z największych na świecie, mieści podobno ponad 25 tysięcy wiernych. Wieża służyła jako wzór dla budowniczych Giraldy w Sewilli. Minaret sięgający 77 m wysokości widoczny jest już z daleka, co czyni tę budowlę doskonałym punktem orientacyjnym. Meczet Kutubia jest najlepiej zachowanym z najstarszych i najsłynniejszych minaretów , (pozostałe dwa to: wieża Hassana w Rabacie oraz Giralda w hiszpańskiej Sewilli ). Prawie 80 metrowy minaret jest idealnym przykładem architektury marokańsko-andaluzyjskiej. Jej przykłady można zaobserwować w architekturze minaretów w całym Maroku, jednakże żadna inna budowla nie dorównuje Kutubijji ani pięknem, ani rozmiarem. Choć dawne wytworne dekoracje wnętrz meczetu nie zachowały się do naszych czasów, nieliczne ich pozostałości wystarczą do zapoznania się z tajnikami arabskiego wzornictwa. Podobno widok roztaczający się z minaretu meczetu Kutubia zapiera dech w piersiach, jednakże nie mają okazji przekonać się o tym niemuzułmanie bowiem nie wolno im wchodzić na górę. Kule na szczycie minaretu spelniaja funkcję odpromienników. Na szczycie wieży obok złotych kul jest jeszcze mała konstrukcja z drewna wyglądająca jak szubienica. To drzewiec, na którym wywieszane są flagi informacyjne. Czarna oznacza, że kazanie będzie jutro, a biała - że dziś.Zapraszam do spaceru i komentowania , pozdrawiam z Anglii, Andrzej

PS wkrótce dwa ostatnie albumy z miejsc które udało mi się zwiedzić w czasie krótkiego pobytu w Marakeszu, Muzeum Dar Si Said i Muzeum Marakeszu.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
09.01.2014 czas 16:57
pokaż komentarz
Hotel wybrałeś bardzo klimatyczny, a widoki z dachu cudowne!
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
03.01.2014 czas 18:46
pokaż komentarz
Byliśmy i widzieliśmy - Twoja relacja zdjęciowa fajnie wypadła. Pozdrawiamy
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
29.12.2013 czas 15:39
pokaż komentarz
Dziękuję Andrzeju za dedykację :) niezłą miałeś miejscówkę, widoki z balkonu na meczet extra. Pozdrawiam serdecznie
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
28.12.2013 czas 19:42
pokaż komentarz
Meczet bardzo ładny jednak źle mi się kojarzy w świetle ekspansji islamu w Europie.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi