• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Marakesz Pozegnanie z Marakeszem-Muzeum Marakeszu i Muzeum Dar Si Said
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 30-12-2013 14:15
Wszystkie punkty:161 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.44
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 4508
Marakesz Pozegnanie z Marakeszem-Muzeum Marakeszu i Muzeum Dar Si Said
Witam w ostatniej 10 już odslonie Marakeszu , pokaze Wam w tej galerii, Muzeum Marakeszu, Muzeum Dar Si Said, oraz na koniec dwa zdjęcia już z samolotu czerwonej ziemi Maroka, zapraszam Andrzej

Krotko o Muzeach
Muzeum Marrakeszu. Muzeum mieści się w Pałacu Dar Menebhi. Pałac został odrestaurowany przez Fundację Omara Benjellouna i przekształcony w muzeum w 1997 roku. Sam rozbudowany dom jest przykładem klasycznej architektury arabskiej, z fontanną na centralnym dziedzińcu, tradycyjną częścią wypoczynkową, łaźnią . Glowny dziedziniec jest obecnie pokryty dachem z tkaniny, a ogromny metalowy żyrandol jest chyba najczęściej fotografowanym obiektem muzeum. Muzeum posiada eksponaty zarówno nowoczesnej i tradycyjnej marokańskiej sztuki wraz z drobnych przykładów książek historycznych, monet i ceramiki z Maroka.

Muzeum Dar Si Said (Museum of Moroccan Arts) miesci się przy Rue Riad Zitoun Jdid , wstęp kosztuje 10 dirhamow , muzeum miesci się w dawnym zabytkowym palacu w którym mieszkal syna wezyra Marakeszu Si Said. W muzeum zgromadzono wiele różnych artefaktów z Maroka, takie jak bron, rzeźby drewniane, instrumenty muzyczne, ceramikę , przedmioty domowego użytku ,kolekcję sztuki ludowej : berberyjskie dywany i kilimy, odzież, ozdoby z miedzi, srebra i zlota ,ceramikę gliniana. Wszystkie te obiekty są regionalne , pochodzące z Marrakeszu i całej południowej części Maroka z Tensift , Atlasu Wysokiego , Soussthe , AntyAtlasu, Bani, Tafilal.

Historię Marrakeszu datuje się od 1062 roku, kiedy to na polecenie Yusufa ben Tashfina z berberyjskiej dynastii Almorawidów powstały pierwsze mury wokół oazy, których budulcem byla tabia - materiał złożony głównie z czerwonej gliny suszonej na sloncu, pierwotnie jako niewielki ksar, który w kolejnych wiekach rozrósł się do warownego miasta.Niebawem miastu na pustyni zaczęło brakować wody i sprowadzono perskiego specjalistę, który zaprojektował podziemne kanały - kettary - pozwalające sprowadzić tu wodę z gór Atlasu. Genialna w swej prostocie instalacja (system podziemnych kanałów wykutych w skale na poziomie 50 metrow poniżej gruntu) sprowadzala wode z rzeki splywajacej z gor Atlas, system ten zasilal miasto przez 900 lat do początków XX wieku. Do połowy XII wieku zieloną osadą na piasku rządzili Almorawidzi - wtedy to rozprawiły się z nimi plemiona berberyjskie z gór z dynastii Almohadow.Za ich rządów Marrakesz pozostał stolicą kraju. Już na początku XIII wieku imperium Almohadów rozpadło się i Marrakesz znalazł się w ogniu wojen domowych.Dopiero w 1270 królowie nowej dynastii Merynidów zaszczytną funkcję głównego miasta Maroka przypisali Fezowi. Historia często kołem się toczy w XVI wieku wraz ze wzrostem wpływów kolejnej dynastii - Saadytów - Marrakesz ponownie stał się stolicą Maroka. Saadyci uczynili z Marrakeszu stolicę wielkiego imperium sięgającego od południowej Portugalii aż po Timbuktu, przejmując tym samym kontrolę nad najważniejszymi trasami karawan w tej części świata, leżało na skrzyżowaniu trzech głównych szlaków karawanowych z czarnej Afryki, którymi wielbłądy transportowały kość słoniową, heban, kamienie szlachetne i czerpało z tego korzyści towarowe oraz finansowe. Nazywane było wtedy nawet Bagdadem Południa. W tych czasach na zlecenie władcy Mulaia Ahmada Al-Mansura powstał w Marrakeszu legendarny pałac Al Badi. Zdobiono go przez 30 lat - porcelaną z Chin, złotymi listkami, klejnotami. Szkoda, że ta budowla nie przetrwała do dziś w takim stanie. Miasto do końca XVII przeżywało swój największy rozkwit. Moulay Ismail, przedstawiciel kolejnej dynastii po Saadytach - rządzących do dziś Alaouitów - przeniósł stolicę do Meknes. A wspaniały pałac Mulaia Ahmada Al-Mansura rozebrał. Budowlę, którą wznoszono trzy dekady, rozmontowywano przez 11 lat. Od XVII wieku rozpoczął się jednak powolny upadek miasta, stopniowo tracącego na znaczeniu jako ośrodka handlowego. Sytuacja miasta poprawiła się nieco pod koniec XIX wieku na krótko przed zajęciem kraju przez Francuzów.Sadze , ze starczy tej skroconej historii Maroka (zainteresowanych odsyłam do poszukiwan w necie).

Dzisiaj stara część miasta (medina) wygląda tak samo jak przed wiekami – niskie domy z maleńkimi oknami lub pozbawione ich (by zapewnić mieszkańcom odosobnienie i ciszę), wąskie zatłoczone uliczki, meczety z wysokimi minaretami, z których muezini nawołują do modlitwy pięć razy dziennie, ogrody za wysokimi murami i ludzie ubrani tradycyjnie w białe lub pasiaste dżillaby, haiki, turbany. Osły taszczące na grzbietach ciężkie tobołki czy ciagnace wyładowane towarami wozki dwukółki, barwnie odziani sprzedawcy wody z pozawieszanymi na szyi miedzianymi szklaneczkami przenoszą nas w odległe czasy.

Koncze opowieści o Maroku i Marakeszu –to moja ostatnia galeria z tej serii , dziekuje za wizyty i komentarze,pozdrawiam Andrzej


Drodzy uzytkownicy portalu WorldBook mija rok mojej obecnosci tutaj z Wami , to dobry czas aby krotko ten okres podsumować.Odwiedziliscie moj profil ponad 2400 razy, pokazalem Wam w 117 albumach ok 5500 moich zdjec z roznych miejsc, aby przekonac sie czy to co pokazje Was interesuje, zrobilem statystyke odwiedzin w ciagu tego mijajacego roku ,oto jaki jest wynik -nieco ponad 40.000 wejsc na moje galerie ,dzieki . Najwiekszym Waszym zaintersowaniem cieszyly sie 3 albumy o tematyce sakralnej -ponad 1200 wejsc na album z rzymskimi kosciolami ,ponad 1100 wejsc na album z katedry w Granadzie i ponad 800 wejsc na album z rzymskimi bazylikami . W nadchodzacym Nowym Roku planuje kilka kolejnych wypadow w rozne strony poludnia Europy odwiedze Paryz , Madryt, Lizbone może na wiosne wroce do Maroka a wiec pewnie powstana z tego kolejne nowe albumy oraz pokaze Wam wiecej albumow z Wielkiej Brytanii (gotowych do prezentacji jest ok 50) tylko brak wolnego czasu mnie ogranicza przed ich edycja . Z okazji Nowego Roku zycze Wam, wielu ciekawych wypraw, przygod, oraz nowych galerii na tym przyjaznym portalu ,pozdrawiam z West Midlands (UK), Andrzej
PS gdybyscie chcieli napisac do mnie meila podaje adres: andynanus@yahoo.co.uk
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
niezalogowany użytkownik
ewela ~ewela  (IP:79*****.6)
0 pkt
19.11.2016 czas 21:00
pokaż komentarz
Do Maroka podchodzę jak do jeża:) ale w muzeach ciekawe rzeczy (mnie zwłaszcza ujmują żyrandole, lampy itp. oświetlenia- (imponujące w tych muzeach). Pozdrawiam! Chyba to nie do końca moja bajka :) ale staram się poznawać coraz więcej ten kraj. Nie wiem czy kiedykolwiek odważę się na takie kierunki afrykańskie. E.
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
02.01.2014 czas 13:03
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju. Niestety w Nowym Roku nie udało mi się zwiedzać z Tobą Marakeszu,bo net ledwie zipał i żaden portal mi się nie chciał otworzyć:( Postaram się w najbliższych dniach nadrobić zaległości i pokazać nowy album:) Pozdrawiam:)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
02.01.2014 czas 09:03
pokaż komentarz
Witam w Nowym Roku , przypomnialem sobie, ze w galeriach z Marakeszu nie napialem nic o formalnościach przy wjeździe do Maroka a są dość proste ,wiza nie jest wymagana przy pobycie turystycznym. Przy przylocie do Maroka przed odprawa paszportowa trzeba wypelnic formularz graniczny(rozdawany jest w samolocie przed ladowaniem), podac w nim kilka istotnych informacji takich jak data przylotu, numer lotu, nazwisko, imie, nazwisko rodowe, data i kraj urodzenia, kraj zamieszkania, numer paszportu, zawod wykonywany, cel przyjazdu , miejsce zamieszkania w Maroku (nazwa hotelu, adres), planowany czas pobytu. Odprawa paszportowa jest bardzo wolna, trwa kilka minut dla jednej osoby (odprawa 10 osob przy jednym z okienek trwa ok 30-40 minut, trzeba o tym pamietac przy wylocie aby sie nie spoznic na samolot) oprocz pieczatki wjazdowej wbijany jest do paszportu numer odprawy, ktory jest wpisywany na kwicie wymiany walut, czy na rachunku za zakwaterowanie w hotelu. Wazne, przy wylocie samolotem z lotniska Marakesz- Menara trzeba podbic pieczatka karte pokladowa (boarding pass) na stanowisku odprawy bagazu rejestrowego linii lotniczej nawet jesli posiada sie tylko bagaz podreczny, bez tej pieczatki nie mozna wejsc do hali gdzie bagaze sa przeswietlane i przechodzi sie przez bramke bezpieczenstwa. Bagaze sa przeswietlane ale nie ma takich rygorow jak w Europie (w przeswietlanym bagazu mialem mala butelke wody i nikt na to nie zwrocil uwagi).Moze komus wybierajacemu sie pierwszy raz do Maroka przydaza sie moje informacje, pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
31.12.2013 czas 13:14
pokaż komentarz
Dzięki Andrzeju za albumy z Marakeszu, też tam z pewnością wrócę :) Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku, wielu cudownych podróży i udanego Sylwestra!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi