• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Winchester -miasto
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 18-01-2014 15:43
Wszystkie punkty:176 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.76
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 3420
Winchester -miasto
Witam, zapraszam Was na czesc 1 spaceru po starym historycznym miescie Winchester w południowej Anglii , w części drugiej pokaze katedrę i jej wnętrze.

Historia tego miasta siega prawie 2000 lat kiedy Brytanie okupowali Rzymianie, którzy zalozyli tu oboz wojskowy gdzie stacjonowaly legiony a z czasem zbudowali miasto któremu nadali nazwe Venta Belgarum. Po odejściu Rzymian na początku V wieku osiedlili się tu przybyli z Germanii Saksonowie a ich krol Cedric obok opuszczonego miasta zbudowanego z kamienia przez rzymian utworzyl osade mieszkalna nazywając ja Wintaceaster a w roku 519 uczynil z niej stolice ksiestwa. Saksonowie uprawiali rolnictwo i handel przez prawie 500 lat względnego spokoju. W IX wieku w latach 871-899 panował w Winchester król Alfred Wielki (Alfred the Great)urodził się około 849 roku i jest jedynym królem angielskim Anglo – Sasów który otrzymał przydomek Wielki. Kiedy obejmował władzę, połowa terytorium dzisiejszej Anglii była w rękach Wikingów. Północni najeźdźcy próbowali także podbić Wessex, ale dzięki militarnemu talentowi króla Alfreda Saksoni pokonali ich w decydującej bitwie pod Edington w 878 r. W następstwie przegranej król Wikingow Guthrun musiał przyjąć chrześcijaństwo i tak rozpoczęła się epoka dominacji saksońskiej.
Król Alfred był nie tylko utalentowanym strategiem, zreformował także prawo i patronował Kościołowi. Król samodzielnie tłumaczył klasyczne teksty łacińskie na angielski, propagując wśród poddanych naukę pisania i czytania. Za jego panowania Winchester urósł w potęgę, Alfred był człowiekiem wykształconym, na jego dworze działała szkoła pałacowa, zachęcał on do edukacji ludność także pochodzenia chłopskiego. Zadbał o skodyfikowanie praw i zreformował administrację państwa ( system podatków i danin) co umożliwiło mu stworzenie struktur wojskowych, które pozwoliły skutecznie odpierać ataki Wikingów ( Duńczyków). Uważany jest on za twórcę podstaw państwa angielskiego. Na początku XI wieku (w 1013 roku) silni i licznie przybyli duńscy Wikingowie podbili Anglie a ich krol Sweyn zasiadł na tronie właśnie w Winchesterze. Po jego śmierci nastąpił podział na dwa królestwa Canut (Kanut) panował w Londynie, a Edmund Ironside w Winchesterze po śmierci tego drugiego w 1016 roku Canut został królem, a Winchester znowu stolicą. Kiedy Wilhelm Zdobywca z Normandii pokonał w 1066 roku Harolda, koronował się on na króla w Londynie i Winchesterze, to mnichom z tego miasta zlecił opracować słynną Domesday Book , ale wkrótce skarbiec, a zatem centrum administracyjno finansowe przeniesione zostało do Londynu i Winchester utracil znaczenia polityczne . Winchester był to ośrodkiem religijnym, kultu św Swithuna, i ośrodkiem szkolnym w końcu XIV wieku założono tu jedną z najstarszych szkół w Anglii. Królowa Emma córka Ryszarda księcia Normandii otrzymała w posagu, wychodząc w 1002 roku za mąż za króla Ethelreada, właśnie Winchester ( po jego śmierci wyszła za mąż za króla Canuta, jej syn to król Edward the Confessor. Dziesięć lat później otrzymała ona posiadłość Godbiete, która to była wyłączona spod władzy lokalnej i królewskiej i miała własne prawa i podatki. Emma na łożu śmierci w 1052 roku podarowała posiadłość „ Chrystusowi, św Piotrowi, św Swithunowi po wszeczasy” zwalniając to miejsce od podatków i opłat i stwarzając swego rodzaju oazę dla ściganych przez prawo.

Może wystarczy tej historii , pokaze Wam Winchester dzisiaj jak wygląda , jest tu tyle interesujacych miejsc do zwiedzenia, miasto ma ciekawa architekture i atmosferę. Na głównej ulicy miasta High Street jest parę ciekawych budynków jednym z nich jest God Begot House ,obecny budynek stoi na miejscu budowli z początku XI wieku. Obecnie jest tu restauracja, obok której przez wąską uliczkę można dojść do pubu The Royal Oak , który to chwali się że jest najstarszym barem w Anglii. Obok są ciekawy szachulcowy budynek obecnie jest tu sklep Boots a w XIII wieku była tu królewska mennica, Stary Ratusz z posągiem Królowej Anny obecnie budynek banku z kopią zegara, którego dzwony każdego dnia w tygodniu o godzinie 8 wieczorem wybijają miastu dobranoc kontynuując tradycję z czasów Normańskich. Po drodze warto się zatrzymać przy ozdobnym krzyżu Buttercross jest to miejsce uważane za centrum miasta i dobry punkt na wyznaczenie spotkania. Pomnik ten pochodzi z XV wieku i jest to przypomnienie, że Winchester to miasto targowe a rolnicy z okolicy przyjeżdżali tu sprzedawać swoje wyroby min. masło ( butter) rozkładając produkty naokoło krzyża na stopniach. Na pomniku jest dwanaście postaci min. św. Swithuna, Marii, św. Bartłomieja . Ulica High Street przechodzi w Broadway na końcu której stoi wielki posąg króla Alfreda Wielkiego. Zaraz obok pomnika jest Ratusz – Guildhall, budynek w stylu neogotyckim którego budowę rozpoczęto w grudniu 1871 roku a otwarcie nastąpiło w maju 1873 roku a całe przedsięwzięcie kosztowało 16 000 funtów. Ciekawostką jest, że w tym miejscu był klasztor żeński (Nunnaminster) ufundowany przez wdowę po królu Alfredzie Wielkim - Królową Ealswith, w średniowieczu bardziej znany jako St Mary’s Abbey – po kasacji zakonów za panowania Henryka VIII (1539) teren ten został własnością Korony a parę lat później przekazany został miastu w ramach pomocy w pokryciu kosztów poniesionych w przygotowywaniu ślubu Mary Tudor i Filipa Hiszpańskiego w 1554. Na reszcie terenów klasztornych są ogrody i park miejski (Abbey Gardens).

W niewielkim Winchester jest mnóstwo miejsc do obejrzenia, z XII-wiecznego zamku zostały tylko odkryte fundamenty i jakims cudem uratowany Wielki Hol (Great Hall), który słynie z wiszącej wysoko na ścianie od co najmniej 1463 r XIII wiecznej kopii Okrągłego Stołu Króla Artura, ozdobiony na krawędzi imionami legendarnych rycerzy . Spacer po miasteczku Winchester zakonczylem nad wąziutką, czyściutką ,bystra , rzeczka Itchen. Żyją w niej pstrągi, ale chcąc je łowić, trzeba wykupić w sezonie kawałek rzeki, co kosztuje 5 tys. funtów tygodniowo (amatorów nie brakuje)!

Kolejny punkt zwiedzania miasta to wizyta w katedrze której budowę rozpoczęto w 1079 r , ale o niej w części drugiej, zapraszam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
21.03.2014 czas 14:09
pokaż komentarz
Czy w Wielkiej Brytanii są brzydkie miasta? Pki co wszystkie prezentowane przez Ciebie strasznie mi się podobają!
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
21.01.2014 czas 15:57
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju! Wczorajszy "Blue Monday" dał mi się we znaki,bo podczas przeglądania Twojego albumu siadł mi net na dwa dni:( Być może zawiniła ta nasza paskudna pogoda,bo jakieś kabelki zalało w domu prywatnym.Ale już nadrabiam zaległości.Po miniaturkach widać,że miasto bardzo ciekawe, z zabytkami i bogatą historią,tak jak lubię:)
Wczoraj nie zdążyłam nawet napisać jednego słowa,że tu już byłam:) Poza tym nie wiem co się dzieje,bo ostatnio w każdy weekend portal WB nie chce się otworzyć,a jeśli już to na parę sekund:( Pozdrawiam:)
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
19.01.2014 czas 21:44
pokaż komentarz
Ładne miasto i okrągły stół robi wrażenie. Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
+2 pkt
19.01.2014 czas 12:44
pokaż komentarz
Witam Panow P&P , dzieki za koment , Wam i innym ogladajacym troszke przyblize historie tego zabytku -cytuje informacje znalezione w necie.
Pozbawiony nóg i odrestaurowany cieszy oczy od ponad 700 lat. Waży 1400 kg i ma 5,5 metra średnicy. Na obrzeżu stołu wyrysowane zostały piękna czcionką imiona 24 rycerzy, którzy według jednej z legend przy nim zasiadali. Przy głównym miejscu – wizerunek samego Króla Artura. Król Artur był postacią historyczną, urodził się 7 stycznia 482 roku. Jako celtycki wódz i władca Brytów kontynuował dzieło swojego legendarnego ojca – Uthera Pendragona i gromił wszelkich najeźdźców – Sasów, szkockich Piktów oraz irlandzkich piratów zagrażających Brytanii, która od niedawna nie była już rzymską prowincją. Waleczność i dokonania Króla Artura stały się źródłem inspiracji dla poetów i zaczynem do powstania legend arturiańskich, w tym również legendy o mężnych rycerzach i okrągłym stole. Kształt stołu miał eliminować spory o pierwszeństwo miedzy rycerzami, każdy przy nim był równy a jedno miejsce zawsze pozostawało puste – dla rycerza, który odnajdzie Świętego Graala – zaginiony kielich, z którego pił Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Poszukiwanie Graala było główną misją Rycerzy Okrągłego Stołu, w wolnych chwilach brali udział w wyprawach krzyżowych i podkradali sobie białogłowy. Zgodnie z niektórymi podaniami wszystkich rycerzy Artura było 150 a miejsce każdego z nich przy stole było oznaczone złotymi literami. Stół związany był ściśle z tradycją chrześcijańską. Nawiązywał do stołu wykonanego przez Józefa z Arymatei specjalnie na Ostatnią Wieczerzę który posłużył jako wzór Merlinowi, twórcy Okrągłego Stołu Króla Artura. Czarodziej Merlin zbudował pierwotnie ten stół dla Uthera Pendragona, a ten dopiero przekazał go synowi – Arturowi i jego rycerzom. Stół był prawdopodobnie jednym z wielu, jakie w średniowieczu budowano specjalnie na potrzeby turniejów rycerskich wzorowanych na legendach arturiańskich. Pozdrawiam ze slonecznej i cieplej dzisiaj Anglii , Andrzej
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
19.01.2014 czas 12:06
pokaż komentarz
Bardzo klimatyczne miasto.
Myślałem, że to tablica do darts' ów ;))))
pozdrawiam
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
19.01.2014 czas 11:18
pokaż komentarz
Bardzo ciekawe i ładne miasto.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi