• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kalwaria Zebrzydowska. Bazylika i Klasztor OO.Bernardynów oraz Dróżki Kalwaryjskie.
Halszka Halszka
Halszka
Data: 23-03-2016 21:57
Wszystkie punkty:131 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.80
Głosy: brak
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1865
Kalwaria Zebrzydowska. Bazylika i Klasztor OO.Bernardynów oraz Dróżki Kalwaryjskie.
Kalwaria Zebrzydowska to miasto w Małopolsce,miejsce Sanktuarium Pasyjno-Maryjne.Otoczona lasami Kalwaria Zebrzydowska to małe miasteczko położone nad rzeką Skawinką na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Jest jednym z najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Rokrocznie kilkaset tysięcy wiernych i turystów odwiedza bowiem znajdujące się tu Sanktuarium Pasyjno - Maryjne oo. Bernardynów.

W skład słynnego kompleksu wchodzą Klasztor Bernardynów, Bazylika Matki Boskiej Anielskiej oraz zespół 42 kapliczek i kościółków (tzw. Dróżki). Całość datowana na XVII i XVIII w., powstała w stylu manierystyczno-barokowym. W 1999 r. kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Położone tuż obok klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej dróżki to połączenie piękna małopolskiej przyrody, miejsca kultu z bogatą historią. Powstanie dróżek zawdzięczamy Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w roku 1600 kazał zbudować pierwszą kaplicę. Dziś dróżki liczą 42 obiektów i są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
Dróżki są rozłożone na obszarze 6 km² i mają długość około 5 km., 42 kaplice i kościoły Dróżek Pana Jezusa oraz Matki Boskiej, wybudowane są na wzór obiektów z Ziemi Świętej, a poszczególne miejsca odpowiadają nazwom miejsc w Jerozolimie.

Szczególnie licznie pielgrzymi przybywają na dróżki w święta Maryjne: Matki Bożej Anielskiej (2 VIII), Narodzenia Matki Bożej (8 IX) i zwłaszcza na kilkudniowe uroczystości Wniebowzięcia. Jest to bowiem największa uroczystość w Kalwarii Zebrzydowskiej i jedna z największych tego rodzaju w Polsce. Obecnie główna uroczystość Wniebowzięcia odbywa się w niedzielę po 15 sierpnia, a sam odpust rozpoczyna się we wtorek przed tą niedzielą.

Święta związane z Męką Pańską,a w szczególności jej inscenizacja odbywają się w Wielki Piątek.
Zapraszam do Kalwarii Zebrzydowskiej,bo wypada znać to miejsce.


Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
24.03.2016 czas 21:13
pokaż komentarz
Witaj Andrzeju! Cieszę się,że zajrzałeś do Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze przed świętami:) W Kalwarii Zebrzydowskiej byłam kilka razy,ale jako turystka.Barokowa bazylika jest wspaniała,ale w środku zawsze pełno pątników albo jest msza,więc trudno o zdjęcia.Może nast. razem uda się więcej zdjęć zrobić. Natomiast spacer Dróżkami Kalwaryjskimi to czysta przyjemność w "tak pięknych okolicznościach przyrody" :)) Pozdrawiam świątecznie:)) Halina
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
+1 pkt
24.03.2016 czas 17:34
pokaż komentarz
Witaj Halinko, o Kalwarii Zebrzydowskiej slyszalem ale nigdy tam nie bylem, dzieki, ze pokazujesz takie miejsca w Polsce, szkoda, ze tak malo pokazalas wnetrza Bazyliki bo jest bardzo interesujaca, pozdrawiam z Birmingham ,Andrzej
ostanio edytowany: 2016-03-24 17:35:46
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi