• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Paryż czesc 1-lutowy spacer po miescie
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 21-02-2014 14:00
Wszystkie punkty:170 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.63
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 4454
Paryż czesc 1-lutowy spacer po miescie
Witam, poniewaz na portalu wieje nuda (mozna by zacytowac tekst z kultowego filmu Rejs, …. nuda, nuda, nic sie nie dzieje…postanowilem wrzucic cos swiezego – pokaze Wam pierwsza z serii galerie z lutowego Paryza a w niej zdjecia ze spaceru ulicami mojego ulubionego miasta przy pochmurnej i deszczowej pogodzie, w czesci opisowej zacytuje fragmenty z przewodnika po Paryzu ktory znalazlem w necie (nie jestem jego autorem) opisujace pokazywane ulice, place, budynki . W dzisiejszej galerii pokaze Wam Most Aleksandra , Palace Duzy i Maly , Plac Concorde i ulice Champs-Élysées –zapraszam Andrzej

PS w kolejnych czesciach pokaze Wam Palac Inwalidow z grobem Napoleona, Dzielnice Lacinska i Panteon , wnetrze Katedry Notre-Dame ze skarbami , oczywiscie nie zabraknie prezentacji Luwru w kilku odslonach, dzielnicy artystow Monmartre z katedra Sacre Coeur , Luku Triumfalnego , symbol Paryza Wiezy Eiffla.

Cytuje….
Most Aleksandra III (Pont Alexandre III)
Most ten został wybudowany w latach 1896-1900, a ukończony na otwarcie Wystawy Światowej. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa, którego syn i następca, Mikołaj II, położył kamień węgielny pod budowę (w październiku 1896). Most nawiązuje do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w roku 1892. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego oraz personifikacje Sekwany i Newy.

Grand Palais (Duzy Palac)
Gmach Grand Palais został wybudowany wraz z Petit Palais i Pont Alexander III w czasie przygotowań do Wystawy Światowej w 1900 r. jako miejsce ekspozycji sztuki francuskiej. Gmach w stylu eklektycznym, nawiązujący do architektury Drugiego Cesarstwa, ma 240-metrową fasadę, zdobioną 20-metrowymi kolumnami jońskimi, jest bogato zdobiony attykami i rzeźbami i przykryty szklanym dachem. Całość wieńczy kopuła z latarnią. Zwieńczenie dachu tworzą kwadrygi autorstwa Georgesa Recipona. W salach o łącznej powierzchni ok. 5000 m2 utworzono Galeries nationales du Grand Palais, w których organizowane są prestiżowe wystawy czasowe.W 1937 r. w zachodniej części Grand Palais otworzone zostało muzeum techniki o nazwiePalais de la Découverte (Pałac Odkryć ).

Petit Palais (Maly Palac)
Jest siedzibą Musée des Beaux-Arts de la ville de Paris (Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryża. Zbiory pochodzą z darów prywatnych i zakupów miasta Paryża. W muzeum organizowane są także prestiżowe wystawy dzieł sztuki dawnej i współczesnej ze zbiorów francuskich i obcych.

Place de la Concorde
Plac Zgody, usytuowany na wschodnim krańcu av. des Champs-Élysées, w osi ogrodu Tuileries, na powierzchni 8 ha, nosił początkowo imię króla Ludwika XV. Obecna nazwa wydaje się gorzką ironią, biorąc pod uwagę to, co działo się tu podczas rewolucji. Centralne miejsce zajmowała gilotyna – właśnie na pl. de la Concorde odbywały się najbardziej widowiskowe egzekucje. Najpierw „wykonano wyrok” na pomniku Ludwika XV. Potem, 21 I 1793 r., w pobliżu dzisiejszego pomnika miasta Brest ustawiono szafot i ścięto Ludwika XVI. Przez przeszło dwa lata na bruk placu Rewolucji (jak go wówczas nazwano) spadło prawie 1300 głów, w tym królowej Marii Antoniny (16 X 1793). Stracono także siostrę króla, Elżbietę, a potem wodzów rewolucji Dantona, Lavoisiera, Saint-Justa... Jednym z ostatnich, który położył głowę na gilotynie, był architekt rewolucji i jeden ze współodpowiedzialnych za jej zbrodnie – Maximilien Robespierre. „Zgoda” w nazwie tak placu, jak i mostu, pojawiła się dopiero w 1795 r., kiedy to oficjalnie zakończono rządy rewolucyjnego terroru. Na środku stoi autentyczny obelisk Ramzesa II ze świątyni Amona w Luksorze (XIII w. p.n.e.), darowany Paryżowi przez wicekróla Egiptu Mohameda Alego w 1936 r. Obelisk otacza niewielki placyk wyłączony z ruchu samochodowego, skąd najlepiej jest rozejrzeć się po pl. de la Concorde i jego okolicy. Obecny kształt placu pochodzi z lat 1836–1846 i jest dziełem architekta Jacoba-Ignaza Hittorfa, który umieścił tu dwie fontanny (wzorowane na fontannach placu św. Piotra w Rzymie) i ozdobne kandelabry.Na ośmiu cokołach stanęły alegoryczne rzeźby przedstawiające personifikacje głównych miast Francji.

Champs Elysée - Pola Elizejskie
Jest to najsłynniejsza ulica Paryża, jednocześnie jedna z najsłynniejszych w świecie. Łączy ona na długości 1910 m Plac Zgody (Place de la Concorde) z Placem Generała de Gaulle’a (Place de l’Étoile – Charles de Gaulle). Na miejscu obecnych Pól Elizejskich do roku 1616 były pola uprawne, przez które Maria Medycejska poprowadziła drogę wysadzaną drzewami. W roku 1640 drogę tę przedłużono z Luwru do Ogrodu Tuileries, a w roku 1724 do Placu Gwiazdy. W XVIII wieku aleja stała się modnym deptakiem spacerowym i miejscem spotkań arystokracji. Pola Elizejskie zostały wchłonięte przez aglomerację Paryską dopiero w roku 1828. Aleja została zaopatrzona w tym czasie w chodniki, oświetlenie gazowe i fontanny. Dziś Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami, kinami i ekskluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów. Koniec cytatow

Zapraszam do wspolnego spaceru po Paryzu , jutro czesc II- dzielnica artystow Monmartre z katedra Sacre Coeur, pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza