• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Paryż -Palac Inwalidow i Muzeum Armii
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 28-02-2014 06:09
Wszystkie punkty:167 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.57
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 3637
Paryż -Palac Inwalidow i Muzeum Armii
Witam w czesc 4 spaceru po Paryzu , w tej galerii pokaze Wam wielki kompleks budynków usytuowany w 7 dzielnicy Paryża, w sąsiedztwie mostu Aleksandra III , na lewym brzegu Sekwany zwany Palacem Inwalidow wraz z Muzeum Armii .Ogrom budowli podkreśla przylegający od północy ogród, pl. des Invalides i ciągnąca się aż do Sekwany imponująca aleja (prawie pół kilometra długości i 250 m szerokości) – Esplanade des Invalides.

W czesci opisowej przyblize historie Palacu. . Zapraszam Andrzej

W czasie moich odwiedzin w Palacu na glownym placu odbywaly sie jakies uroczystosci wojskowe , bylo troche wyzszych stopniem oficerow , poczet sztandarowy i orkiestra. Obecnie w Pałacu Inwalidów znajduje się jedno z największych muzeów wojskowych we Francji - Muzeum Armii.(ponad 500.000 eksponatow) Ponadto na terenie tym można zwiedzić Muzeum Orderu Wyzwolenia (Musee de l"ordre de la Liberation) oraz Muzeum Map i Makiet (Musee des Plans-reliefs), katedrę Saint-Louis oraz oczywiście słynny kościół du Dôme, pod którego kopułą znajduje się grób Napoleona Bonaparte.

Na poczatek troche historii tego miejsca , cytuje teksty znalezione w necie ...
...W 1670 roku Ludwik XIV zainicjował budowę Pałacu Inwalidów (Hôtel des Invalides), który przeznaczony był do przyjęcia weteranów wojennych. Był to pierwszy budynek tego typu w Paryżu. Prace przebiegały pod kierunkiem architekta Libéral Bruant. Już od 1674 roku w budynku pojawili się pierwsi żołnierze. W 1677 roku rozpoczęła się budowa kościoła, który następnie został podzielony na Kościół Żołnierzy (église des Soldats) oraz Kościół du Dôme (église du Dôme). Budowa przebiegała pod kierunkiem architekta Jules Hardouin-Mansart aż do 1706 roku. Pałac Inwalidów pełnił funkcje hospicjum, szpitala, koszar i klasztoru. Pod koniec XVIII wieku znajdowało się tu ok. 4000 pensjonariuszy ( krotko nawet do 6000). W czasach Konsulatu oraz Cesarstwa Napoleon Bonaparte, który był opiekunem Pałacu Inwalidów, przekształcił kościół Saint-Louis w narodowy panteon militarny. W 1840 roku w Pałacu Inwalidów, pod kopułą Kościoła du Dôme umieszczone zostały zwloki Napoleona, które 21 lat później spoczęły w grobowcu w krypcie.

Muzeum Armii (Musée de l'Armée)
Na zbiory składają się: zbrojownia (gdzie w 1789 roku rewolucjoniści zarekwirowali 30 tysięcy muszkietów potrzebnych do szturmu Bastylii), ciekawa kolekcja obrazów i działy poświęcone obu wojnom światowym.
Muzeum poświęcone jest sztuce i technice militarnej oraz historii wojskowości na całym świecie. Bogata kolekcja liczy ponad 500 tysięcy eksponatów. Muzeum podzielone jest na kilka działów, wśród których można wymienić między innymi: - Broń i zbroje : ekspozycja ta przedstawia ewolucję broni służącej do obrony i ataku.W muzeum są sale okresu rycerskiego, są nawet zbroje chińskie i japońskie! Jest broń z epoki kamienia, żelaza, starożytności, kusze i luki – do wyboru do koloru. Mnogość eksponatów jest momentami przytłaczająca. – Godła i artyleria : eksponaty artyleryjskie są rozmieszczone wokół Dziedzińca Honorowego, - I wojna światowa : makiety i mapy sztabowe ukazują fazy I wojny - II wojna światowa : tej części poświęcono trzy piętra.
Ekspozycja przybliża dzieje wojskowości od starożytności do II wojny światowej. Można tam obejrzeć broń, zbroje i mundury, nie tylko francuskie. W sali Franciszka I warto zwrócić szczególną uwagę na piękne zbroje od XIV w., m.in. króla Franciszka I i przyszłego króla Henryka II. W sali Henryka IV wystawiono niemieckie i włoskie zbroje paradne przeznaczone do udziału w turniejach, walki konnej i pieszej.
W sali orientalnej wzrok przyciąga strój wojenny cesarza chińskiego. Na II piętrze znajdują się osobne sale poświęcone historii I i II wojny światowej. Placówka szczyci się także bogatymi zbiorami malarstwa batalistycznego. W lewym (wschodnim) skrzydle prezentowana jest historia flagi francuskiej od czasów Ludwika XIV do XX w., można tam również zapoznać się z historią kompleksu. Na II i III piętrze pokazano historię broni białej i palnej od 1680 r do współczesności, a także ewolucję umundurowania żołnierzy i oficerów. Dużo miejsca poświęcono dziejom rewolucji i cesarstwa. Kolekcję uzupełniają zdobyczne armaty z XVII–XIX w., w tym bateria 18 dział pruskich zdobytych przez Napoleona w 1805 r. oraz dwa niemieckie czołgi zdobyte w 1944 r. (wystawione w pałacowych ogrodach od strony Esplanady).
Generalnie – jest co oglądać.

Muzeum Orderu Wyzwolenia
Ekspozycja prezentuje dzieje bohaterów francuskich i ważne wydarzenia ruchu oporu. Znajdują się tutaj dokumenty, zdobyczne trofea, relikwie i inne interesujące eksponaty.

Muzeum Map i Makiet
Makiety (skala 1:600) miast, portów i fortec służyły do analiz strategii wojskowej, a dokładniej do analiz oblężenia i zdobycia danego miasta. Pierwsze powstały na zamówienie Ludwika XIV.

Przed Pałacem Inwalidów oraz na jego wewnętrznym dziedzińcu turystów witają armaty, zdobyte przez Francuzów podczas wojen napoleońskich.Na dziedzincu Napoleon odbywał przeglądy oddziałów swoich weteranów. Dziedziniec otoczony jest przez dwupoziomowe krużganki. Dekoracja dziedzińca jest skromna: motywy militarne okalające lukarny w dachu, rumaki depczące atrybuty wojny w jego rogach... Pośrodku wznosi się posąg Małego Kaprala, który w XIX w. przez kilka lat wieńczył kolumnę na placu Vendome.

Czekam na wasze opinie i komentarze. Jutro w sobote 1 marca w nastepnej czesci (5) pokaze Wam centralny punkt paryskiego Pałacu Inwalidów, kościół du Dôme z grobem Napoleona Bonaparte i jego dowodcow Zapraszam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
20.03.2014 czas 17:53
pokaż komentarz
Zgadzam się z Tobą, choć osobiście nie jestem jego fanką :) Słyszałam gdzieś ostatnio, że wbrew obiegowej opinii Napoleon nie był wcale niski - biorąc poduwagę przeciętny wzrost w jego czasach, miał nawet powyżej średniej. Ładne zdjęcia i album :) Pozdrawiam!
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
06.03.2014 czas 10:36
pokaż komentarz
Zabytek pierwsza klasa. Niemały.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi