• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Paryż Luwr cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 14-03-2014 18:22
Wszystkie punkty:160 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.42
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 4727
Paryż Luwr cz-1
W tej startowej galerii z Luwru pokaze Wam Muzeum z zewnatrz w pochmurna i deszczowa pogode , 3 skrzydla Luwru (lewe nosi imię kardynała Richelieu, skrzydło środkowe – Sully, prawe skrzydło nazywa sie Denon, stojacy w poblizu Luwru - Luk Triumfalny Arc de Triomphe du Carrousel , 20 metrowa szklana piramide pod ktora znajduje sie glowne wejscie do Muzeum na Placu Napoleona, druga odwrocona szklana piramide , oraz przepych wnetrz komnat krolewskich Napoleona III. Muzeum jest olbrzymie a ilość dziel sztuki oszołamia. Nie sposób ogarnąć tego wszystkiego przy jednej wizycie . Wśród plątaniny korytarzy , poziomow, skrzydel łatwo się zgubić mimo folderu z mapką, zapraszam Andrzej

Luwr znajduje sie w samym sercu Paryza między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries w Pierwszej DzielnicyParyza, przez osiem wiekow rezydowali tu krolowie i cesarze Francji. Pierwotnie miejsce to wybrane przez krola Filipa Augusta na budowe fortecy nosilo nazwe Lupara byc moze byla tu psiarnia z psami do polowan na wilki. Pod koniec XII wieku (1190r.) rozpoczela sie budowa fortecy sluzacej do obrony Paryza nazwanej Luwrem. Z uplywem wiekow forteca obronna zmienila sie w najwiekszy palac . Podczas rewolucji francuskiej Zgromadzenie Narodowe wydało dekret o zamienieniu pałacu na Muzeum. Dzisiaj Luwr to jedno z największych muzeów na świecie oraz najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie.Miedzynarodowa kariere Luwr zrobil jako Muzeum , skarbiec swiatowych dziel w dziedzinie malarstwa , rzezby czy artefaktow zagrabionych w wiekszosci z Egiptu.

Łuk Triumfalny Arc de Triomphe du Carrousel
Łuk został zaprojektowany na zlecenie cesarza Napoleona przez Charlesa Perciera i Pierre'a Fontaine'a i był wzorowany na łuku Konstantyna w Rzymie. Upamiętnia on wojskowe i dyplomatyczne zwycięstwa Napoleona, m.in. bitwę pod Austerlitz, poddanie Ulm, pokój w Preszburgu i traktaty tylżyckie. Budowę przeprowadzono w latach 1806-1808. Początkowo na szczycie łuku były ustawione cztery konie z fasady weneckiej bazyliki świętego Marka, ale zostały zwrócone Wenecji w 1815 roku i zastąpione przez kwadrygę zaprojektowaną przez François Bosio. Po obu stronach kwadrygi stoją rzeźby zwycięstwa.

Szklana Piramida Luwru. Pomysłodawcą powstania piramidy był prezydent Francji François Mitterrand. Projekt konstrukcji wykonał Ieoh Ming Pei. Piramida ma 20,6 m wysokości, a bok podstawy ma 35 m. W piramidzie znajdują się 603 tafle szklane o kształcie rombu i 70 tafli trójkątnych, co daje łącznie 673 elementy. Pod piramidą znajduje się główny hall wejściowy do muzeum, z którego prowadzą trzy podziemne ścieżki do poszczególnych skrzydeł pałacu. Półpiętro każdej z nich zadaszone jest dodatkową małą piramidką.
Kolejna duza szlana piramida jest odwrócona kopią głównej piramidy na dziedzińcu pałacu a jej celem celem jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia.. Masa piramidy wynosi 30 ton , a tafle szklane mają grubość 3 cm. Jej wierzchołek zawieszony jest około 140 cm nad ziemią, a pod nim znajduje się mała piramida kamienna.

Wędrując między salami wystawowymi dotarliśmy do prywatnych apartamentów Napoleona III w tym salonu audiencyjnego,pokoju jadalnego , sypialn itp. przypominających nam, że Luwr był niegdyś pałacem królewskim, zanim zamienił się w muzeum. Apartamenty znajduja sie na II pietrze skrzydla Richelieu, pelno tu barokowego wystroju, szamerowanych złotem portretów francuskich królów i innych ważnych osobistości oraz ściennych malowideł i stiukowych rzeźb, krysztalowych zyrandoli - wystawione są gabloty z pamiątkami pozostawionymi przez królewskich mieszkańców Luwru, w tym szkłem i zastawami stołowymi- bogato sobie zyli tutaj panowie Francji.

Zapraszam na wirtualny spacer po Luwrze, jutro w kolejnej odslonie pokaze Wam kolekcje egipska nastepnie kolekcje rzezby, a w ostatniej kolekcje malarstwa, pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
31.07.2017 czas 20:56
pokaż komentarz
Piękny Luwr, wart grzechu:) uczta dla oczu! Super zdjęcia i ujęcia-boska fontanna! Pozdrawiam, E.
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
19.03.2014 czas 11:52
pokaż komentarz
Pięknie tu u Ciebie. Znaczy się w Paryżu.
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
19.03.2014 czas 10:28
pokaż komentarz
Zatłoczony jak zwykle, ale i tak warto...
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
16.03.2014 czas 09:03
pokaż komentarz
Otoczenie z tłumami pod szklaną kopułą bardziej przypomina schludny dworzec niż jedno z najsłynniejszych muzeów świata:)
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
14.03.2014 czas 19:17
pokaż komentarz
Dzięki za spacerek po Luwrze, czekam na Egipt :) Pozdrawiam serdecznie
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi