• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Paryż Luwr-cz-2 kolekcja egipska
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 15-03-2014 09:22
Wszystkie punkty:155 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.31
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:148 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 4612
Paryż Luwr-cz-2 kolekcja egipska
Zapraszam do drugiej czesci wirtualnego spaceru po Luwrze, dzisiaj pokaze Wam niewielki fragment bardzo bogatej kolekcji egipskiej.

Skarby faraonów wzbudzały zainteresowanie zwykłych śmiertelników od niepamiętnych czasów. Królewskie groby okradane były już w starożytności, natomiast w czasach nowożytnych bogactwami Egiptu zainteresowały się dodatkowo mocarstwa Europy Zachodniej. Jeśli chodzi o Francję , to kampanię na rzecz wywożenia, a później nabywania egipskich dzieł sztuki zapoczątkowała kampania egipska Napoleona (1798 – 1801). W jej trakcie znaleziono, a później wywieziono m.in. słynny kamień z Rosetty (dziś w Muzeum Brytyjskim), na podstawie którego francuski egiptolog Jean – Francois Champollion odczytał hieroglify. Przez cały XIX wiek zbiory egipskie się powiększały, a wielkie zasługi miał w tym względzie egiptolog August Marietti – jednocześnie założyciel Muzeum Egipskiego w Kairze (to on sprowadził do Francji m.in. Siedzącego skrybę z Sakkary).

Dział egipski muzeum Luwru został stworzony przez Jean Francois Champollion (1790-1832), twórcę egiptologii. Dział zawiera ponad 50,000 dzieł datowanych od 4,000 p.n.e. do IV w n.e., stanowiących dziedzictwo cywilizacji zamieszkujących deltę i dolinę dolnego Nilu, od początków do czasów Kleopatry. Kolekcja dzieł sztuki egipskiej w Luwrze wyróżnia się oprócz największej tego typu kolekcji na świecie swoim przeglądowym charakterem, obejmuje ona wszystkie epoki historyczne Starożytnego Egiptu; Starego Państwa, Średniego Królestwa, Nowego Państwa, Egiptu w dobie Cesarstwa Rzymskiego, Ptolemeuszy, Koptów i Bizancjum.Punktem wyjścia dla rozwoju zbiorów była kolekcja królewska aczkolwiek już w okresie napoleońskim kolekcja gwałtownie wzrosła, dzięki wyprawie ekspedycyjnej Napoleona wraz z Dominique Vivant, późniejszym dyrektorem Luwru.Odtąd dzięki szeroko zakrojonym badaniom i odkryciom archeologicznym zbiory egipskie wzrastały. Jean-François Champollion, egiptolog, odkrywca m.in. kamienia Rosetty, zainicjował kampanię nabywania dzieł sztuki, w tym trzech wielkich kolekcji: Duranda, Salta i Drovettiego; liczących ponad 7,000 wyrobów artystycznych. Król Karol X zarządził dekret o utworzeniu specjalnego działu obejmującego zbiory egipskie, które wciąż wzrastały m.in. przez nabytki Augusta Mariettego, założyciela Muzeum Egipskiego w Kairze. Mariette, przeprowadził liczne odkrycia na terenie Memphis i Sakkary, co zaowocowało m.in. odkryciem Siedzącego skryby."Strzeżona" przez Wielkiego Sfinksa z ok. 2000 p.n.e., kolekcja zbiorów sztuki egipskiej mieści się w 20 salach ekspozycyjnych. Są to dzieła malarstwa na papirusie, mumie, malowane stele nagrobne, narzędzia, odzież, biżuterię, gry, instrumenty muzyczne oraz militaria.Przykładami okresu archaicznego i Starego Państwa są m.in. Sztylet Gebel-el Arak z ok. 3400 r. p.n.e., Siedzący Skryba, oraz Głowa króla Djedefre. Sztukę Średniego Państwa, "znaną z jej złotych dzieł i posągów", charakteryzującą się pewną idealizacją egzemplifikują łupkowa figura Amenemhatankh oraz drewniany Ofiarujący. Sztukę Nowego Państwa i sztukę koptyjską reprezentują m.in. figura bogini Neftydy i piaskowcowe przedstawienie bogini Hathor które są świadectwem prosperity i bogactwa Nowego Państwa

Pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
19.03.2014 czas 11:54
pokaż komentarz
Jaaaacie, ale super. Jak widzę takie cudeńka...... nie będę kończył. Andrzej tak trzymaj. Pozdrawiam.
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
17.03.2014 czas 14:18
pokaż komentarz
Kusisz Andrzeju Paryżem i Luwrem:) Już nadrabiam u Ciebie zaległości w zwiedzaniu i oglądaniu. Dziękuję za wirtualną podróż i pozdrawiam:)
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
15.03.2014 czas 19:37
pokaż komentarz
W świetle tego co się dzieje w Egipcie, to wielkie szczęście, że te wszystkie skarby zostały wywiezione. Dzięki Andrzeju i pozdrowienia
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi