• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Paryz Luwr-cz4-Malarstwo
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 21-03-2014 15:21
Wszystkie punkty:155 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.31
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:150 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 3405
Paryz Luwr-cz4-Malarstwo
Witam w ostatniej czesci podrozy po najslynniejszym muzeum swiata –paryskim Luwrze , dzisiaj zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami pokaze Wam niewielki fragmencik przebogatych zbiorow swiatowego malarstwa (6000 dziel z czasow od XIII do XIX wieku). Z tego 1200 obrazow jest dzielem malarzy europejskich a ok 5000 malarzy francuskich. Zbiory wloskich artystow pedzla to prywatne kolekcje królów Franciszka I oraz Ludwika XIV oraz zdobycze wojenne Napoleona (zagrabione w roznych krajach), niewielka czesc stanowia dary od kolekcjonerow prywatnych i zakupy na aukcjach dziel sztuki.

Kolekcję dzieł włoskiego renesansu nabył król Franciszek I w tym dzieła Rafaela i Michała Anioła, którą przywiózł do monarchy sam Leonardo da Vinci. Po wybuchu rewolucji francuskiej, Kolekcja Królewska została w całości zaadaptowana na cele muzealne. Dzieła malarstwa francuskiego i północnoeuropejskiego znajdują się w skrzydle Richelieu oraz Cour Carrée; natomiast malarstwo hiszpańskie i włoskie zajmują pomieszczenia pierwszego piętra w pawilonie Denon. Z dzieł pochodzących z kolekcji prywatnych za największą w dziejach Luwru uznaje się Kolekcja La Caze, przekazaną w 1869 przez Louisa La Caze. Ofiarodawca podarował 584 obrazów w tym wybitne dzieła francuskich malarzy

Cytaty znalezione w necie……
Wczesne malarstwo francuskie reprezentują dzieła gotyckiego malarstwa wśród nich słynna Pieta z Villeneuve-les-Avignon przypisywana Enguerrandowi Quartonowi; Król Jan Dobry (ok.1360), dzieło anonimowego twórcy, przypuszczalnie najstarszy portret w zachodnim malarstwie. Ze Styl piękny reprezentuje Komunia święta i męczeństwo św. Dionizego. Nowożytność egzemplifikuje Ludwik XIV pędzla Hyacinthe Rigaud, bogaty cykl obrazów Nicolasa Poussina w tym Cztery Pory Roku, Natchnienie poety, Et in Arcadia Ego; dzieła Georga de la Tour, Oszust z asem karo i Pokutująca Maria Magdalena Dziełami klasycyzmu są Koronacja Napoleona, Przysięga Horacjuszy, Sabinki pędzla Jacques'a L. Davida czy Łaźnia turecka i Wielka odaliska Jeana A.D. Ingres. Przykładami romantyzmu są monumentalne dzieła Eugene Delacroix, Śmierć Sardanapala, Wolność wiodąca lud na barykady oraz chef d'oeuvre Théodora Géricault Tratwa Meduzy. Malarstwo północnoeuropejskiej reprezentują późnośredniowieczne dzieła niderlandzkie i niemieckie: gotyckie obrazy artystów z Kolonii (Mistrz świętego Bartłomieja, Mistrz świętego Seweryna), Autoportret z kwiatem mikołajka Albrechta Dürera, Statek szaleńców Hieronima Boscha, Bankier z żoną Quentina Massysa; oraz obrazy nowożytne artystów z Niemiec, Flandrii i Holandii: Jana Vermeera Koronczarka i Astronom; liczne obrazy Rubensa w tym Historia Marii Medycejskiej ; Rembrandta Archanioł Rafał opuszczający Tobiasza, Wieczerza w Emaus, Batszeba w kąpieli, Ćwierć wołu, ponadto liczne pejzaże, przedstawienia rodzajowe i martwe natury.
Spośród dzieł malarstwa włoskiego wyróżniają się obrazy wczesnego i dojrzałego renesansu, m.in. obrazy Andrea Mantegna (Triumf cnoty, Matka Boska Zwycięska ) i Giovanni Bellini. Największa kolekcja malarstwa Leonarda da Vinci znajduje się w Luwrze w tym Mona Lisa, Święta Anna Samotrzeć, Święty Jan Chrzciciel, oraz Madonna w grocie. Spośród obrazów Rafaela m.in. Piękna Ogrodniczka, Portret Baldassare Castiglionego, Święty Michał pokonuje szatana. Manieryzm reprezentują dzieła Guido Reniego zaś barok przede wszystkim Carravaggia: Wróżenie z ręki i Śmierć Marii. Przykładami malarstwa weneckiego są dzieła Paolo Veronese w tym monumentalne Gody w Kanie Galilejskiej, liczne obrazy Tycjana, m.in. Madonna z króliczkiem, Złożenie do grobu i Cierniem Koronowanie

Kolejny cytat….(www.pejzazzportretami.pl.)
Jeszcze 10 lat temu turyści odwiedzający Luwr mogli Mona Lisę podziwiać z bliska. Przed dotykiem publiczności chroniła ja tylko pancerna szyba. Dziś niestety do obrazu nie da się podejść już tak blisko. Względy bezpieczeństwa zostały mocno zaostrzone. Nie tylko jednak Mona Lisa jest ochraniana w Luwrze. Jako, że niemal wszystko co tam można zobaczyć, może stać się łatwym kąskiem dla złodziei i „miłośników” wszelkich dzieł sztuki, Luwr zadbał o zabezpieczenie dla wszystkiego, co posiada. Oczywiście o wielu rzeczach nie mówi się głośno. Wynika to z bezpieczeństwa. Nie można przecież ujawniać procedur podejmowanych na wypadek próby kradzieży czegokolwiek. Luwr ma doskonale wypracowaną drogę postępowania na wszelkie możliwe wypadki. Mówi się nawet o tym, że gdy z różnych przyczyn Mona Lisa zostanie w jakikolwiek sposób zagrożona, nie tylko kradzieżą, ale choćby wybuchem bomby, w ciągu sekund włączają się systemy, które powodują, że automatycznie zjeżdża ona do podziemi muzeum, gdzie przygotowana jest dla niej specjalna sala pozwalająca jej przetrwać największe klęski. Luwr zadbał także o ekipę, która w ciągu siedmiu minut musi stawić się w muzeum w przypadku zagrożenia. W jej podziemiach ponadto można poruszać się samochodami, dzięki czemu w najtrudniejszych chwilach można szybko i bezpiecznie obrazy i inne eksponaty wywieźć w nieznane miejsca. Jak więc widać Luwr zadbał o to, by stać się miejscem, w którym wszelkie dzieła sztuki będą bezpieczne i pozbawione zagrożenia nie tylko ze strony złodziei, ale i innych sytuacji losowych. Wiele innych mniejszych muzeów może tylko tego pozazdrościć i starać się choćby w najmniejszym zakresie pewne rozwiązania wprowadzać u siebie. Im więcej ochrony dzieł sztuki, tym większa pewność, że będą one cieszyć oczy kolejnych pokoleń.

Są takie obrazy, które są rozpoznawalne na całym świecie. Poza tym budzą zachwyt niemal całego świata od nawet setek lat. Oczywiście tych najbardziej znanych dzieł nie można zakupić na własność, trudno je nawet dotknąć. Z tej też racji nie ma możliwości wystawienia ich na aukcji, a tym bardziej ustalenia wartości. Obrazy te w większości są bezcenne. Można je więc zobaczyć tylko i wyłącznie w muzeum lub w podobnych obiektach. Niewątpliwie pierwsze miejsce na liście najważniejszych obrazów na całym świecie zajmuje Mona Lisa Leonarda da Vinci. Jest to działo, które od zawsze przyciągało uwagę i uważane było za jedno z najbardziej tajemniczych. Nie ma więc zupełnie co się dziwić, że obraz ten co roku przyciąga wielkie miliony do Luwru, w którym to się znajduje. Kolejne miejsca w różnych zestawieniach wyglądają inaczej. W zależności od tego, kto je sporządza zawsze minimalnie się różnią. Nieprzerwanie są to jednak zawsze praktycznie te same wielkie dzieła sztuki, tylko przedstawione w odmiennej kolejności. Najważniejsze jednak jest to, że w zdecydowanej większości wszelkich rankingów to właśnie Mona Lisa jest zawsze numerem jeden. Pośród innych dzieł zasługujących na szczególną uwagę z pewnością nie może zbraknąć malowideł Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Salwadora Dali. Któż bowiem nie zna pięknych Słoneczników, Panien z Avignon czy Płonącej Żyrafy. Żaden z nich jednak nie ma szans w porównaniu z popularnością Mona Lisy. W pierwszej dziesiątce znaleźć także powinien się Edward Munch ze swoim „Krzykiem”. Wielokrotnie jest także tak, że w masowej świadomości znajdują się obrazy, które większości jest w stanie rozpoznać, jednak z przypisaniem obrazu do konkretnego autora jest już gorzej. Dokładnie tak jest w przypadku „Narodzin Venus” czy fresku „Stworzenie Adama” z Kaplicy Sykstyńskiej. Niewiele osób także potrafi powiedzieć, kto jest autorem doskonale przecież znanego „Śniadania na trawie”.
Na świecie przecież też giną obrazy Picassa, Muncha czy van Gogha. Podkreślić jednak trzeba, że w zdecydowanej większości dziś się już one odnajdują. Co ciekawe, to jednak to, że po takich kradzieżach wielu nie ma już takiej stuprocentowej pewności, co do autentyczności obrazów. Mówi się nawet, że Mona Lisa w Luwrze szerokiej publiczności prezentowana jest w formie kopii oryginału. Dzisiejsza technika pozwala bowiem podrobić każde dzieło, z każdym nawet najdrobniejszym elementem. Ciekawym faktem jest także to, że wybitne dzieła odnajdują się zazwyczaj przez przypadek. Niestety w dużej mierze dzieje się tak, że przechowywane w niewłaściwych warunkach i źle transportowane zostają już na zawsze uszkodzone. Tak właśnie było w przypadku znanego na całym świecie obraz „Krzyk” Edvarda Muncha. Gdy go skradziono z muzeum przez kilka lat podejrzewano, że został doszczętnie zniszczony. Na szczęście w 2006 roku okazało się, że jednak udało się go odzyskać. Niestety w stanie znacznie gorszym oraz nieodwracalnym. Żadne zabiegi konserwatorskie nie potrafią przywrócić go do wcześniejszego stanu. Ciekawe jest także to, że najczęściej łupem złodziei padają francuskie muzea. W ciągu kilku ostatnich lat wiele z nich straciło prawdziwe dzieła sztuki z powodu niewystarczających zabezpieczeń. Takie kradzieże pozwoliły obnażyć, jak bardzo niedokładnie są chronione prace najsłynniejszych artystów. Policja francuska wyliczyła nawet, że średnio co roku dochodzi do 35 takich włamań, w wyniku których giną wartościowe dzieła sztuki. I nie chodzi tu już tylko o pojedyncze kradzieże. Najczęściej za jednym razem ginie kilka cennych obrazów. Podejrzewa się nawet, że procederem tym zajmują się specjalnie wykwalifikowane grupy przestępcze, niejednokrotnie doskonale znające się na najnowocześniejszych technikach alarmowych i mających powiązania na całym świecie. Obrazy kradzione są przecież z zdecydowanej większości na specjalne zlecenia.

A teraz cytaty na temat slynnego portretu Mona Lisa- Leonarda da Vinci
Mona Lisa" została namalowana na początku XVI wieku na desce z topolowego drewna. Większość pociągnięć pędzlem na jej twarzy i dłoniach jest tak drobna, że nie można ich rozróżnić nawet w promieniach rentgena ani pod mikroskopem. Leonardo stosował czarodziejską niemal metodę malowania zwaną sfumato, czyli "nieostre wykończenie". Kolory i cieniowania przechodziły jedno w drugie bez widocznych połączeń czy zarysów. Mona Lisa została namalowana podczas kilkuset sesji techniką bardzo drobnych, krzyżujących się dotknięć pędzlem, przy czym niektóre miały długość zaledwie jednej czterdziestej milimetra. Warstwy bardzo rozcieńczonej farby olejnej nakładano przez wiele lat i w sumie było ich zapewne trzydzieści. Trudniejsze fragmenty Leonardo malował prawdopodobnie trzymając w jednej ręce pędzel, a w drugiej szkło powiększające. Światło i cień na zagadkowej twarzy i złożonych dłoniach "Mony Lisy" przechodzą od jednego koloru do drugiego bez zauważalnych granic. Nawet najciemniejszy cień na jej skórze wydaje się świecić wewnętrznym blaskiem. Inni renesansowi malarze uzyskiwali zbliżony efekt. Ale Leonardo jako pierwszy wyeliminował wrażenie, że obraz to "pokolorowany" rysunek. Do jego osiągnięć w tej dziedzinie inni artyści zbliżali się, lecz nigdy ich nie przewyższyli. W jednym ze swych traktatów na temat malarstwa Leonardo da Vinci napisał: "Choć kiedy oglądamy obraz z pewnej odległości, znika ostrość konturów, to malarz nigdy nie powinien zaniedbywać sfumato i pozostawiać ostrych, surowych konturów i kształtów". Leonardo zaczął malować "Monę Lisę" w 1503 roku. Pracował nad nią nadal w momencie emigracji do Francji w 1516 roku. Sądzi się, że ukończył dzieło tuż przed śmiercią w 1519 roku. Innymi słowy - namalowanie portretu florenckiej damy Lisy del Giocondo z domu Gherardini zajęło mu prawie dwadzieścia lat. Uważa, że się, że "Mona Lisa" (angielskojęzyczny błąd w pisowni słowa Monna - moja pani) jest jedynym obrazem, z którego Leonardo był zadowolony po ukończeniu.
Leonardo był prekursorem stosowania wolno schnącej farby. W połowie XIX wieku "Mona Lisa" została na nowo odkryta w paryskim Luwrze przez brytyjskich i francuskich pisarzy. Stała się obiektem domysłów i niemal pożądania.

Zapraszam na wirtualny spacer po Wielkiej Galerii-Luwru z dzialem Malarstwa , pozdrawiam z Anglii Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza