• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Paryż Luwr cz-3 rzezba
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 16-03-2014 09:25
Wszystkie punkty:150 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.21
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:148 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 4866
Paryż Luwr cz-3 rzezba
Witam w czesc 3 spaceru po Luwrze , dzisiaj troche zblizen bardzo licznie prezentowanej rzezby. Luwr swym ogromem potrafi zadziwic, wszyscy wiedza, ze zgromadzone tu zbiory to olbrzymia kolekcja, ale rozmiary kompleksu budynkow Luwru byly dla mnie prawdziwym zaskoczeniem, obliczono zeby obejrzeć cały kompleks w którego skład wchodzą min. 255 sale wystawowe trzeba przejsc 15 kilometrów.
Zapraszam

Niestety nie udalo mi sie zobaczyc w oryginale słynnej rzeźby Nike z Samotraki. Posąg przechodzi renowację na dużą skalę, pierwszą tego rodzaju od ponad wieku. Odnowienie Nike będzie kosztowało około 4 mln euro. Pracami kieruje komisja złożona z międzynarodowych ekspertów. Posąg powróci na swoje miejsce w czerwcu 2014 roku.

Dobrym miejscem na początek zwiedzania jest Dział Historii Luwru, przez który idzie się do Crypte Sully pod Cour Carrée. Dział obejmuje m. in. Pozostałości fortecy Filipa II Augusta oraz znaleziska odkryte w czasie robót podczas budowy podziemnych części kompleksu. W 1984r. Na dnie studni w obrębie twierdzy odkryto kawałki galowego hełmu Karola VI dziś wystawione w Salle St-Louis. Na parterze skrzydeł Sully i Richelieu Mieszczą się działy sztuki Greckiej, Etruskiej i Rzymskiej, gdzie do najciekawszych eksponatów należy mezopotamska statuetka modlitewna Ebih-il z 2400r. P.n.e. przyciągająca kolorem oczu z lazurytu, oraz Babilońska tablica z bazaltu, na której wyryto Kodeks Hammurabiego.

W południowej części skrzydła Sully przyciąga uwagę posąg Wenus z Milo wykupiony w 1820r. Przez rząd Francuski za 6 tys. Franków od Greckiej wyspy Milos. Stąd można przejść do skrzydła Denon, by zobaczyć Etruski Sarkofag z Półleżącą Parą Małżeńską.Idąc dalej na poziomie parteru dochodzi się do działu rzeźby włoskiej, gdzie w śród słynnych arcydzieł wyróżniają się zwłaszcza dwie prace: Niewolnicy Michała Anioła i Psyche pobudzona do życia przez Erosa Antonia Conavy.

Dział rzeźby prezentuje dokonania w tej dziedzinie w całym przekroju historycznym od wczesnego średniowiecza do połowy XIX wieku, poczynając od anonimowych prac z okresu sztuki romańskiej i gotyckiej, poprzez renesansowe dzieła francuskie, przede wszystkim Jeana Goujon i Germaina Pilona, do najbardziej znanych twórców XVII-XIX w.: Simona Guillaina, Antoine’a Coysevoxa, Guillaume Coustou, Étienne Falconeta, Jean-Antoine Houdona, Antonio Canovy, Jean-Baptiste Carpeaux, François Rude’a, Pierre-Jean Davida d’Angers. Największy podziw zwiedzających wzbudzają oczywiście słynne prace Michała Anioła Jeniec zbuntowany i Jeniec konający.
Pięknie odrestaurowane skrzydło Richelieu kryje również olbrzymią kolekcję Francuskiej rzeźby, zgromadzonej na parterze wychodzącym na dwa dziedzińce wystawowe. Ozdobą jednego z tych dziedzińców są Konie z Marly.

Dział Rzeźby obejmuje zbiory rzeźby europejskiej. Największa część składa się z eksponatów rzeźby francuskiej uzupełnionych wieloma znaczącymi przykładami rzeźby włoskiej, hiszpańskiej i północnoeuropejskiej. Dział Rzemiosła Artystycznego to eksponaty ze wszystkich epok: od Średniowiecza do Renesansu, rzemiosło artystyczne z XVII i XVIII wieku, diamenty koronne, przedmioty i meble z XIX wieku, apartamenty Napoleona III...

Sorry za brak opisow prezentowanych eksponatow, balem sie, ze zabraknie mi miejsca w pamieci aparatu i nie robilem dodatkowych zdjec tabliczek z opisem kazdej rzezby.
Zapraszam na wirtualny spacerek po Luwrze , pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
19.03.2014 czas 11:55
pokaż komentarz
Jak zawsze dobre....
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi