• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Czeski Cieszyn Spacer za Olzą po czeskiej stronie.
Halszka Halszka
Halszka
Data: 17-03-2014 13:29
Wszystkie punkty:120 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.56
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:110 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 4478
Czeski Cieszyn Spacer za Olzą po czeskiej stronie.
Czeski Cieszyn (czes. Český Těšín) to miasto we wschodniej części Czech, w kraju morawsko-śląskim, siedziba gminy z rozszerzonymi uprawnieniami. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Czeski Cieszyn” odnosi się do lewobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część prawobrzeżna należy do Polski i nosi oficjalną nazwę „Cieszyn”.
Wspólnie obie części miasta zamieszkiwane są przez 60,5 tys. osób i zajmują 63 km².
Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku. Od roku 1290 do 1918 był on centrum, rządzonego w swej historii przez Piastów i Habsburgów, księstwa cieszyńskiego, stając się w epoce nowożytnej jednym z najważniejszych miast Śląska. Za spadkobiercę wielowiekowej historii uważana jest polska część miasta, powszechnie więc dzieje Czeskiego Cieszyna liczy się od lipca 1920. Wtedy to doszło do podziału miasta między Polskę i Czechosłowację, będącego wynikiem dwuletniego sporu terytorialnego między tymi dwoma powstałymi na gruzach monarchii austro-węgierskiej państwami. Jądrem Czeskiego Cieszyna jest historyczne przedmieście Saska Kępa; założone zostało przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego w roku 1794, rozwinęło się jednak dopiero po budowie w 1869 roku dworca kolejowego.
Cieszyn oraz Czeski Cieszyn rozwijają się jako dwa odrębne organizmy miejskie.
Przemiany ostatnich lat umożliwiają coraz liczniejsze kontakty mieszkańcom z obu stron Olzy,która łączy,a nie dzieli. Zapraszam na spacer po Czeskim Cieszynie.
Lista zdjęć
40
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
26.03.2014 czas 18:10
pokaż komentarz
Miasto średnio mi się podoba, choć Twój album jest jak zwykle na nawyższym poziomie ;)
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
23.03.2014 czas 14:21
pokaż komentarz
Halinko mialem w Czeskim Cieszynie znajomego Czecha i kiedys jak go odwiedzilem w domu to przyszedl do pokoju w ktorym rozmawialismy jego 5 letni syn ,ojciec sie pyta syna - Honziku co pijete, dziesiateczke táta, dziesiateczke , juz tlumacze co to znaczy dziesiateczka -slabsze piwo, my pilismy dwunastke , tak mi sie to spodobalo, ze zapamietalem taki drobiazg, fajne miejsce pokazujesz , pozdrawiam Andrzej
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
19.03.2014 czas 19:04
pokaż komentarz
Dzięki Halszko za ciekawy spacer po czeskim Cieszynie :) Dla mnie fascynujące jest to, że właściwie jedno miasto, ale przekracza się granicę i ...wkraczamy w inny czeski świat. Podoba mi się, że są takie różnice między krajami i oby tak zostało. Pozdrawiam serdecznie
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
19.03.2014 czas 11:58
pokaż komentarz
Halszka - dobra kolekcja zdjęć, ale uważaj bo możesz być skarcona za to, że powtarzają się zdjęcia. Dla mnie super, czeskie miasteczka mają swój urok i wielką czystość i ład. Pozdrawiam.
niezalogowany użytkownik
Halszka ~Halszka  (IP:91*****68)
0 pkt
17.03.2014 czas 21:58
pokaż komentarz
To taki był z Ciebie turysta - przemytnik?:) Albo te przysłowiowe przygraniczne "mrówki":) Znaczy musisz tu wrócić w bardziej ambitnych celach:))
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
17.03.2014 czas 21:06
pokaż komentarz
Czeski Cieszyn znam tylko ze studenckich wypadów po tani alkohol:) Przekraczało się pieszo granicę, wchodziło do pierwszego sklepu i wracało. Później się już nie opłacało i jeździło się na Słowację:)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi