Witam w kolejnej odslonie urokow Belgii dzisiaj spacer bedzie krotki , ograniczony wymiarami Wielkiego Placu (po francusku Grand Place albo niderlandzku Grote Markt van Brussel) czyli brukselski Rynek, który stanowi perłę brukselskiej architektury, gdzie każda kamienica cieszy oko swoją niezwykłą urodą . Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nieregularny Rynek, u wylotu siedmiu ulic, został wytyczony już w XIV wieku, jednak zburzony podczas francuskiego bombardowania, został odbudowany w jednolitym stylu.
Ratusz miasta Brukseli to gotycka budowla z czasów średniowiecza. Najstarsza część obecnego Ratusza jest jego wschodnie skrzydło . To skrzydło , razem z małą dzwonnicą , zostało zbudowane w 1402/20 roku pod kierunkiem Jacoba van Thienen . Drugie skrzydlo Ratusza dobudowano w roku w 1444. Jana van Ruysbroek architekt na dworze Filipa Dobrego zaprojektowal wysoka wieze Ratusza ktora dobudowano w roku 1455 zastepujac stara dzwonnica , nowa wieze nazwano Aula Magna ma 96 metrow wysokosci (310 stop ) zbudowana w stylu gotyku brabanckiego . Na szczycie wiezy stoi 5 -metrowy pozłacany metalowy posąg Michała Archanioła , patrona Brukseli . Wieza i przednia brama Ratusza sa asymetryczne tzn nie znajduja sie w srodku budynku to efekt dobudowania zachodniego skrzydla pozniej do istniejacego juz skrzydla wschodniego, według legendy, architekt po odkryciu tego bledu skoczył z wieży popelniajac samobojstwo.
Grand Place dzisiaj jest jak serce miasta Brukseli .Przez wieki Plac był miejscem gdzie scinano glowy w publicznych egzekucjach , palono na stosach czarownice skazane wyrokami swietej Inkwizycji, miejscem buntow mieszkancow, zgromadzen publicznych i roznych historycznych uroczystosci. W kolejnej czesci pokaze Wam artefakty zgromadzone w Muzeum Miejskim (Musée de la Ville) mieszczacym sie w budynku krola (Maison du Roi) przy Wielkim Placu dawnej siedzibie monarchow hiszpanskich kiedy wladali oni Belgia , oraz okolice Placu z Galeria sw Huberta i uliczkami odchodzacymi z Rynku .
Zapraszam na spacerek po Rynku , Andrzej
PS wiecej na temat historii Placu znajdziecie w necie , o pozarze i zniszczeniach kamienic po bombardowaniu Brukseli w 1695 przez wojska francuskie przez księcia Villeroi ktore calkowicie zniszczyly Ratusz i okoliczne kamienice gdzie w wielkim pozarze splonely archiwa miejskie i setki cennych zbiorow sztuki obrazow , mebli napisze w przyszlym tygodniu w kolejnej czesci albumu z Brukseli