• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Bruksela -rozaitosci
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 12-04-2014 14:53
Wszystkie punkty:166 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.55
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 3482
Bruksela -rozaitosci
Witam w czesci drugiej poswieconej centrum Brukseli , pokaze Wam jeszcze kilka zdjec z Grand Place, galerii handlowej sw Huberta znajdujacej sie w poblizu Placu , malych uliczek odchodzacych od Rynku oraz obiecalem Halince troche zdjec ze sklepow z czekolada z fantazyjnymi wyrobami , nie zmiescily sie w tej galerii zdjecia artefaktow zgromadzone w Muzeum przy Rynku dawnym Domu Krola , zapraszam Andrzej

Jutro pokaze Wam troche zdjec z Muzeum Dalekiego Wschodu w Brukseli

O Rynku (Grand Place ) juz pisalem w poprzedniej czesci ,wiecej znajdziecie w necie , dzisiaj troche o informacji galerii sw Huberta , okolicznych uliczkach Rynku i belgijskiej czekoladzie.

Galerie Krolewskie swietego Huberta (fr.Galerie Royales Sant Hubert) (nl. ,Koninginnegalerij Sint-Humbertus)

Galeria bedaca pierwszym centrum handlowym Europy sklada sie z dwoch czesci , kazda ma ponad 100 metrow dlugosci (lacznie 213 metrow) zwane Galerie du Roi czyli Galeria Krola oraz Galerie de la Reine (Galeria Krolowej), calosc przykryta jest szklanym dachem .Dwa glowne budynki oddzielone sa kolumnada .Budowa rozpoczela sie w dniu 6 maja 1846 roku i trwala 18 miesiecy ,w dniu 20 czerwca 1847 roku krol Leopold uroczyscie otworzyl kompleks. 1marca 1896 roku na aparacie zbudowanym przez braci Lumiere odbyl sie w Galerii pierwszy pokaz filmowy .Dzis miesci sie tu ponad 50 luksusowych butikow, sklepow,kafejek i restauracji .

Belgijska czekolada jest uwazana za najlepsza na swiecie bo producenci uzywaja najwyzszej jakosci ziaren kakao, w Brukseli zadziwia ilosc sklepow z czekolada i ten zapach , jak wchodzi sie do takiego sklepu to otacza nas slodki magiczny zapach czekolady silnie dzialajacy na zmysly , mozna kupowac gotowe zestawy albo dobierac sobie wedlug uznania na wage rozne smakolyki , ceny sa zroznicowane ,tansza jest czekolada w blokach ktora lamie sie drewnianymi mlotkami , bardzo drogie eskluzywne wyroby z czekolady w roznych ksztaltach i kolorach oraz mieszane z roznymi dodatkami ceny ok 30 euro za 500 gramow. Sklepy kusza swoimi wystawami , kiedy bylismy w Brukseli na wystawach dominowaly juz wielkanocne motywy zajaczkow , kroliczkow, czekoladowych kur znoszacych czekoladowe jajka, prawdziwy spektakl ,spotkalem tez czekoladowe figurki jeza ,myszy niesamowicie realistyczne , wykonane z ogromna precyzja. Slynne belgijskie nadziewane czekoladki pojawily sie w 1912 roku kiedy Jean Neuhaus opracowal unikatowe przepisy na czekoladki z kremowym nadzieniem .The Belgian Chocolates to siec oferujaca duzy wybor stosunkowo tanszych czekoladek od tych oferowanych przez firmy Neuhaus czy Leonidas lub Elisabeth. Jedno jest pewne fani czekolady beda mieli co robic podczas wizyty w Belgii i to dla nich najwlasciwszy kierunek .

Oto krotka lista czesci zabytkow Brukseli ktore warto zobaczyc:

Wielki Plac (Grand Place) ,

Ratusz (Hôtel de Ville),

Dom Króla (Maison du Roi) dzisiaj Muzeum Miasta Brukseli

Katedra św. Michała i św. Guduli( fr. Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule)

Pasaż św. Huberta (Galeries St-Hubert) z 1847 ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami. 8 kwietnia 2008 zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Królewski z XIX

Pałac Narodów (Palais de la Nation) - siedziba parlamentu

Kościół Notre-Dame du Sablon,

Czarna Wieża (Tour Noir), pozostałosc średniowiecznych fortyfikacji miejskich

Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619
Hotel Ravenstein z XV w stylu burgundzkim

Parc du Cinquantenaire z 1880 z Lukiem Triumfalnym oraz Muzeum Wojska i Motoryzacji

Kościół Św. Jana Baptysty zakonu beginek z 1676 w stylu baroku flamandzkiego

Jutro pokaze Wam Muzeum Dalekiego Wschodu ale tylko z zewnatrz poniewaz bylo zamkniete , w nastepny weekend pokaze skarby katedry sw Michala i Guduli oraz serie swietnych witrazy we jej wnetrzu oraz kosciol Kościół Notre-Dame du Sablon, zapraszam Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
19.04.2014 czas 09:19
pokaż komentarz
Jakoś nie jestem zaskoczony tą galerią. Belgia i czekolada w tym wypadku są synonimami:)
Halszka
Halszka Halszka komentarzy: 292
0 pkt
13.04.2014 czas 11:14
pokaż komentarz
Wielkie dzięki Andrzeju! Ile tu wszystkiego!:) Nie wiem, na czym sie skupić,bo i fasady kamienic piekne, i nakryte stoliki czekają, o bibelotach,które też lubię i smakołykach czekoladowych nie wspomnę!:)) "Napasłam oczy" wszystkim:)) Mam nadzieję,że obaj synowie na Dzień Matki zamienią pensje na kawiatki i czekoladki:))) Pozdrawiam wiosennie:)
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
12.04.2014 czas 19:58
pokaż komentarz
Niesamowite to czekoladowe szaleństwo, najbardziej podobają mi się zestawy z młoteczkami :)
niezalogowany użytkownik
alinaandy ~alinaandy  (IP:89*****09)
0 pkt
12.04.2014 czas 17:58
pokaż komentarz
Warto zobaczyć te pyszności, szkoda tylko że z komputera nie płyną zapachy.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi