• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Bruksela Katedra sw Michala i Guduli cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 18-04-2014 08:57
Wszystkie punkty:168 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.59
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 3295
Bruksela Katedra sw Michala i Guduli cz-1

Witam w ladny sloneczny piatkowy przedswiateczny dzien, w Anglii jest to dzien wolny od pracy Good Friday, poniedzialek wielkanocny nazywa sie Easter Monday, mam 4 dni wolnego a wiec pokaze Wam jeszcze troche Brukseli, dzisiaj zapraszam Was na wspolne zwiedzanie jednego z najwazniejszych gotyckich kosciolow w Brukseli –katedry sw Michala i sw Guduli (nl. Kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele/ fr. Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule) położonej na wzgórzu Treurenberg w centrum miasta. W czesci pierwszej pokaze budynek katedry i jej witraze, w czesci drugiej jutro, zgromadzone artefakty w skarbcu katedralnym, zapraszam Andrzej.

źródło opisu historycznego katedry : pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_św._Michała_i_św._Guduli_w_Brukseli wikipedia

Wnętrze jest pozbawione większości dawnego wystroju na skutek splądrowania świątyni podczas zamieszek w latach 1579-1580 i podczas rewolucji w 1783 roku. Katedra slynie z pieknych witrazy jest siedziba prymasa Belgii.
Pierwszy kościół na wzgórzu Treurenberg powstał w połowie XI w. z inicjatywy księcia Leuven, Lamberta II, ktory zainicjowal transport relikwii św Gudula , umieszczonej wcześniej w kosciele Saint Gaugericus na wyspie Saint- Gery do Brukseli. Pomieszczenie chóru zostało zbudowane w latach 1226 i 1276. Przebudowę kościoła w duchu gotyku brabanckiego zainicjował na początku XIII wieku książę brabancki Henryk I, zaś ostateczny kształt projektowi nadał jego syn Henryk II w 1226, budowe swiatyni zakończono w XVI wieku. Z pocz. XVI wieku pochodzi też dwuwieżowa fasada. W latach 1983-1989 przeprowadzona została renowacja świątyni, dzięki której nawa główna i transept wróciły do dobrego stanu.W 1993 w katedrze odbył się uroczysty pogrzeb króla Belgów Baudouina, na którym obecne były koronowane głowy z całego świata. W 1999 w katedrze odbył się ślub następcy tronu - Filipa, księcia Brabancji.

W południowej wieży jest zainstalowany zespol(carillon)49 dzwonow , ktore sa czesto uzywane w niedzielnych koncertach. Wymiary katedry: długość 114 m ,szerokość 54m , wewnętrzna wysokości wież 64metry .
We wnetrzu katedry na kolumnach stoja posagi apostolow najlepszych rzezbiarzy z XVII wieku , bardzo ciekawa jest barokowa ambona z 1699 roku przedstawiajaca wygnanie Adama i Ewy z raju , w prezbiterium jest pomnik grobowy ksiazat brabanckich z XVII wieku oraz XVI wieczne rzezby Matki Boski Wyzwolicielki oraz ołtarz Męki Pańskiej. Katedra slynie z pieknych witrazy (zrobilem zdjecia kilkunastu witrazy-czesc Wam pokaze w tej galerii)
W transepcie polnocnym , witraż Jana Haecka z 1537r. przedstawiający cesarza Karola V z żoną podczas adoracji Najświętszego Sakramentu oraz ich patronów, Karola Wielkiego i Elżbietę Węgierską,
W transepcie poludniowym witraż J. Haecka z 1538 r. przedstawiający Ludwika II Węgierskiego z żoną klęczących przed Trójcą Świętą, a także św. Ludwika i Matkę Boską z Dzieciątkiem
W nawach bocznych niezbyt stare ale bardzo ladne witraze J.B. Capronniera.
W skarbcu katedralnym (wejscie platne) znajduje sie wiele cennych zabytkow , szaty liturgiczne, monstrancje , dary dla kosciola itp.

Zapraszam na spacer po wnetrzu katedry, pozdrawiam swiatecznie z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
21.04.2014 czas 20:21
pokaż komentarz
Rzeczywiście podobna do Notre Damki, piękne witraże. Pozdrawiam
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
19.04.2014 czas 09:21
pokaż komentarz
Ładne gmaszysko.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi