• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Bruksela -skarbiec katedry sw Michala
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 19-04-2014 20:43
Wszystkie punkty:132 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.82
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 0
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 3018
Bruksela -skarbiec katedry sw Michala
Witam w części 2 galerii poswieconej katedrze sw Michala i Guduli w Brukseli .W tej części pokaze Wam artefakty zgromadzone w skarbcu katedralnym , zapraszam.

W katedrze znajduje się relikwia swietego krzyza , maly drewniany fragment krzyza do którego przybito skazanego na smierc Jezusa , przytocze Wam ciekawy fragment znaleziony w necie na ten temat ,początek cytatu …. Zgodnie ze zwyczajem żydowskim wszystkie narzędzia, które służyły do wykonania wyroku śmierci na skazańcu musiały być wrzucone do rowu i zakopane. Przedmioty te budziły bowiem ogólny wstręt, dlatego starano się je pogrzebać na zawsze. Zgodnie z tą praktyką zakopane zostało także krzyż na którym wisiał Jezeus. Przez wieki cenne pamiątki Wielkiego Piątku spoczywały w ziemi. Odszukała je dopiero w roku 326 św. Helena. Odkopano trzy krzyże, gwoździe i napis z tabliczki na Krzyżu. Według jednej z relacji, by rozpoznać, który ze znalezionych krzyży należał do Chrystusa, przykładano je do chorej kobiety. Prawdziwy okazał się ten, przy którym kobieta odzyskała zdrowie. Św. Helena jedną część prawdziwego Krzyża dała swemu synowi, Konstantynowi, drugą przesłała do Rzymu, a trzecią, największą, pozostawiła w kościele jerozolimskim. W 614 r. król perski Chozroes zdobywszy Jerozolimę, zrabował tę relikwię. 14 lat później zwycięski cesarz Herakliusz odebrał ją poganom, a następnie złożył z powrotem w kościele w Jerozolimie. Później drzewo, na którym zawisło Zbawienie świata, zostało podzielone na tysiące drobnych cząstek. Obecnie największą część Krzyża Świętego posiadają m.in.: rzymskie bazyliki św. Piotra i Świętego Krzyża Jerozolimskiego, katedra św. Michała i Guduli w Brukseli, katedra Notre Dame w Paryżu, opactwo cysterskie w Heiligenkreuz w Austrii oraz katedry w Pizie i Florencji…. koniec cytatu.

Katedra sw Michala (patrona Brukseli) jest czynnym miejscem kultu religijnego a wiec wizyty turystyczne sa ograniczone w czasie nabozenstw , w katedrze można robic zdjęcia oczywiście bez lampy błyskowej , wstep jest wolny , katedrę można można zwiedzac od poniedziałku do piątku w godzinach 7 do 18 , w soboty turyści od 8 do 15,30 , wierni do 18 , w niedziele katedra jest czynna od 8 do 18 ,turyści mogą zwiedzac tylko o 14. Wstep do skarbca (The Cathedral Treasure) kosztuje 1 euro, można go zwiedzac i robic zdjęcia od poniedziałku do piątku od 10 do 12.30 i od 14 do 17, w soboty od 10 do 15 , w niedziele 14 do 17.

Sorry za brak opisow poszczególnych artefaktow , informacje z opisami dostałem na zalaminowanej kartce A4(w j.polskim) placac za bilet i zwrocilem ja wychodząc ze skarbca. W dalszej kolejnosci pokaze Wam kilka zdjec zbiorow zgromadzonych w Domu Krola przy Rynku , aktualnie siedziby Muzeum Miejskiego Brukseli .

Pozdrawiam swiatecznie z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi