• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worcester -miasto i katedra
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 06-05-2014 16:37
Wszystkie punkty:159 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.40
Głosy: brak
Opracowanie albumu:158 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 2411
Worcester -miasto i katedra
Zapraszam na spacer po kolejnym angielskim starym historycznym miescie
Worcester (czytaj: wuster) - miasto w Wielkiej Brytanii, stolica hrabstwa Worcestershire, położone ok. 50 km od Birmingham, nad rzeką Severn. Dziś miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych , zabytków historycznych. Worcester jest jednym z ladniejszych, tętniących życiem miast stołecznych hrabstw w Anglii, stanowiąc połączenie starego z nowym. Miasto zostało wybudowane na brzegiem rzeki Severn ze wspaniałą XI-XII-wieczną katedrą w samym jego sercu. Miasto posiada szeroki wybór atrakcji turystycznych, w tym słynne w świecie muzeum porcelany Royal Worcester, podziemie średniowiecznego szpitala Commandery z labiryntem komnat, które służyły jako kwatery królewskie podczas bitwy pod Worcester w roku 1651. Ratusz (Guildhall) mieści się w budynku bogato zdobionym przez Thomasa White’a, ucznia sir Christophera Wrena. Worcester posiada przyjemne nadbrzeże, jak również muzea i zabytki historyczne. Miasto jest bardzo popularne wśród entuzjastów sportu. Siedziba klubu krykieta (Worcestershire County Cricket Club), który ma tu swoje rozgrywki, posiada reputację najpiękniejszego pola do krykieta w Anglii. Do innych obiektów sportowych należą tor wyścigowy (Worcester Racecourse) oraz stadion Sixways – siedziba pierwszoligowej drużyny rugby (Worcester Rugby Club). W centrum miasta, przy ruchliwej głównej ulicy, znajduje się wiele renomowanych sklepów, podczas gdy pasaże handlowe oferują możliwość bardziej wyszukanych zakupów. Najsłynniejszy towar eksportowy w mieście – sos Worcestershire – jest nadal wytwarzany w Worcester zgodnie z jego oryginalną, pilnie strzeżoną recepturą.

Fabryka Porcelany (słynna Royal Worcester) zajmowala się produkcją porcelany od 1751 roku. Fabrykę założyła grupa lokalnych biznesmenów - dr John Wall oraz William Davis. W roku 1789 firma dostała gwarancje królewskie i rozpoczęła się produkcja pod patronatem królowej Elżbiety II. Dziś cieszy się prestiżem i jest wysoko ceniona przez kolekcjonerów na całym świecie. W roku 2009 roku nastąpiło zaprzestanie produkcji, ale w budynkach pofabrycznych zorganizowano muzeum porcelany oraz sklep fabryczny.

Na polach w poblizu Worcester – odbyla sie 3 września 1651roku ostatnia krwawa bitwa podczas angielskiej wojny domowej , w ktorej Oliver Cromwell stojacy na czele wojsk Parlamentu pobił siły szkockiego króla Karola II. Armia królewska licząca 16 000 żołnierzy została otoczona przez 28 000 żołnierzy Cromwella , w bitwie zginelo ponad 1000 zolnierzy..


Troche historii
Początki osadnictwa w miejscu, gdzie jest dziś Worcester, sięgają czasów neolitu. Ok 400 r. p.n.e. istniała tu wieś na brzegu rzeki Severn otoczona drewniana palisada . W czasach rzymskich przekraczano w tym miejscu rzekę na trasie z Gloucester do Wroxeter,w dokumentach z VII w. miasto istnieje jako ośrodek anglo-saksoński. W roku 1041 miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w wyniku rebelii przeciw wysokim podatkom narzuconym przez Hardekanuta. Do połowy XII w. miasto było atakowane kilka razy w czasie wojny magnaterii o wladze w tzw. wojnie roz (Rose War). W późnym średniowieczu Worcester liczyło ok. 10 000 mieszkańców i stało się ważnym centrum przemysłu włókienniczego.


Katedra w Worcester
Katedra w Worcester jest siedzibą anglikańskiego biskupa Worcester , położona na skarpie z widokiem na rzekę Severn. Jej oficjalna nazwa to Katedra Kościoła Chrystusowego i Najświętszej Maryi Panny. Budowana w latach 1084 do 1504, reprezentuje rozne style angielskiej architektury od normanskiej do gotyku. Pierwotna Katedra została zbudowana w roku 680 ale nic po niej nie zostalo , obecna katedra pochodzi z wieku XI i XII. Od VII wieku obok katedry byl duzy Klasztor Benedyktynów , ktory rozwiazano w 1540 roku (Henryk VIII nie uzyskawszy wcześniej zgody papieża na rozwód z Katarzyną Aragońską, postanowił rozwiązać ten problem inaczej - dostał zgodę na rozwód, jednak nie od papieża, lecz arcybiskupa Catenbury ,wywolalo to konflikt Henryka z papieżem , król został ekskomunikowany. W 1536 roku król Henryk VIII ogłosił Akt Supremacji uniezależniający go od woli papieża i ustanawiający go głową Kościoła anglikańskiego. Wprowadziło to duże zamieszanie w Anglii, ponieważ wielu katolików nie chciało przejść na anglikanizm, byly to burzliwe lata w historii Anglii, niepokornych woli krola karano smiercia, za wiedza Henryka VIII burzono koscioly ktore nie akceptowaly krola jako zwierzchnika kosciola angielskiego i wypedzano katolickich mnichow z klasztorow –tak wlasnie stalo sie z klasztorem benedyktynow w Worcester). Wiele cennych ksiag i rekopisow z Worcester znajduje sie dzisiaj w Oxfordzie, Cambridge i Londynie.
W katedrze znajduje się grób krola Jana (bez ziemi)w prezbiterium. Przed śmiercią w Newark w 1216, krol Jan (John) prosil, zeby go pochowac w katedrze w Worcester. W katedrze lezy tez młody książę Artur Tudor, czlonek rodziny krola Henryka VIII i to zapewne oszczedzilo katedre przed zniszczeniem w czasach angielskiej reformacji.

Slow kilka o slynnym sosie Worcestershire "Lea & Perrins o korzennym smaku i płynnej konsystencji produkowanym na skalę przemysłową od 1837 roku, sos Worcestershire jest spuścizną kontaktów imperium brytyjskiego z Indiami. Szlachcic, którego wizerunek wykorzystany został przez założycieli firmy "Lea & Perrins" na etykietach butelek z sosem to prawdopodobnie Arthur Moyses William Sandys. Lady Sandys chciałaby zdobyć gdzieś dobrej jakości sproszkowaną przyprawę curry, przypomniala sobie o recepturze, którą trzymała w biurku, a którą otrzymała od wuja sir Charlesa, głównego sędziego w Indiach. W Worcester zamieszkiwali zdolni aptekarze, panowie Lea i Perrins ktorzy po obejrzeniu receptury zwątpili w to, czy uda im się sprowadzić wszystkie niezbędne składniki, obiecali, że zrobią, co w ich mocy. Komuś z ówczesnych aptekarzy wpadł do głowy pomysł , ze rozpuszczony proszek stałby się dobrym sosem. Gdy po raz pierwszy wytworzono miksturę, to okazała się ona tak mocna, że aż niejadalna, wobec tego beczkę z nią umieszczono w piwnicy apteki panów Lea i Perrinsa. Po kilku latach, chcąc zwolnić miejsce do przechowywania innych towarów, aptekarze zdecydowali, że spróbują znajdującej się w beczce mieszaniny – prawdopodobnie po to, by sprawdzić, czy jest nadal niejadalna. Degustacja pokazala, że sfermentowany sos stracił na swej ostrości i można go było spożywać. W roku 1838 do obrotu wprowadzono pierwsze butelki produktu "Lea & Perrins Worcestershire Sauce" i stał się on sukcesem rynkowym trwającym do dziś, zarówno w odniesieniu do produktu, jak i jego producenta. Uzyskane z jego sprzedaży zyski liczone był w setkach tysiecy funtów rocznie. Zgromadzone przez nich bogactwo to efekt produkcji i sprzedaży sosu, wybudowali nową fabrykę, mającą połączenie linią kolejową z Midland Road w Worcester i przez lata wspierali miasto datkami, fundując między innymi Perrins Hall oraz budynek szkoły.

Pozdrawiam z Anglii , Andrzej

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza