• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Hereford -katedra
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 10-05-2014 10:33
Wszystkie punkty:165 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.53
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 2420
Hereford -katedra
Witam w czesci drugiej prezentacji prowincjonalnego miasteczka Hereford –dzisaj pokaze Wam niezwykle cenny zabytek architektury katedra w Hereford, zbudowanej z różowego piaskowca we wczesnym średniowieczu, rozbudowywanej w okresie gotyku.

W Anglii gotyk zapanował wcześniej niż w innych regionach Europy i rozwinął się w innym kierunku. Stąd mówimy o charakterystycznej odmianie angielskiej gdzie budowle sa wylacznie kamienne, różniącej się od gotyku ceglanego. Katedra zbudowana zostala w 1079 roku na polecenie krola Wilhelma Zdobywcy.Centralna wieża ma 165 stop wysokości i została zbudowana w roku 1200 a 100 lat pozniej znacznie podwyzszona, nawa glowna to 12 masywnych normanskich filarow z bogato malowanym i rzezbionym sklepieniem. W 1786 roku upadla wieza zachodnia niszczac czesc katedry, wybitny architekt tych czasow James Wyatt zostal wynajety do prowadzenia prac majacych przywrocic poprzedni wyglad katedrze. Widok we wnetrzu katedry zapiera dech w piersiach, chór powstał w czasach normanskich, nieznacznie zmieniony w XIII wieku przez rzezbiarzy wloskich, tron biskupi pochodzi z XIV wieku, poprzedni byl uzywany przez krolow w czasie ich wizyt w katedrze np. w Biala Niedziele roku 1142 siedzial na nim krol Stefan. Lady Chapel jest z XIII wieku i tam znajdowala sie az do roku 1862 biblioteka katedralna , organy ufundowal krol Karol II (Charles II) w 1686 roku, skladaly sie z 3455 piszczalek.
W bibliotece katedralnej kilkakrotnie zmieniajacej miejsce w katedrze, znajduje sie ponad 1500 ksiazek z XI wieku i ponad 500 rekopisow z wiekow VIII-X, w sredniowieczu ksiazki byly bardzo cenne stanowily rownowartosc owczesnego domu mieszkalnego, byly ogromne i bardzo ciezkie (1 ksiazke przenosilo dwoch silnych mezczyzn).
Od poczatku istnienia katedry najwazniesze osoby, swietych, biskupow, rycerstwa , hojnych sponsorow katedry chowano po smierci we wnetrzu katedry, znajduje sie tam mnostwo sarkofagow, biedniejszych mieszkancow chowano na cmentarzu wokol katedry, w sredniowieczu jeden z biskupow w roku 1389 wpusil na teren cmentarza przykatedralnego stado swin ktore ryjac w ziemi wygrzebywaly kosci plytko zakopanych w ziemi zmarlych, wywolalo to niezadowolenie i zamieszki mieszczanstwa przeciwko biskupowi ktory musial ustapic.
We wnetrzu katedry wielokrotnie w roznych latach odnotowano spotkania z duchem mnicha w brazowym habicie z kapturem na glowie i rekami splecionymi z przodu, spacerujacego we wnetrzu katedry, prawdopodobnie jest to duch jednego z zakonnikow ktorzy zgineli w obronie katedry w roku 1055 w czasie pladrowania i palenia miasta przez Walijczykow. Miejscowa prasa czesto opisywala te spotkania z duchem, w niektorych uczestniczylo kilkudziesieciu swiadkow np. w czasie slynnego koncertu 3 Chorow.

Mappa Mundi - to niezwykły skarb brytyjskiego dziedzictwa kulturalnego Sredniowiecza, warto powiedzieć coś więcej o tym unikalnym przedmiocie badań historyków i archeologów, datowana jest na koniec XII wieku (ok.1290 roku), a jej autorstwo, przypisywane jest niejakiemu Richardowi de Bello. Uważana jest ona dziś za pierwszą istniejącą mapę świata, stworzoną w epoce Sredniowiecza w Europie. Szkic został umieszczony na pojedynczym arkuszu welinowym i pokryty czarnym atramentem z dodatkami kolorów: czerwonego, złotego, niebieskiego i zielonego. Jak mówią liczne zródła, mapa oparta została najprawdopodobniej na pracach niejakiego Orosiusa z V w.n.e., który był jednym z uczniów Świętego Augustyna. Mapa pokryta jest przez niezwykłe obrazy ilustrujące barwność mitologicznych wyścigów, czy walki starożytnych bestii. Jeśli nałożymy na siebie poszczególne elementy mapy, możemy wyczytać z jej szkicu całą historię rodzaju ludzkiego oraz podziwiać bogactwo cudów świata naturalnego. Zawierają się także w niej opisy wielu wyobrażonych ludów, zamieszkujących odlegle lądy.Ciekawostką może być to, iż Indie opisane zostały tutaj, jako bogactwo i różnorodność ponad 5000 miast , na szczycie mapy znajduje się figura Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego, po jego prawej i lewej stronie ukazane są figury aniołów, zaś u jego stóp - postać Matki Boskiej, wysłuchującej tych, którzy modlą się przez jej wstawiennictwo. Interesujące jest też to, że na mapie umiejscowione zostało również miasto Hereford. Położone jest, zresztą zgodnie z prawdą, wzdłuż rzeki Wye, a jego lokalizacja określona jest przez rysunek Katedry. Sama mapa, zdaniem specjalistów, ma dość ograniczoną wartość jako narzędzie geograficzne. Dla jej twórców była najprawdopodobniej formą uświadomienia niepiśmiennym ludziom epoki Sredniowiecza, ogromną złożoność ówczesnego świata, a także celem ukazania w sposób bardziej zrozumiały - chrześcijańskiej sfery religijno-kulturowej. Mape znaleziono przypadkiem w roku 1813 zapakowana w drewnianej skrzyni pod podlaga katedry, była zaniedbana i rozdarta. W 1855 roku została przesłana do British Museum do oczyszczenia i naprawy, po 8 latach w 1863 powrocila do katedry, gdzie do dzis znajduje sie w nowym budynku biblioteki. Wymiary mapy to 54 na 63 cale ok. (138cm x 160cm). Dziś trzyma się ją w specjalnej gablocie/sejfie, w przedsionku Biblioteki Przykutych Książek (Chained Library). W tej ostatniej obejrzeć można, niestety tylko z daleka, kilkaset klasycznych woluminów przykutych do półek łańcuchami. Nie jest to bynajmniej sposób na walkę ze złodziejami, ale rozwiązanie problemu…bałaganu w księgozbiorze. Rozwiązanie takie wymusiła kontrola przeprowadzona kilka wieków temu w katedralnej bibliotece, która stwierdziła niewyobrażalne nadużycia i bałagan w cennych, bo pochodzących nawet z VIII wieku zbiorach, niestety nie pokaze Wam mapy i ksiazek sredniowiecznych przykutych lancuchami do regalow bo obowiazuje bezwzgledny zakaz robienia zdjec, sorry

Pozdrawiam z deszczowej Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
11.05.2014 czas 13:34
pokaż komentarz
Witamy - architektura a w szczególności taka jak katedry które pokazujesz to perełki których zwykły turysta z wycieczką z góry zaplanowaną trasą nigdy nie zobaczy. Dzięki za te fajne miejsca. Pozdrawiamy
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi