• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Pisa (pl-Piza) cz-1 Pole Cudow, Campo Santo, Krzywa Wieza.
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 06-06-2014 15:22
Wszystkie punkty:168 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.59
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:158 z 165 pkt.
Komentarze: 5
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 3002
Pisa (pl-Piza) cz-1 Pole Cudow, Campo Santo, Krzywa Wieza.
Witam w krotkiej serii prezentujacej zabytki Pizy skupione wokol tzw. Placu Cudow (Piazza dei Miracoli) ktory wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. To miejsce niezwykle, na stosunkowo malej przestrzeni otoczonej wysokim murem skupiono 4 swiatowej klasy zabytki ktore sciagaja do Pizy 10 milionow turystow rocznie, sa to Baptysterium poświęcone św. Janowi Chrzcicielowi, Katedra (Santa Maria Assunta Duomo),Krzywa Wieza (Torre Pendente) i XIII- wieczny Cmentarz (Camposanto Vecchio).

W XI wieku Piza stanowiła tygiel kultur i sztuk, wpływów lombardzkich, bizantyjskich, arabskich i normandzkich. Zrodziły one romanizm pizański, oryginalny, jedyny w swoim rodzaj styl, którego twórcą był słynny architekt Buscheto. Piza niegdyś leżała nad Morzem Liguryjskim, jednak odkładające się osady rzeczne Arno odcięły Pizę od morza i dziś centrum miasta oddalone jest od wybrzeża o około 10 km. Miasto ma własne niewielkie lotnisko, które nazwano na cześć wielkiego naukowca pochodzącego z Pizy Galileo Galilei, ktory śmiało głosił tezy Kopernika, za co o mało nie przypłacił utratą życia.... Piza jest miastem przyjaznym dla turystów, ciepły klimat, barwne kafejki oraz liczne zabytki kuszą podróżnych z całego świata.

O historii tego miasta napisze wiecej w pozostalych czesciach mojej prezentacji zabytkow miasta.

Dzisiaj pokaze Wam nietypowy cmentarz i krzywa wieze z zewnatrz, jutro Baptysterium i Katedre z zewnatrz a w ostatniej czesci swietne wnetrze katedry. W zabytkach Pizy w przeciwienstwie do Florencji czy Wenecji nie ma ograniczen w robieniu zdjec wewnatrz (oczywiscie bez flesza). Zwiedzanie katedry jest bezplatne , na pozostale zabytki kupuje sie zintegrowany bilet wstepu (na 2,3,4 zabytki), np.na dwa zabytki –Baptysterium i Cmentarz bilet laczony kosztuje 7 euro, bilet indywidualny na jeden zabytek -5 euro. W czasie kiedy zwiedzalem gorny taras Baptysterium zaprezentowano zgromadzonym wewnatrz turystom swietna naturalna akustyke we wnetrzu budowli , pracownik stajac na parterze w srodku budynku zaspiewal krotka , nieznana piesn a jego glos odbijajac sie od scian i kopuly zwielokrotnial sie osiagajac niesamowity efekt dzwiekowy .

Zapraszam do wspolnego wirtualnego spaceru po zabytkach Pizy.

Dla leniwych ktorym nie chce sie szukac w necie informacji o ww.zabytkach przygotowalem skroty cytatow z Wikipedii i innych zrodel internetowych.

Plac Cudow (Piazza dei Miracoli)
Jest to szeroki, otoczony wysokim murem plac w polnocnej czesci miasta , uznawany za jeden z głównych ośrodków architektury średniowiecznej na świecie. Plac to teren w wiekszosci trawiasty, oraz częściowo pokryty jest betonem. Miejsce to zdominowały cztery obiekty architektoniczne, zasługujące na miano niepowtarzalnych przedstawicieli średniowiecznego budownictwa. Są to cztery budowle religijne: Duomo (katedra), Campanile (wolnostojąca dzwonnica), Baptysterium i Camposanto.

Campo Santo Monumentale
Nazwa tego cmentarza (dosłownie Święte Pole) przypomina o rozsypaniu tu ziemi z Palestyny (zebranej na Golgocie gdzie ukrzyzowano Jezusa), którą w charakterze relikwii przywieźli do Pizy krzyżowcy. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości. Centrum nekropolii stanowi prostokątny dziedziniec z trawiastym ogrodem, z czterech stron otoczonym gotyckim krużgankiem. W krużganku są grobowce i sarkofagi z różnych epok. Do wschodniego boku budowli przylega kopułowa Cappella del Pozzo, dostawiona w końcu XVI w. Sam budynek cmentarza został ukończony dopiero w XV wieku (budowany w latach 1278-1464) , ale pierwsze pochówki odbywały się tu już trzysta lat wcześniej. Zewnętrzna ściana składa się z 43 łuków. Znajdują się w niej dwa wejścia, z których jedno wieńczy gotyckie tabernakulum z postacią matki Boskiej z Dzieciątkiem w otoczeniu czterech świętych. Na samym cmentarzu większość grobów znajduje się pod arkadami, jednak można je znaleźć tez na centralnym trawniku. Wewnętrzny dziedziniec otacza szereg łuków wspartych na smukłych słupach. Ściany budynku pokrywają przepiękne freski, a na cmentarzu znajduje się wiele sarkofagów z artystycznymi rzeźbami, ilustrującymi sceny biblijne. Campo Santo został poważnie zniszczony podczas wojny w alianckim bombardowaniu. Szczęśliwie na placu katedralnym tylko Campo Santo ucierpiało, ale zostało pieczołowicie odrestaurowane. Szczególnie ucierpiały freski w krużgankach cmentarza. Po wojnie najcenniejsze ocalałe freski zostały zdjęte ze ścian i przeniesione na nowe podłoże; obecnie można je oglądać w salach obok krużganków. Najsławniejszymi malowidłami są Triumf śmierci i Sąd Ostateczny, znakomite odbicie nastrojów panujących po wielkiej epidemii dżumy, która w 1348 r. zdziesiątkowała ludność Europy i została uznana za zapowiedź nadchodzącej apokalipsy.

Moje slowo komentarza do faktu zbombardowania takich zabytkow przez aliantow tuz przed koncem wojny, taki rozkaz zniszczenia tych wielowiekowych budowli nie majacych militarnego znaczenia to dla mnie barbarzynstwo. Kiedy to na dach budynku cmentarza i pozostalych zabytkow spadły nowego typu bomby zapalające i pokryly freski na scianach i sarkofagi cmentarne stopionym ołowiem ich przywrocenie do stanu pierwotnego bylo zmudne , wieloletnie i bardzo kosztowne, pokaze Wam na zdjeciu co udalo sie uratowac.

Krzywa wieża (La Torre Pendente)
Krzywa Wieża nadal jest krzywa – każdemu kto spojrzy na nią pierwszy raz wydaje się, że runie za chwile, jest jednym z najbardziej znanych zabytków we Włoszech, wieża była pochylona od zawsze. Przechył wieży zmieniał się na przestrzeni setek lat, w zależności od tego, z jakim powodzeniem realizowano projekty jego skorygowania. Wieża mimo uplywu setek lat prezentuje się wspaniale, jest zbudowana w wiekszosci ze szlachetnego budulca, bialego marmuru z Carrary z dodatkami marmuru o różnych odcieniach, liczy w sumie osiem kondygnacji, na ostatniej z nich znajdują się dzwony dodane w XIX wieku. Wieża ma około 58 metrów wysokości, a jej odchył od pionu to współcześnie około 4 metrów (w srodku jest pusta - w nocy stojac wewnatrz na parterze mozna-by obserwowac gwiazdy) . W roku 1990 ze względu na ryzyko zawalenia zamknięto wieżę dla zwiedzajacych, jednak od 2001 roku jest ona ponownie otwarta dla turystów.
Zaczęła się przechylać już w kilka lat od rozpoczęcia budowy. Jest przykładem jak nie powinno się budować – na niestabilnym podłożu i słabych fundamentach. Widać na szczycie dzwony, które przyspieszyły proces pochylania się budowli. Po latach działań inżynierskich i prób ustabilizowania wieży, obecne odchylenie od pionu to prawie 4 metry Obecnie, oglądanie placu z wieży jest znowu możliwe, aczkolwiek dostęp jest ograniczony. Wejście tylko w grupach (bez dzieci do 8 lat – nie mają wstępu!), na określoną godzinę i maksymalnie można przebywać na wieży 30 min, do pokonania jest prawie 300 stopni aby wejsc na gorna galerie widokowa. Wieża przechylała się o około milimetr w ciągu roku. W 1990 roku odchylenie górnej części wynosiło już 5 metrów. Wówczas włoscy inżynierowie zaczęli ratować wieżę, powstrzymując jej przechylanie, a z czasem proces odchylania udało się odwrócić i dziś wieża przechylona jest o 3,99 metra. Wstęp na wieżę jest płatny. Bilet kosztuje 15 euro.

Zapraszam na spacer po Campo Santo i na podziwianie Krzywej Wieży, pozdrawiam Andrzej

PS Jutro czesc 2 zabytkow Pizy, okragle Baptysterium i Katedra z zewnatrz.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 5
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza