• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Pisa cz-2 Baptysterium i Katedra
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 07-06-2014 20:07
Wszystkie punkty:169 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.61
Głosy: brak
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 2873
Pisa cz-2 Baptysterium i Katedra
Witam w czesci drugiej, dzisiaj pokaze Wam Baptysterium i Katedre (tylko z zewnątrz), zapraszam Andrzej

Najlepszą porą na zwiedzanie Pizy jest poranek, zanim zdążą tu dotrzeć liczne autokarowe wycieczki, lub późne popołudnie, gdy większość z nich już opuści miasto. Przez większą część dnia w rejonie katedry panuje taki tłok, że zwiedzanie przestaje być przyjemnością. Na pobieżne zwiedzenie Campo dei Miracoli trzeba przeznaczyć godzinę, ale ze względu na liczbę i jakość atrakcji bardziej zainteresowani tematem mogą spędzić na placu nawet pół dnia, mnie zajęło to prawie 3 godziny.

Troche historii miasta (cytat z Wikipedii)
Miasto od 180 roku p.n.e. weszło w skład Imperium Rzymskiego jako Portus Pisanus. W 313 roku Piza stała się chrześcijańskim biskupstwem. W roku 1081 uzyskuje prawa miejskie i zrzeczenie się księcia Toskanii wszelkiej jurysdykcji. Piza wzbogaciła się w tym okresie na łupach pochodzących z kampanii przeciwko Saracenom na Sycylii i Sardynii. Dzięki bliskiej odległości od morza Piza stała się ważnym portem handlowym. Po upadku cesarstwa rzymskiego miasto walczyło z Saracenami. Brało też udział w wyprawach krzyżowych, dzięki czemu Piza zdobyła wpływy handlowe w Syrii i wzmocniła swoja pozycję wśród innych miast włoskich. W 1081 roku miasto otrzymało prawa miejskie, ale w 1284 roku Pizę podbili Genueńczycy. Od tego czasu miasto zaczęło podupadać aż w końcu zostało podbite przez Florencję. Chlubą Pizy jest uniwersytet założony w 1343 roku, jest on jednym z najstarszych uniwersytetów w świecie.

W Pizie opróc zabytkow zgromadzonych na Polu Cudow znajdują się liczne muzea z ciekawymi eksponatami. Jeśli zostaniecie w Pizie dluzej niż kilka godzin warto wybrać się do Museo dell'Opera del Duom, w którym przechowywane są skarby baptysterium i katedry, a także Museo Nazionale di San Matteo, w którym znajdują się dzieła malarzy i rzeźbiarzy z Pizy i Florencji oraz Museo delle Sinopie, który posiada zbiory szkiców fresków ozdabiających monumentalny cmentarz Campo Santo.

Baptysterium (Battistero di San Giovanni)
Okragle Baptysterium pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, budowano od 1152 r. aż do XIV w. stoi naprzeciwko katedry. Wzniesiono go na planie koła, z podwójną kopułą. Budowla u góry ozdobiona jest przez koronkową fasadę. Jest to największe baptysterium we Włoszech, jej obwód środkowy wynosi 107,25 m. Biorąc pod uwagę rzeźbe św. Jana Chrzciciela na szczycie kopuły, obiekt jest o kilka centymetrów wyższy od Krzywej Wieży. Portal z widokiem na fasadę katedry jest otoczony przez klasyczne kolumny, podczas gdy wewnętrzne filary są wykonywane w bizantyjskim stylu. Wnetrze jest ogromne ale zaskakująco proste i pozbawione dekoracji. Projekt budynku wykonał Diotisalvi, natomiast budowę ukończyli Giovanni Pisano i Nicola Pisano. Okragla bryła budowli i jej proporcje to dzieła architektury romańskiej, zdobiące elewacje pinakle i trójkątne szczyty są dziedzictwem gotyku, wewnątrz zaś dostojny rytm półkolistych arkad zapowiada nadejście renesansu. Budowe po 130 latach prac, doprowadzono do końca około roku 1280. W ostatnim etapie budową kierowali Nicolo Pisano i jego syn Giovanni - oni też, razem z uczniami, są autorami rzeźb zdobiących baptysterium. Znaczna część oryginalnej dekoracji została przeniesiona do katedralnego muzeum, a na elewacjach pojawiły się wierne, współcześnie wykonane kopie. Czerwono-białe pokrycie kopuły nawiązuje do barw republiki pizańskiej. W ascetycznym wnętrzu zwraca uwagę basen chrzcielny z połowy XIII w., zwieńczony postacią św. Jana Chrzciciela, oraz ambona Nicola Pisana z 1260 r., ozdobiona reliefami. Dzieło jest uznawane za najwybitniejszy przykład wczesnego renesansu w rzeźbie włoskiej. Artysta pozostawał pod wyraźnym wypływem sztuki starożytnej: w scenie pokłonu Trzech Króli Madonna wygląda jak dostojna rzymska matrona, a brodaci królowie przypominają antycznych filozofów. Z kolei wśród podtrzymujących pulpit postaci, wyobrażających chrześcijańskie cnoty, można odszukać muskularną figurę Herkulesa, symbolizującą Męstwo.


Katedra Santa Maria Assunta p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Sercem placu jest Santa Maria Assunta Duomo, czyli trzynawowa katedra. Pochodzi ona z XI wieku , zbudowana w latach 1063-1118 w stylu romańskim, choć prace przy jej ozdabianiu ciągnęły się jeszcze przez dwa stulecia, nie licząc późniejszych ingerencji. Budowę katedry Santa Maria Assunta Piza, rozpoczęto dzięki funduszom pozyskanym po złupieniu saraceńskich piratów w Palermo. Do jej budowy zostały wykorzystane bloki z wczesniejszych rzymskich budowli. Wewnątrz można znaleźć wpływy bizantyjskie, w postaci charakterystycznych łuków i mozaik. Fasada wykonana jest z białego i szarego marmuru. Po wielkim pożarze w 1595 odbudowana w 1604 roku. Fasada katedry w stylu lombardzkim ozdobiona kolorowym piaskowcem oraz płytkami ze szkła i majoliki łączy w sobie wpływy architektury bizantyjskiej, arabskiej i normandzkiej, tworząc romanizm pizański.Twórca tego stylu był jeden z najwybitniejszych włoskich architektów - Buscheto. Ta marmurowa budowla ma 48 metrów wysokości (bez szczytu kopuły) i zachwyca przede wszystkim wspaniałą kolorystyka wnętrza. Ułożony na przemian ciemny i jasny marmur oddaje doskonałość podziałów. Najcenniejsze zabytki to południowe drzwi wykonane z brązu (z roku 1180) przez Bonannusa, mozaika Chrystus w Majestacie (1302) w apsydzie i ambona (1302-1311) autorstwa Giovanniego Pisano .Niegdyś głównym wejściem do kościoła była tzw. Porta di San Ranieri - drzwi umieszczone w południowej części transeptu, a więc zwrócone w stronę środka placu. Dziś są to jedyne z czterech drzwi wykonanych z brązu (ok. 1180 r.) przez Bonanna Pisana, jakie dotrwały do naszych czasów, wykazują silne wpływy greckie i rzymskie. Zostaną wkrótce zastąpione kopią, a oryginał zostanie umieszczony w muzeum katedralnym. Wyobrażone na nich zostały sceny z życia Chrystusa i Maryi, zaskakujące swą siłą wyrazu, prostotą i jednocześnie wyjątkową plastycznością.

Zapraszam na wspólne zwiedzanie , Andrzej

PS w następnej (ostatniej) części zabytkow Pizy skupionych na Placu Cudow pokaze Wam wnętrze katedry.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
14.06.2014 czas 18:33
pokaż komentarz
Brawo - zuch chłopak - dawaj zdjęcia i opisy
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
14.06.2014 czas 08:40
pokaż komentarz
czesc chlopaki , mam prawie gotowa inna galerie na portalu z Palacu Blenheim, pozostalo tylko ja opublikowac, ale jak tak mowicie, zeby nie czekac na komentarze, to jutro z dedykacja dla Was( Zbychu, Pawle , Kasiu, bezb) pokaze katedre a w przyszlym tygodniu rozpoczne serie galerii z Florencji, pozdrowka Andrzej
ostanio edytowany: 2014-06-14 08:43:15
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
14.06.2014 czas 08:21
pokaż komentarz
Dokładnie tak. Sam zobacz. Masz 149 wizyt, a to znaczy, że galeria spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Ja nauczyłem się już dawno nie przejmować kaprysami netu i dzięki temu jest mi lżej:)
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
14.06.2014 czas 02:10
pokaż komentarz
Cześć Jedrek !!! ,, Wklejaj ,, i miej ... w ... d ... komentarze ... . !!! ,, Wnętrze ,, już Pokazałeś .... Jesteś bardzo pracowity i wrażliwy !!!! Zawsze podglądam Twoje galerie , ale unikam komentarzy bo Twoją Pasją są zabytki , a moją przyroda . Odwiedziłeś dużo pięknych miejsc !!! Nie domagaj się komentarzy , bo staniesz się ich ,, niewolnikiem ,, - .... Patrz !!!! ... portal ... Obieżyświat .... i częściowo ,, World-Book ,, plus Pipolux - Pięknej niedzieli jeśli może być bezdeszczowa w Anglii .... ???? !!!! Pozdrawiam !!!
P.S. Masz tylko Mnie , Kasie i Pawła - produkuj dla nas bez komentarzy !!!!!!!!!!!!!!!
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
11.06.2014 czas 19:31
pokaż komentarz
Witamy - pokaż trochę wnętrza - przecież jest ono takie ładne. Pozdrawiamy
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
10.06.2014 czas 11:24
pokaż komentarz
Witam, mialem zamiar w najblizszy weekend wkleic na portal galerie z wnetrza katedry w Pizie ale odpuszczam bo widze, ze temat malo Was interesuje, zero komentarzy w galerii z Baptysterium i Katedry z zewnatrz sklania mnie do takiej decyzji, moze pokaze cos innego, pozdrawiam Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi