• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Piza katedra Santa Maria Assunta
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 15-06-2014 09:50
Wszystkie punkty:152 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.25
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:148 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 4
Wizyty: 2992
Piza katedra Santa Maria Assunta
Witam w trzeciej i ostatniej odslonie zabytkow Pizy skupionych na Piazza del Duomo czyli Placu Katedralnym w Pizie często tez określanym jako Piazza dei Miracoli (Plac Cudów), pokazałem Wam już Baptysterium, Cmentarz Composanto i Krzywa Wieze , dzisiaj czas na arcydzielo stylu pizańskiego wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wiekszosc opisow katedry to cytaty z wielu roznych zrodel internetowych.
Katedre zbudowano w latach 1063-1118, początkowo pracami kierował Buschetto, potem zastąpił go Rainaldo, którego dziełem jest też fasada z czterema rzędami arkad, które ciągną się także po bokach katedry.Obecny wygląd wnętrza pochodzi z czasów odbudowy kościoła po pożarze w 1595 r., z którego uratowano zaledwie kilka elementów średniowiecznego wystroju.Jednym z nich jest mozaika z około 1300 r. w głównej absydzie, przedstawiająca tronującego Chrystusa pomiędzy Maryją i św. Janem; pracował przy niej m.in. sławny toskański malarz Cimabue.,zrobioną na wzór mozaik sycylijskich z Cefalù i Monreale.
Katedra jest zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze podzielono na pięć naw.

Romański styl katedry zdradza wpływy bizantyjskie oraz muzułmańskie. Wykonano ją z marmuru o różnych odcieniach, wnętrze jest charakterystyczne dzięki pasom białego i czarnego marmuru, zaś granitowe korynckie kolumny pochodzą z meczetu w Palermo.
Piekna marmurowa budowla, pięcionawowa bazylika z trzynawowym transeptem i apsydami (półkoliste lub wieloboczne pomieszczenie) na zamknięciu prezbiterium i ramion transeptu, zachwyca przede wszystkim wspaniałą kolorystyką wnętrza. Przemiennie ułożony marmur jasny i ciemny podkreśla doskonałość podziałów, a kolorowe dekoracje rytmizują i ożywiają wnętrze, wprowadzając do niego symetrię.W dolnej kondygnacji ma arkady, obiegające całą budowlę, nad którymi znajdują się cztery rzędy galerii arkadkowych, z czego dwa dolne ciągną się przez całą szerokość budynku, a dwa górne tylko na szerokość nawy głównej.

Rząd wysokich kolumn nawy głównej przerywają tylko cztery filary, dźwigające bęben kopuły. Wrażenie strzelistości potęgują otwarte empory z przemiennym układem kolumn i filarów oraz podwójnymi oknami, przypominającymi Bizancjum.

Pięcionawowe wnętrze katedry z trzynawowym transeptem i emporami jest niepowtarzalnym połączeniem architektury wczesnochrześcijańskiej (bizantyjskiej) z elementami zapożyczonymi ze sztuki islamu. W bogactwie dekoracji uwagę przyciąga jednak przede wszystkim mozaika w absydzie, przedstawiająca Chrystusa Zbawiciela na tronie pomiędzy Maryją i św. Janem Chrzcicielem, którą współtworzył Cimabue (jego autorstwa jest prawdopodobnie twarz Jana Chrzciciela). Szczególnie interesująca jest jednak marmurowa ambona Giovanniego Pisana, pochodząca z ok. 1310 r., na której wyobrażone zostały sceny z życia Chrystusa, od zwiastowania aż do ukrzyżowania. W lewej części transeptu znajduje się natomiast grobowiec cesarza Henryka VII, zmarłego na malarię w 1313 r. w czasie podróży do Rzymu na koronację, wyrzeźbiony przez Tina da Camaino, ucznia Giovanniego Pisana. Widoczne są na nim postaci apostołów oraz leżącego imperatora.

W głównej nawie warto zwrócić uwagę na świecznik z 1587 r., zwany Lampą Galileusza. Według tradycji, obserwacja ruchu świecznika doprowadziła uczonego do odkrycia prawideł rządzących ruchem wahadła. W prawym ramieniu transeptu jest grób patrona Pizy, żyjącego w XI w. San Ranieri.

Osobnej uwagi wymaga artystycznie najcenniejszy element wyposażenia kościoła - ambona wykonana przez Giovanniego Pisana w latach 1302-1311. Gdy katedrę odnawiano po pożarze w 1595 r., gotycka ambona, jako niemodna, została usunięta. Szczęśliwie odkryta w 1926 r., powróciła po ponad 300 latach na swoje pierwotne miejsce. Kazalnica wspiera się na kolumnach i figurach wyobrażających Chrystusa, świętego Michała, ewangelistów oraz personifikacje cnót: Roztropności, Sprawiedliwości, Męstwa i Umiarkowania. Trzy kariatydy tworzące środkową podporę przedstawiają Wiarę, Nadzieję i Miłość. Dekoracja boków pulpitu to cykl płaskorzeźb szczelnie zapełnionych kłębiącymi się postaciami, opowiadających historię życia Jezusa i zakończonych wizją jego powtórnego przyjścia podczas Sądu Ostatecznego. Całość jest znakomitym przykładem dramatycznego, pełnego patosu i ekspresji stylu, któremu hołdował młodszy Pisano.

Sorry za slaba jakosc zdjec, moj aparat slabo radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach, zdjecia byly robione z reki, pozdrawiam Andrzej
Lista zdjęć
47
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 4
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
17.06.2014 czas 15:13
pokaż komentarz

Witam zainteresowanych moimi albumami, pracuje wieczorami nad seria albumow z Florencji, wkrotce pokaze Wam kilka odrebnych tematycznie galerii w pierwszej ulice, budynki, mosty, tlumy turystow, w drugiej pomniki ktorych pelno na ulicach i placach Florencji, odrebna galerie poswiece slynnym drzwiom do Raju w Baptysterium obok katedry i widokom na miasto ze wzgorza MonteAngelo, w kolejnej galerii koscioly florenckie a na koniec pokaze detale fascynujacej z zewnatrz katedry i dzwonnicy stojacej obok. Florencja to piekne miasto zabytek –jesli planujecie urlop lub krotki weekendowy wypad do Wloch polecam wizyte w tym miescie, pozdrawiam z Anglii , Andrzej
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
15.06.2014 czas 11:53
pokaż komentarz
Witamy wreszcie się doczekaliśmy tej obiecanej perełki w której mieliśmy okazję poznać w 2013 roku. Twoje opisy i zdjęcia jak zwykle super. Pozdrawiamy
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi