• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Florencja -cz 1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 20-06-2014 19:54
Wszystkie punkty:173 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.70
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:165 z 165 pkt.
Komentarze: 4
Porady praktyczne: 10
Wizyty: 2845
Florencja -cz 1
Witam w pierwszej czesci spaceru po Florencji, dzisiaj pokaze Wam zdjecia z ulic pelnych turystow i mieszkancow , budynki , place , mosty. Bedzie to galeria zdjec pokazujaca dzisiejsza rzeczywistosc tego miasta zalozonego ponad 2000 lat temu przez Juliusza Cezara jako kolonia dla bylych legionistow rzymskich nazwane przez niego Florentia. Dzieje miasta sa dlugie i burzliwe, miasto wielokrotnie stawalo sie lupem najezdzcow z Bizancjum , Gotow, Frankow. O zmiennej historii tego miasta mozecie poczytac w necie, miasto mialo wielu wybitnych mieszkancow ,wymienie kilku : Leonardo da Vinci i Michał Anioł (Michelangelo), Dante Alighieri, Giotto di Bondone , Arnolfo di Cambio i inni wielcy tworcy, artysci, geniusze. Rod Medyceuszy ktorzy dlugo (ok 200 lat) rzadzili Florencja doprowadził miasto do okresu największej potęgi gospodarczej i kulturalnej (w XV w.).

Miasto ma tak duza liste zabytkow, muzeow, galerii, katedr i kosciolow, ze mozna by nimi obdzielic wiele innych miast wloskich , przytocze kilkanascie z nich: Baptysterium Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni Battista), Drzwi Raju (Porta del Paradiso), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi), Biblioteka Laurenziana (Biblioteca Medicea Laurenziana),Galeria Akademii (Galleria dell'Accademia), Katedra Matki Boskiej Kwietnej (Cattedrale di Santa Maria del Fiore), Dzwonnica Giotta (Campanile di Giotto), Katedra Santa Reparata (Chiesa di Santa Reparata), Muzeum dell'Opera del Duomo,Kościół Santa Maria del Carmine (Basilica di Santa Maria del Carmine), Kaplica Brancaccich (Cappella Brancacci),Kościół Santa Maria Novella (Basilica di Santa Maria Novella),Kościół Świętego Krzyża (Basilica di Santa Croce),Kościół Świętego Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo),Kaplica Medyceuszów,Kościół Santo Spirito (Basilica di Santo Spirito),Kościół San Michele in Orto (Orsanmichele), Kościół Trójcy Świętej (Basilica di Santa Trinita), Kościół San Miniato al Monte, Kościół Zwiastowania NMP (Santissima Annunziata),Muzeum San Marco (Museo di San Marco), Loggia dei Lanzi (Loggia dei Lanzi, Loggia della Signoria), Loggia del Mercato Nuovo (Mercato del Porcellino), Loggia del Bigallo, Ogród botaniczny (Giardino dei Semplici), Pałac Bargello (Palazzo del Bargello), Pałac Davanzati (Palazzo Davanzati), Pałac Vecchio (Palazzo Vecchio), Pałac Medyceuszy (Palazzo Medici Riccardi),Pałac Strozzi (Palazzo Strozzi),Pałac Pitti (Palazzo Pitti),Pałac Rucellai (Palazzo Rucellai), Plac della Signoria (Piazza della Signoria), Plac Republiki (Piazza della Repubblica),Most alla Carraia (Ponte alla Carraia), Most Trójcy Świętej (Ponte Santa Trinita), Most Złotników (Ponte Vecchio), Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale)

Moja wizyta we Florencji byla bardzo krotka (mniej niz doba-popoludnie, nocleg w hotelu w scislym centrum i do poludnia nastepnego dnia a wiec z koniecznosci ograniczylem sie tylko do pieszych spacerow po miescie na wizyty w muzeach, galeriach i palacach braklo czasu, zrobilem zaledwie ok 500 zdjec , mam nadzieje szybko wrocic ponownie do Florencji i zostac w miescie na 3-4 dni , wtedy bedzie czas na delektowanie sie sztuka zgromadzona w tym miescie gdzie narodzil sie Renesans.

Oto cytaty (nie jestem ich autorem) znalezione w necie (na Wikipedii i innych stronach) o obiektach ktore pokazuje w tej galerii.

Galeria Uffizi (wł. Galleria degli Uffizi) znajduje się we centrum Florencji, w pobliżu Piazza della Signoria i jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych muzeów w Europie. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami Uffizi nosi nazwę Piazza degli Uffizi. Budowę Uffizi Kosma I z rodu Medyceuszy powierzył architektowi i malarzowi Giorgio Vasariemu. Prace rozpoczęto w 1560 r. i po 20 latach ukończono budowlę, w której początkowo miały się mieścić florenckie urzędy administracyjne i sądownicze. Z tym pierwotnym przeznaczeniem wiąże się nazwa obiektu – uffizi w języku włoskim oznacza "urzędy". Ponieważ w roku 1574 obaj Kosma I i Vasari zmarli, kontynuacją budowy zajęli się syn Kosmy Francesco I de' Medici i Bernardo Buontalenti. W 1581 roku budowa Ufizzi została ukończona i na najwyższym piętrze pałacu powstała galeria utworzona przez Francesco I de' Medici dla umieszczenia tam kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej przez Medicich.W budynkach od strony wewnętrznego dziedzińca, na parterze zbudowano otwartą loggię, poziom I piętra zamykają okna a na II piętrze umieszczono galerię. Na parterze, w niektórych filarach wykonano nisze mieszczące posągi znanych osobistości Toskanii. W 1971 r. w zabudowaniach parteru odkryto pozostałości romańskiego kościoła San Pietro Scherraggio, w którym zachowały się freski Andrea del Castagno.W 1993 r. samochód-pułapka eksplodował przy ulicy Via dei Georgofili, a eksplozja uszkodziła część pałacu, zabijając 5 osób. Najpoważniejszych zniszczeń doznał Pokój Niobe, tylko częściowo udało się go odrestaurować, ponieważ freski zostały nieodwracanie uszkodzone. Sprawców eksplozji nie udało się wykryć, ale podejrzewano o nią mafię

Pałac Vecchio (wł. Palazzo Vecchio, dosł. Stary Pałac) znajduje się we Florencji, przy Piazza della Signoria. Zaprojektował go Arnolfo di Cambio w kształcie masywnego bloku na planie czworokąta. Trzykondygnacyjną budowlę zwieńczoną blankami zdobi charakterystyczna, wysoka (94,0 m) wieża z tarasem. Budowę pałacu rozpoczęto w 1299 r. Wieżę ukończono w 1310 r. W latach 1343-1592 wprowadzono wiele zmian (najwięcej w 1540 na polecenie Kosmy I, który zajmował pałac od 1537 do momentu przeprowadzki do Pałacu Pitti). Początkowo Pałac Vecchio był siedzibą republiki florenckiej, w okresie późniejszym pełnił rolę ratusza.

Most Złotników (wł. Ponte Vecchio, dosł. Stary Most) najstarszy z florenckich mostów, na rzece Arno. Został zbudowany z ciosów kamiennych w latach 1335 - 1345 według projektu Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi w tym samym miejscu, w którym postawiono pierwszy, drewniany most już w okresie starożytnego Rzymu. Zbudowane w czasach późniejszych kolejne dwa mosty zostały zniszczone w wyniku powodzi w latach 1117 oraz w 1333. Zatem jest to czwarta konstrukcja spinająca brzegi rzeki w tym samym miejscu. W XIII wieku powstały tu też pierwsze sklepy, początkowo handlarzy ryb i mięsem, później garbarzy. W 1593 decyzją księcia Ferdynanda I zostali oni usunięci a na ich miejscu powstały warsztaty jubilerów i złotników. Konstrukcja mostu złożona jest trzech przęseł o rozpiętości: 27, 30 i 27 m, podpartych masywnymi filarami, które podtrzymują płytę o szerokości 32,0 m. Dwie środkowe podpory znajdują się w nurcie rzeki. Po obu stronach mostu już w XIV w. zbudowano niewielkie budynki nad dwiema skrajnymi arkadami. Początkowo mieściły się w nich jatki rzeźników. W XVI w. zamieniono je na warsztaty i kramiki innych rzemieślników, wśród których przeważały sklepiki złotników. Wystające elementy wsparte są na kroksztynach.Nad kramami Giorgio Vasari poprowadził korytarz (tzw. korytarz Vasariego), który łączy Pałac Vecchio z Pałacem Pitti. Nadbudowa została wykonana w 1565 roku na polecenie Kosmy I. Korytarz nad środkowym, przęsłem mostu podparto dwoma filarami połączonymi łukową arkadą. W luce zabudowy, po przeciwległej stronie mostu w 1900 r. ustawiono pomnik – popiersie Celliniego. Podczas II wojny światowej w całym mieście ocalał tylko jeden most – Ponte Vecchio – jednak uszkodzony został korytarz Vasariego. Pozostałe zostały wysadzone w dniu 4 sierpnia 1944. Most Złotników był także zaminowany, ale cofające się oddziały wojsk niemieckich nie zdążyły zdetonować ładunków.

Zapraszam na spacer po Florencji, jutro w kolejnej odslonie pokaze Wam pomniki stojace na Placach i ulicach Florencji i detale slynnych Drzwi Raju (Porta del Paradiso) do Baptysterium, pozdrawiam z Anglii, Andrzej

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 10
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 4
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
31.05.2016 czas 11:19
pokaż komentarz
Witaj ponownie Ewela, odpowiadam na Twoje pytanie dotyczace "mostu zlotnikow "(wł. Ponte Vecchio, dosł. Stary Most), nie sadze, zeby tam ktos mieszkal ale wszystkie lokale na poziomie ulicy (most jest zamkniety dla ruchu ) tylko dla pieszych sa to sklepy jubilerskie oferujace niezliczone ilosci wyrobow ze zlota ,pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
30.05.2016 czas 21:30
pokaż komentarz
Włochy są tak wyjątkowe, zabytkowe i piękne, że można je zwiedzać -miasto po mieście jak leci:) w każdym jest coś pięknego, i ciekawego, spacer po mieście to zawsze wielka frajda! We Florencji najbardziej urzekł mnie most Złotników (nie wiem czy dobrze go nazwałam? ten kolorowy na wodzie, kolorowe domki, czy w nich ktoś zamieszkuje?) Ale cała masa kościołów, pomników:) architektura niezwykle ozdobna, piękno, piękno, jeszcze raz piękno....i lody odpuszczam ale espresso zawsze :)
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
26.06.2014 czas 21:09
pokaż komentarz
Witamy, Florencja jak zwykle piękna i pełna turystów. Właśnie tam zjadłem jedne z droższych lodów , parę gałek 15 euro ( zgroza) - Pozdrawiamy serdecznie.
PawelB
PawelB PawelB komentarzy: 563
0 pkt
22.06.2014 czas 12:28
pokaż komentarz
Miasto piękne ale tłumy przerażające tak samo jak w Wenecji:)
zbych
zbych zbych komentarzy: 660
0 pkt
21.06.2014 czas 11:21
pokaż komentarz
Ciekawe architektonicznie miasto , ale nie Miałeś wrażenia ze Cię za chwilę ,, rozdepczą ,, ???? !!!!! . Fajny album !!! Pozdrawiam !!!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi