• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Florencja -cz-2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 21-06-2014 13:56
Wszystkie punkty:159 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.40
Głosy: 2    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 7
Wizyty: 3321
Florencja -cz-2
Witam w drugiej części spaceru po Florencji , dzisiaj zapraszam Was do obejrzenia swietnych rzezb zgromadzonych w centrum Florencji na placu Piazza della Signoria (Plac Pański) przy którym stoi Palazzo Vecchio oraz w znajdującej się obok Loggii dei Lanzi z kolekcją kopii bezcennych antycznych rzeżb.

Plac Piazza della Signoria powstał, w polowie XIII wieku . Architekt i budowniczy Arnoldo di Cambio wzniósł tu Ratusz republikańskiej Florencji - Pałac Della Signoria, od XVI wieku zwany Pałacem Starym. Ostateczny kształt budynku i placu nadało Odrodzenie i rządy Medyceuszy. Wystrój placu dopełnia szereg rzeźb eksponowanych głównie na Loży Dei Lanzi . Obok Placu Signorii wzniesiono budynki dawnych urzędów miejskich, które zostały z czasem zaadaptowane na siedzibę jednej z najważniejszych galerii świata - Gli Uffizi. Plac jest miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców miasta, znajduje się na nim wiele przytulnych kawiarenek.

Na Placu znajduja się : Fontanna Neptuna (Fontanna di Piazza) , zaprojektowana przez Bartolomeo Ammanatiego w latach 1563 – 1575, centralną postacią fontanny jest Neptun, rzeźba wykonana z białego marmuru. Posąg umieszczono na niewielkim powozie ciągniętym przez koniki morskie. Na obrzeżach fontanny umieszczono wykonane w brązie rzeźby fantastycznych stworów z atrybutami morza (muszle, delfiny itp.),

Dawid - kopia rzeźby Michała Anioła, Oryginał został przeniesiony Muzeum – Galeria dell'Academia), posąg Dawida został wyrzeźbiony w 1501. Dawid, nadnaturalnych wymiarów rzeźba Michała Anioła, przedstawiająca nagiego Dawida na chwilę przed pojedynkiem z Goliatem, o głowie młodego mężczyzny i ciele młodzieńca, z kamieniem w ręku i zarzuconą na ramię procą, z głową skierowaną w stronę przeciwnika. Wykonana z białego marmuru w latach 1501-1504. Wysokość postaci około 4 m. Oparta na wzorach klasycznego antyku oraz studium z natury. W zamierzeniach przeznaczona początkowo do florenckiej katedry, ustawiona 1504 na Piazza della Signoria przed Palazzo Vecchio we Florencji (obecnie kopia), oryginał w XIX w. przeniesiono do Galerii Akademii we Florencji. Rzeźba była jednym z symboli władców Florencji, którzy mieli bronić miasta i rządzić sprawiedliwie, tak jak Dawid w swoim państwie.

Rzezba Bandinellego Herkules i Kakus

Na placu, na lewo od fontanny Neptuna, znajduje się konny posąg Kosmy I, księcia Toskanii, protoplasty rodu Medyceuszy. Pomnik z 1594 r. jest dziełem Giambologni.

W Loggii dei Lanzi znajduja się oryginaly i kopie wybitnych dziel Renesansu
Perseusz z głową Meduzy , brązowa rzeźba autorstwa Benvenuto Celliniego, uważana za jedno z największych arcydzieł włoskiej sztuki manierystycznej i jednocześnie jedna z najbardziej znanych rzeźb eksponowanych w obrębie Piazza della Signoria.Rzeźba jest eksponowana pod arkadami Loggia dei Lanzi i przedstawia Perseusza stojącego na powalonym ciele Meduzy z jej odciętą głową w ręku wyciągniętą do przodu a z ciała zabitej Meduzy wypełzają węże . Perseusz trzyma głowę potwora za włosy lewą ręką, podczas gdy w prawej dzierży miecz, którym pozbawił Gorgonę życia. Rzeźba stoi na wysokim cokole ozdobionym misternymi aplikacjami z brązu (ich oryginały znajdują się w Palazzo del Bargello) i została uformowana tak, że zwycięski Perseusz spogląda z wysokości na widzów
Porwania Sabinek autorstwa Giambologny oraz kilka innych rzezb .

W drugiej części albumu pokaze Wam Drzwi Raju (Porta del Paradiso) wiszące po wschodniej stronie Baptysterium San Giovanni, nazwa Drzwi Raju została im nadana przez Michała Anioła, to dzieło Lorenzo Ghiberti powstało w latach 1425 – 1450.Wykonane są z brązu i pozłacane. Skrzydła podzielone zostały na 10 kwater (5 na każdym), w których artysta umieścił płaskorzeźby przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. W większości przypadków są to dwa lub trzy wydarzenia . Każde ze skrzydeł okolone jest postaciami biblijnymi oraz wizerunkami artystów żyjących w czasach twórcy. Wśród nich Lorenzo Ghiberti umieścił też swój autoportret oraz portret swojego syna – Vittorio. Pierwotnie drzwi ze scenami starotestamentowymi miały znajdować się po stronie północnej Baptysterium. Po wykonaniu wzbudziły jednak takie uznanie, że postanowiono przenieść je na stronę wschodnią, na miejsce drzwi ze scenami z życia Jana Chrzciciela, naprzeciwko głównego wejścia do katedry. Drzwi przez stulecia pokryły się czarną warstwą patyny. Zdjęto je w celu przeprowadzenia restauracji, a w wejściu umieszczono wierną kopię. Obecnie oryginał znajduje się w Museo dell’Opera del Duomo. Niestety w czasie mojej wizyty Baptysterium było w konserwacji , z zewnątrz pokryte rusztowaniami oslonietymi płótnem z obrazami przedstawiającymi zasloniete części Baptysterium , gorna czesc drzwi została zaslonieta a wiec z koniecznosci pokaze Wam zdjęcia tylko kilku plaskorzezb, sorry.

W kolejnej galerii pokaze Wam panoramę Florencji ze wzgórza z Piazzale Michelangelo, zapraszam, pozdrawiam ogladajacych , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 7
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza